14 Eylül 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Devletin olduğu gibi Ünye'nin de tepesi, kavga kaldırmaz...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz hafta içinde Ünye'de yaşanan ve Ünye Kaymakamı Sayın Dr. Osman Günaydın tarafından “Bu bir skandaldır” şeklinde ifade edilen olay Ünye gündemine küüüt diye öyle bir oturdu ki…

Neden mi? 

Çünkü, Ünye'de devleti temsil eden başta Kaymakam olmak üzere, yine bir başka üst kurum yetkilisi Cumhuriyet Başsavcısı arasında orta yerde, herkesin gözü önünde yaşanan (tartışma mı desek, kavga mı desek, polemik mi desek…) olay öyle  basit, hafife alınır cinsten bir olay değildir.

 

Aslında olayın nedeni basit, buna aldırış etmiyoruz. Yaşanan, bir davetiye aksaklığı, teknik bir hatadan ibarettir. Bu da mümkündür, olabilir… İnsanlar gibi kurumlar da hata yapabilir… Oturulur konuşulur, görüşülür, yapılan hata en uygun şekilde ortadan kaldırılır.

 

Ayrıca, yaşanan davetiye krizi üzerine Kaymakam Sn. Osman Günaydın'ın ifade ettiği “Bu bir skandaldır” kelAmı ise, ağır, fazladan bir kelAmdır.

 

Bu işte asıl skandal, Ünye'de devleti temsil eden iki üst kurum amirinin Meydan'da, ulu orta basının ve orda bulunanların önünde alabildiğine tartışmasıdır. Birbirlerine seslerini yükseltmeleri, kavga ediyorlar görüntüsüne yol açmalarıdır.

 

Gören herkes bu işe şaşırıp kalırken, duyanlar da inanmakta güçlük çekiyorlar.

 

Bu hiç, ama hiç olmamıştır. Nasıl Ankara'da devletin tümünü temsil eden Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Ordu, Yüksek Yargı, vs… arasında yaşanabilecek tartışma, kavga devleti yaralar, zedelerse, şehrimizde devleti temsil eden kurumlar arasında yaşanan tartışma ve kavgadan da Ünye zarar görür.

 

Gün gelir bu makamlarda oturanlar, buralarda devleti temsil edenler tayin olur, Ünye'den çeker giderler. Ama, geride bıraktıkları zarar görmüş bir Ünye'nin kötü faturası bize çıkar, Ünyelilere çıkar.

 

Biz buna razı değiliz, katiyetle de razı olamayız.

 

Ünye Karadeniz sahilinin, ilk yerleşim noktalarından, ilk şehirlerinden birisidir. Vaktinde bölgesine sancak merkezliği dahi yapmış, genlerindeki kent kültürü derin ve güçlü olan bir şehirdir.  Aynı zamanda Ünye, İçişleri mevzuatında da 1.derecede ilçe statüsüyle yer alır.

Bu nedenle Ünye'ye atanan kaymakamlar vali tecrübesine erişmiş, buradan sonra vali olarak atanacak kapasitede kaymakamlar olmalıdır.

 

Diğer kurumlara atanan üst idareciler de öyle… Onlar da tecrübesi zengin, mesleki olgunluğu gelişmiş, vilayet ayarında idareciler olmalıdırlar.

 

En tepede bulunması hasebiyle Ünye'de görev yapan kaymakamların özellikle liyakat, dirayet ve kabiliyet seviyesi çok önem arz eder. Şehrimizi bu nitelikle kaymakamlar idare etmelidir.

 

Böyle değil de; herkesin gözü önünde kavga etmeyi, kurum müdür ve amirleri, memurlar, vatandaşlar, muhtarlarla varına yoğuna tartışmayı idarecilik sayan, böylesi davranışlar sergileyen kaymakamlar hem kendilerine, hem de idare ettikleri Ünye'mize kötülük ederler.

Ali Cafer Akyüz'den sonra Ünye'de, yaklaşık 10 senedir maalesef ciddi seviyede, kaymakamlardan kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Ünye 10 yıldır kendine yetebilen kaymakamlarla idare edilme şansından uzak, talihsiz bir ilçe konumunda kan kaybediyor.

 

Bu 10 yıl içinde kaymakamların yaptığı neleri görmedi, neleri duymadı Ünyeliler... Vakıf tarafından bağışlanan seyyar köfte arabasına açılış töreni düzenleyen mi istersiniz… Bir paket kumanya için Ramazan ayında aç bilaç fakir fukarayı insanlık ar ve onuruna aldırmadan kaymakamlık kapısında kuyruğa dizip, saatlerce bekletenler mi istersiniz… Ünye-Niksar yolunu küçümsemek için, ‘Çarşamba-Ayvacık arasındaki trafik daha yoğun' diyenler mi istersiniz… Daha atanır atanmaz haftasında, herkesin gözü önünde telefonla aradığı daire müdürüne olmadık şekilde çıkışmayı marifet sayanı mı istersiniz… Devletin gönderdiği makam arabası yoldayken, köylere hizmet için kullanılması gereken parayla en pahalısından, son model, lüks bir araba aldırıp, makam arabası olarak tahsis ettiren mi istersiniz… Daha neler, neler…

 

Biz artık böylesi kaymakamlar istemiyoruz. Dedik ya günü geliyor, onlar buradan tayin olup gidiyorlar, ama bu işin olumsuz faturası baştan sona bize, Ünye'ye çıkıyor.

 

Bu nedenle siyasilerimizden özellikle ricamız, istirhamımız şudur: Lütfen Ünye'ye öyle 3 bin 500 nüfuslu ilçeleri idare eden kaymakamlar gönderilmesine göz yummayın. Buraya gönderilmesine çalıştığınız kaymakamlar tecrübeli, buradan sonra vali olarak atanabilecek kapasitede kaymakamlar olsun.Bu Haber 1602 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI