25 Mart 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Mart Ayı, Dert Ayı

 

            İlkbahar aylarından biri olan Mart ayının dert ayı olmasının bazı nedenlerini saymak isterim. Tabiidir ki bu değerlendirme tamamen benim şahsi düşüncelerim olup, farklı nedenler söylenebilir. Benim değerlendirmelerim şöyledir:

1-    Yanlış hatırlamıyorsam, rahmetli Özal hükümetleri öncesi, Devletin Mali Yılbaşı Mart ayı olarak kabul ediliyordu. Parasal işlemlerin yılbaşı olması nedeniyle, vergiler, yıllık borçlar gibi sıkıntılar nedeniyle mart ayı için dert ayı denilmiş olabilir.

2-    Bahar aylarının başlangıcı olan mart ayını üreticiler açısından düşündüğümüz zaman; kırsal kesimde çalışan ve ekim-dikim işleri ile uğraşan insanlar için iş yoğunluğu, bedenen yorucu ve ağır işlerin çokluğu, hayvan üreticileri için özellikle küçükbaş hayvanların yavrulama zamanı (koyun için kuzulama zamanı) oluşu, bağ budama ve aşı zamanı oluşu, bazı meyvelerin çiçek açma zamanı olması nedeniyle ilaçlama yapılması gibi bir çok nedenlere dayalı olarak mart ayına dert ayı denilmiştir.

3-    Devletler arası ilişkilerdeki anlaşmazlıklar nedeniyle çıkan savaşların kış aylarında  savsaklanarak bahar ayları ile birlikte harekete geçilmesi ile oluşan toplumsal sıkıntılar da mart ayının “KÖTÜ NAM” ile anılmasına neden olmuştur. En açık örnek olarak Çanakkale Savaşı burnumuzun dibinde duruyor. Geçtiğimiz hafta, 18 Mart Çanakkale Savaşının Yıl Dönümünü Anma programını, benim yirmi senelik öğretmenliğimin geçtiği güzel okulum Ticaret Meslek Lisesi (Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) salonunda, Ünye Lisesi (yeni adı ile Mustafa Rakım Anadolu Lisesi) ekibinin sunumu ile seyrettik.

 

Program, tek kelime ile “NEFİS” ti. Sayın Hüsamettin Aldemir Müdürüm ve ekibine, acizane kişisel şükranlarımı sunuyorum. Program sonundaki ödül dağıtımlarında, bir cümle ile Ünye Cumhuriyet Başsavcı Sayın Mehmet AYAZ Bey; “Ben böyle bir anma programı seyretmedim; çok duygulandım, ekibe teşekkür ediyorum.” diyerek hepimizin duygularına tercüman oldular. Kendisine minnettarız.

 

            Öğretmen ve öğrencilerimizin büyük emekler vererek hazırladığı bu programlar Ünye halkının tamamına sunulmalıdır aslında. Geçmiş yıllarda bir Ünye televizyonumuz (Hizmet TV) vardı da bu tür çalışmaları halkımıza yansıtıyordu. Ne kadar güzeldi. Yaşatılamadı. Esnafımıza, “Reklam verin, destekleyelim, yaşatalım” diye çok söyledikse de yeterli olmadı.

 

            Değerli okuyucularım,

            Mart ayının dert ayı oluşunu dile getirirken, yeni yeni dertlerimiz depreşiyor. Dertsiz dünya hayatı olmaz. Hayatımız, sıkıntılarımızla güzeldir. Yeter ki, dertleri çok büyüterek hayatımızı zehir etmeyelim.

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 769 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI