26 Mart 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Çanakkale

Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çamyar'ın himmet ve ilgileri ile Ünye Belediyesinin organizasyonu çerçevesinde Şehit aileleri Ve Gaziler Çanakkale gezisine gittik.  

Böyle kutsi bir ziyareti tertip ederek Şehit yakınları ve Gazilerimizin Çanakkale'yi ziyaret etmesini sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar yüksek derecede ve bir o kadar anlamlı,  vefanın tezahürü olan bir faaliyete imza atmıştır.  

Her karış toprağı şehitlerimizin kanlarıyla yoğrulmuş, yoğun bir manevi iklimi barındıran ve temsili cennet mekAn olan çanakkaleye böyle bir organizasyonu yaparak Gazi ve Şehit yakınlarının bölgeyi ziyaret etmesini sağlamak ulviyet ve yüksek derecede ruha sahip olmayı gerektirir.  

Bu bakımdan, Şehit ailelerine ve Gazilerimize gösterdiği yüksek alaka ve saygı nedeniyle Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar' a şahsım ve Gaziler adına teşekkür ediyorum.  

Çanakkale bir turistlik seyahat yeri değildir!   

Çanakkale sessizliğin içindeki sesliliğin dinleneceği,  her karışında Şehit kanlarının olduğu toprağın koklanacağı,  esen her rüzgArın içersinden taarruzlarda şehitlerimizin haykırdığı Allah nidalarının hissedileceği ve o hissiyatla toprağa en az iki damla yaşı  akıtılacağı yerdir.  

 

Çanakkale,  Üsteğmen Hasan Beyin Kendisi cephedeyken doğan kızı Didar'ı göremeden Şehit olduğu yerdir.  

 

Çanakkale,  Bigalı Mehmet Çavuşun düşmanın attığı yüzlerce el bombasını birkaç saniye içersinde geri atarak düşmana kendi bombasıyla zayiat verdirdikten sonra son bombanın kendi elinde patlayıp şehit olduğu yerdir.  

 

Çanakkale, annesi tarafından başına kına yakılarak vatana kurban olsun diye cepheye gönderilen ve cephelerde bir süre su taşıdıktan sonra en önlerde çarpışırken kınalı Hasanın şahadet şerbetini içtiği yerdir.  

 

Çanakkale, Her iki tarafın geri çekilmesi ile sahada kalıp avazı çıktığı kadar bağıran yaralı İngiliz Teğmeni siperden çıkıp kucağına alarak şaşkın bakışlar karşısında İngiliz siperlerinin önüne bırakıp dünya'ya insanlık dersi veren Mehmet'in ruhunun yükseldiği yerdir. 

 

Çanakkale,  yaralı Fransız askerinin annesinin resmini göstermesi üzerine kendisi daha çok yaralı olmasına rağmen kendi yarasına bir tutam ot tıkayarak benim anam yok, bu garip kurtulsun da varsın anasına kavuşsun diyerek Fransız askerinin yarasını sardıktan kısa süre sonra son nefesini verip şehit olan yiğit ve merhametli Mehmet'in yattığı yerdir.  

 

Çanakkale, metrekareye 6 bin merminin düştüğü yerdir. 

 

Çanakkale,  ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum diyen Gazi Mustafa Kemal'in komutasındaki askerlerin yiğitçe düşmanın üzerine atıldığı yerdir.  

 

Biz Çanakkale'yi gençlerimize anlatma mükellefiyetimizi yerine getirememiş olmanın utancını üzerimizden atmak ve gençlerimizin ruhuna Çanakkale gerçeğinin bütün kutsiyetini ve manevi iklimini işlemek durumundayız. 

 

Biz, gerekirse eğitim müfredatında düzenleme yaparak bütün Türk gençliğinin ancak Çanakkale'yi gördüğü takdirde diplomasını alabilmesini hükme bağlayabilmeliyiz.   

Bütün Şehitlerimizin ve vefat etmiş olan Gazilerimizin ruhları şad olsun.  Yaşayan Gazilerimiz var olsun. 

 

Ülkemizin bütünlüğünü bozanlar ıslah olsun, ıslah olmuyorlarsa kahrolsun.Bu Haber 774 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI