1 Nisan 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye’de Güzel Şeyler Oluyor Da Ünye’linin Haberi Yok

28 Mart 2016 Pazartesi günü Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Spor salonunda, bu okulun öğretmenleri rehberliğinde öğrencilerinin hazırlayıp Ünye halkının takdirine sunduğu “BİLİM FUARI” nın açılışı vardı.

Ben bir eğitimci olarak bu tür çalışmaları, haberim olursa pek kaçırmam. Bu programa davet edildiğim için kaçırmadım. Çok iyi de oldu. Bu köşemde, dilimin döndüğü ölçüde güzel öğrencilerimizi ve onlara rehberlik yapan değerli öğretmenlerini takdir ediyorum. Ne demiş atalarımız; “Marifet iltifata tabidir; Müşterisiz mal, zAildir.” Yani, ortaya bir eser konulmuş da ilgilenen olmamışsa verilen emek boşa gitmiş olur, boşuna vakit harcanmış olur.

Onun için diyorum ki; okullarımızda bir sürü emek verilerek toplumlara sunulabilecek hale getirilen gerek kültürel gerekse mekanik-teknik çalışmalar veya ortak programlar, bütün halkımızın seyredebileceği, gezip-görebileceği, tanıma fırsatı bulabileceği ortak mekanlarda teşhir edilmeli, tekrar sunulmalı ve toplumsal yararlarından faydalanılmalıdır. Elbet ki bu görev, okullarımızın değildir. Onların görevi, programı veya teknik çalışmaları bir defa hazırlayıp, halkın temsilcileri ve önderleri olan protokol mensuplarına sunmaktır. Toplumun önderleri, ortaya konulan eserlerde veya programlarda toplumsal yarar görüyorlarsa, ortak mekanlarda bu hizmetleri kamunun beğenisine sunmakla yükümlüdür.

Kimlerdir bu yükümlü olanlar? Sayalım; Valiler, Kaymakamlar, Garnizon Komutanları, Belediye Başkanları, Bakanlıkları doğrudan temsil eden İl-İlçe müdürlükleri.

Örnekler: Bir Çanakkale Destanını anma programı, askeri bir zaferin halk gururunu okşama ve aynı potansiyel gücün, toplumsal varlıkta sürekli olarak diri tutulmasını sağlama amacına yöneliktir. Kamunun yararına olduğu düşünülen bir sunumun, daha geniş kitlelere yansıtılmasına öncülük etmek, garnizon komutanlıklarına düşer.

Sağlıkla ilgili bir programın kamuya yararı ön plana çıkmışsa, bunun ortak izlenime yansıtılması Sağlık Bakanlığı temsilcilerine düşer.

Kültürel programlar, belediyelerimizi ve Kültür Bakanlığının temsilcilerini ilgilendirir.

Mekanik-Teknik programlar, Sanayi ve Teknoloji ve Bayındırlıkla ilgili bakanlıkların temsilcilerini ilgilendirir.

Elbet ki bu çalışmaların rehberlik ve öncülüğü mülki amirlere düşer. Yerel yönetimlerle iş birliği halinde ortak sunum mekanları hazırlayıp organizesini yapmak ve kamunun ortak değerlerde birliğini sağlamak, ortak heyecanları sürekli diri tutmak toplumsal gücü oluşturur. “Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” diyor büyük şair Akif.

Bu örneklerden sonra, Ünye'nin İstikbAl vadeden teknik zekalarından yansıyan birkaç örnekle yazımı sonlandırmak istiyorum.

4006 Tübitak Bilim Fuarlarından 3. Bilim Fuarından seçtiğim örnekleri sıralıyorum. Şunu peşinen belirtmeliyim: Fuarda sergilenen eserlerin hepsi güzel ve değerli idi. Rehber öğretmen ve sevgili öğrencilerimizin hiç birinin gururunu incitecek en küçük yanlış tavrı asla affedemem. Benim seçimlerim, kolay anlayabildiğim ve anlatımını becerebileceğim eserleri (icatları) seçmek oldu. Yoksa, birisi diğerinden daha üstündür gibi yaklaşımla olmadı. Böyle bir yaklaşımı bir eğitimci olarak zül sayarım.

Ünye esnafımızın dikkatini çeker de belki üretirler düşüncesi ile seçtiğim icat örnekleri şöyle:

1-    Yağmura Duyarlı Fındık Tentesi:

Bu çalışma Fizik branşı öğretmeni olan Deniz Nal Sider Hanım'ın rehberliğinde İbrahim Çelik ve Alpdoğan Türkoğlu isimli öğrencilerin icadı olup, fındık üreticileri için süper bir icat. Yağmur damlaları, yağmur sensörüne düşmeye başlayınca kendiliğinden fındık harmanını kapatıyor.

Tentecileri Göreve çağırıyoruz.

2-    Kendin Yap Gaz Ölçer:

Bu icat çalışması, Cemile Ülkü Hanım'ın rehberliğinde Furkan Timur ve Nevzat Gencay Uzun isimli öğrencilerin icadı olup, kapalı mekanlardaki gaz kaçaklarını haber vermek için yapılmış basit bir alettir. Ünye'mize doğal gaz geliyor. Sanırım çok gerekli görülecek bir icat olacaktır. Küçük sanayicileri göreve davet ediyoruz.

3-    Saç'dan Yapılmış Nem Ölçer (Higrometre):

Bu çalışma da, gene fizik öğretmeni Deniz Nal Sider Hanım'ın rehberliği ile Sevgi Çağla Yelekin isimli öğrencinin icadı olup, kapalı mekanların rutubetini ölçmek için çok güzel bir alet olacaktır.

İlgili sanayicilerimizi göreve davet ediyoruz. 

            Bu değerli öğrencilerimize sahip çıkmak ve geleceğimizin bilim insanları olarak yetişmelerine destek olmak, hepimizin başlıca görevlerimizdendir.

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 928 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI