1 Ekim 2009 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Şair ve yazarlarımıza ilham veren kent:ÜNYE
Değerli okuyucular: 55 yıllık yazı hayatım boyunca, hep ÜNYE'Yİ araştırıp yazdım.

Bu süreç içerisinde, Ünye'nin tarihi ve coğrafi konumu, ekonomik yapısı turizm potansiyeli, yetiştirildiği değerler, sosyal ve kültürel durumu, mahalli gelenek ve görenekleri, halkının dil yapısı giyim ve kuşamları hep ilgimi çekti.

Ayrıca ünlü gezginlerin ve ulusal-yerel yazarlarımızın araştırmaları ve yazdıkları şiirler, merakımı mucip oldu. Hele hele çok eski yılardan günümüze dek gelen fotoğraflar, kentimizin geçmişini günümüze taşıyan belgeler olarak, görülmeye değerdi.

İşte bu belgeleri, yaklaşık 1500 sayfada 4 cilt halinde

kitaplaştırdım.

Bu güzide çalışmalarımı yakından izleyen, kentimizin ülkemiz çapında yetiştirdiği ve hatta şöhreti uluslar arası boyutlara ulaşan, değerli siyaset ve devlet adamlarımızdan, TARIM VE KÖYİŞLERİ-DEVLET eski Bakanlarından Sayın Refaiddin ŞAHİN Beyefendi'nin ve aynı hasletlere sahip eski SANAYİ VE TİCARET Bakanımız Sayın Şükrü YÜRÜR Beyefendi'nin kitap ve yazarı hakkındaki duygu ve düşüncelerini içeren makalelerini müteakip sayılarda okuyuşunuza sunacağım.

Bütün arzum, ÜNYE'Yİ her cepheden irdeleyen, değerli düşünce adamlarımızın çalışmalarına, kaynak göstermek suretiyle ve bizzat imzaları tahtında yer vermekti öylede oldu.

Sayın okur: Bu araştırmaları ve makaleleri ve de şiirleri kolay kolay bir arada bulmak mümkün değildir.

Yüzlerce, kitap, dergi, gazete ve ansiklopedi araştırmalarım sonucu oluşturduğum bu derlemelerimin, ÜNYE TARİHİNE IŞIK TUTACAĞIM kanısındayım.

Çalışmalarımı tetkik eden uzmanlar da ayni yargıda

birleşiyorlar.

GEL GÖR Kİ:

Eserin Basımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema ve Telif Eserler Genel Müdürlüğü'ne yaptığım müracaatıma, Genel Müdürlük Yetkilileri, çalışmamın çok güzel olduğunu; ancak, Telif Hakları Yasası'nın ilgili maddeleri gereğince, kitapta yazıları bulunan imza sahiplerinden veya hayatta değillerse varislerinden izin alınması gerektiği koşulu ileri sürülmüş, aksi halde eser sahiplerinin veya varislerinin mahkemeye dava açabilecekleri ve tazminat talep etme durumlarının

doğabileceği bildirilmiştir.

Bu durum muvacehesinde, kitabın basın aşamasına gelmiş olmasına rağmen, bir sponsor bulup yayını gerçekleştirilememiştir.

KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANIMIZ, değerli hemşerimiz Sayın ERTUĞRUL GÜNAY Beyefendi'den, lütfen konuya müzahir olmasını istirham ediyorum.

Sayın Genel Sekreter İstanbul Milletvekili değerli hemşerimiz İdris Naim ŞAHİN Beyefendi, evine teşrif edip 4 dosya halindeki çalışmalarımı tetkik ettiler ve çok beğendiler.

Sayın KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANIMIZ ERTUĞRUL GÜNAY Beyefendi'nin de tetkikleri sonucu çalışmalarımı beğeneceğini ümit etmekteyim.

Telefonuma bir çağrı yapıldığı takdirde, evimin çok yakınında bulunan KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANLIĞI HİZMET BİNASI'NA dosyalarımı götürüp Sayın BAKANIMIZIN tetkiklerine amade kılacağımı arz ederim.

Sayın BAKANIM:

ÜNYE KALESİ'NİN Restorasyon çalışmalarını izlemek üzere, kentimize teşriflerinizde ÜNYE'Yİ çok beğendiğinizi vurgulamış ve 'ÜNYE DEĞERLERİNİ KORUSAYDI TURİZİM KENTİ OLURDU' demiştiniz.

İşte: Bendenizin bu derlemeleri, Ünye'nin tarih boyunca sahip olduğu değerleri gün ışığına çıkartmak, pek çok düşünürümüzün düşüncelerini, ÜNYE'Yİ merak eden yabancılara bildirmek içindir.

Sayın BAKANIM: Lütfen bana yardımcı olunuz:

Göstereceğiniz ilgiye peşinen teşekkür ediyor. Sizin en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Muhterem efendim: Şayet kitabın basımında, Telif Hakları Yasası açısından bir sakınca olmadığı yolunda yazılı bir yanıt alırsam, sponsor arayışına geçeceğim.

İnanın bana, çalışmalarımın İlimiz ve ÜNYE kültürüne büyük katkı sağlayacağını ümit ediyorum.

Bu arada, yazımın sizlere gazeteleri marifetiyle ulaşmasını sağlayan Sayın Ali ÖZTÜRK Bey'e de teşekkür ediyorum.

 Bu Haber 2143 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI