19 Mart 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Aile Değerlerimize Neler Oluyor

Aile içi şiddetin ve boşanmaların çok fazla olduğu bir dönemden geçmekteyiz. 

Bu oldukça kaygı verici bir sorundur!  

Bu sorunu bir şekilde siyasete mal etmekle de işin içersinden sıyrılamayacağımız bir gerçek. 

Basın ve Televizyonlar karısını çoluğunu çocuğunu, anasını babasını baldızını velhasıl akrabalarını döven, kesen ya da kurşunlayan canilerin konu olduğu haberlere ne kadar da çokça yer veriyor,  değil mi?  

Adam karısına yıllarca sabah akşam dayak atıyor, zavallı kadın kocasının tehditlerinden korkusundan yıllarca bu şiddete katlanıyor…  Ailenin etrafı, ana baba ve diğer yakınları, dostları, komşuları, Muhtarı bir çare olamıyor. 

Ve çare olunamayan bu sorun bir gün ya boşanma ve çocukların küçük yaşta sorunlarla karşılaşması ile, ya da cinayetle trajedi bir şekilde neticeleniyor.  

Aslında neticelenmiyor… Geride kalanlara yükleniyor. 

Peki, bu konuyu şöyle bir irdelersek:  Neden bu tür şiddetin azalması ve aile yakınları tarafından çare bulunması sağlanamıyor?  

Çünkü durup düşünme adabı, kültürü, refleksi, laf dinleme ve kıyas yapma terbiyesi bozuldu… Arızalı ve sorunlu oldu. 

Kimse laf dinlemiyor… Herkeste ben bilirim egosu ve nefsinden esen o egoyu besleyen kibirlik serpintileri var.  

Öyle bir hal ki:  Adam internete girmeyi ve akıllı telefonu çok iyi kullanabilmeyi kendinden biraz yaşlı olanlara kıyasla daha bilgili olmak sanıyor.  

Adam sigara ve içki içmeyi, kahvehane ya da meyhanede vakit geçirmeyi böyle olmayanlara kıyasla daha sosyal olmak sanıyor.   

Adam televizyondan haber dinlemeyi Dünya'nın her yerinden haberdar olduğu ve her şeyi bildiği, kimsenin nasihatine ihtiyacı olmadığı sığlığıyla bütünleştirip ruhuna mutluluk zerk ettiğini sanarak ruhunu itibarsızlığın kucağına tutsak ediyor.  

Yani…. Hal böyle olunca adam görüntülü sözde adam oluyor,  kimseyi dinlemiyor. 

Peki, bu sözde adam nereden geldi? Uzaydan mı?  

Hayır…  Sözde adam da bizlerin içersinde yetişen adam. 

Peki,  madem öyle neden bizi dinlemiyor?  

Dinlemiyor… Çünkü aracımıza bakım yaptığımız ya da bilgisayarımızın formatını düşündüğümüz kadar onunla ilgilenmeyi düşünmedik!  Laptopumuz donmaya başladığında format lazım geldiğini anladık ve formatlattık…  Ama onun donuklaştığını fark etmedik, onu formatlamayı hiç düşünmedik.  

İşte bunun için bilgisayarınız ya da bakımını ihmal etmediğiniz aracınızın fireni gerektiğinde sizi dinledi…  Ama o sizi dinlemedi!  

Bunun için de, şiddet uygulanan ailelerde dışarıdan hakemlik yapmaya çalışan yakınları başarılı olamıyor! 

Ne kadar üzüntü verici, değil mi?  

Ne hazin ki akrabalarda söz dinletecek lider ruhlu ağabeyler, AmAcalar büyükler günümüzde maalesef yeterince bulunamıyor.  

Bu çok büyük bir sorun!  

Neden? 

Baksanıza: Bir yerde lav fışkıran yanar dağ gibi laf dinlemez bir şiddet merkezi, diğer tarafta otorite ve laf anlatma niteliği olmayan bizdeki acizlik.     

HAlbuki eskiden aile içinde, Mahallede ya da köyde laf anlatan, lafı dinlenen değerler vardı ve onlar adeta bu günkü hakem heyetinin ve ya uzlaşma komisyonlarının görevlerini bedavaya yapıyorlardı.  

Anlayacağınız bir yanlışa yol vermişiz gidiyor… O yanlışı düzeltecek olanda yanlışı imal eden bizleriz. Bu Haber 667 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI