5 Mart 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Bağımlılık

Bu hafta Yeşilay haftasıdır.  Düşman kuvvetlerinin yurdun bir çok yerini işgal etmesi  ve bununla da kalmayıp, bilhassa İstanbul da  yığınla alkol ve uyuşturucu maddelerle gençlerimizi madde bağımlılığına alıştırmaya çalışmaları üzerine, Türk vatanseverleri  05 Mart 1920 tarihinde Hilali ahdar, yani Yeşilay Cemiyetini kurdular.  Yeşilay Cemiyeti Dünyaca ünlü Ordinaryüs Profesör Mazhar Osman ve arkadaşları tarafından kuruldu.  

 

Yeşilay Cemiyeti tarafından artık bağımlılıkla ilgili eğitim bilgilendirme çalışmaları yıl boyunca devam etmekle birlikte,  Yeşilay haftası olarak idrak edilen Martın ilk haftası diğer zamanlara nispetle daha yoğun ve genişletilmiş çalışmalarla değerlendirilmektedir. 

 

Bu yazımızda nice ocakları söndürmekte olan alkolden bahsedelim. 

 

Alkol ile ilgili doğru bilinen yanlışlar:   

Yanlış: Alkol iyi uyumaya yardımcı olur. 

Doğru:  Alkol uyku kalitenizi düşürür. Sık sık uyanmanıza ve REM evresinde daha az uyumanıza neden olur. 

 Yanlış: Alkollü içecekler vücudu ısıtır. 

Doğru: Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Alkol aldığınızda vücut ısınız düşer. Çünkü alkol vücudun yüzeyine daha fazla kan ulaşmasını sağlar ve bu da vücutta ısı kaybına neden olur. 

 Alkol aldıktan sonra hissedilen sıcaklık, kanın yüzeye doğru akışının ciddi ve ciltteki sinir uçlarını ısıtması ve bunların beyne sıcaklık algısını iletmesinden dolayıdır ve çok kısa sürer. 

 Yanlış: Alkol kan damarlarını açar. 

Doğru: Kullanım miktarı arttıkça alkol damar sertliği ve damar daralmasına yol açar. 

 Yanlış: Bira bağımlılık yapmaz. 

 Doğru:  Bira da diğer içkiler gibi bağımlık yapar. Alkollü içkilerin içinde bulunan alkol miktarı cinsine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle standart, örneğin bir bardak bira bir kadeh rakıya, cine, votkaya, viskiye ya da bir kadeh şaraba eşittir. 

 Yanlış: Alkol bazı hastalıklara iyi gelir. 

Doğru: Alkollü içkilerin kalp ve damar rahatsızlıklarına faydalı olduğu şeklindeki iddialar yanlıştır. 

Alkol toksin bir maddedir ve kullanımında güvenli bir alt sınır yoktur. 

 Yanlış:  alkol sesi açar. Bazıları kürsüye ya da sahneye çıkmadan önce bu sebeple alkol alır. 

Doğru: Alkol vücuttaki su miktarını azaltır ve vücudu susuz bırakır. Bu durum konuşmaya ve şarkı söylemeye olumsuz olarak yansır. Ayrıca aç karnına alkol almak kan şekerini düşürür ve sahne performansı sergilenirken korunması gereken enerji seviyesi de kan şekeriyle birlikte düşer. 

 Yanlış:  Hamile kadınların alkol kullanması bebeğe zarar vermez. 

Doğru:  Hamile kadınların alkol kullanımı durumunda alkol kana karışıp plasentadan geçerek fetüse ulaşır. Alkol fetüsü her safhasında etkiler ancak özellikle ilk aylarda çok daha ciddi zararlara neden olur. Bebekte büyüme eksikliği, beyin ve sinir sisteminde hasarlar gibi alkole bağlı doğum kusurları görülebilir. 

 Yanlış:  Alkolün kan yapıcı özelliği vardır. 

Doğru:  Alkolün hiçbir besin değeri yoktur. Kan yapıcı bir özelliğe de sahip değildir. Özellikle yaralanma durumlarında, kanın pıhtılaşmasını önlediği için ciddi kan kaybına yol açar. Yeşilay arşivinden yararlandım. Bu Haber 647 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI