29 Nisan 2016 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kent estetiği şehrin görsel aynasıdır

12 sene önceydi Ünye'nin bazı noktalarına Belediye tarafından ışıldaklar yerleştirildi.

Geceleri yanıp sönen lunapark kırıntısı görüntüler görenleri çok rahatsız etmişti.

Belediye'de ilgili birimin Müdürü'ne tepkimi dile getirdim; "Ünye'yi kentten kasabaya mı döndürmek istiyorsunuz?" dedim.

Şehri güzelleştirmek için yaptıklarını söyleyince hem güldüm hem de içten içe hayıflandım.

Nitekim o ışıldakların ne kadar saçma olduğunu düşünmüş olacaklar ki sahip çıkmadılar. Üç, beş aya varmadan ömürlerini doldurup yok oldular.

Amaç şehri güzelleştirmekse...

Güzellik ve estetik bir kent için olmazsa olmaz en birinci özelliktir.

İçinde yaşayanların göz zevkini okşayan, huzur bulduğu... Dışarıdan gelenlerin hayran kaldığı bir kent estetiği fizanda da olsa nam yapar, ses getirir.

Ama asıl olan kaş yaparken göz çıkarmak değil... Kaşla gözü bir arada en güzel hale sokabilmektir.

Burada iki örnek vermek istiyorum; Ünye Hükümet Konağı ile Dönerçeşme Meydanı kenarındaki iki binaya bakalım. Bu iki bina henüz yeni bina sayılır.

Bulundukları yere güzellik, estetik katan değil... Ucube görünümleriyle şehir güzelliği ve estetiğini perişan eden iki bina olarak her an, her gün herkesin tepkisini alıyorlar.

O halde "ben yaptım oldu" tavırlarından uzak... Kent estetiği noktasından zerre miktar şaşmadan estetik... Bulunduğu yere uygun... Bugünden yarına kısa vadeye dayalı değil... Uzun vadede tarihe mal olacak binalar yapalım.

Büyükşehir'in Ünye projeleri

27 Nisan Çarşamba günü Ordu Büyükşehir Belediyesi 2. yılında yaptıklarını ve yapacaklarını anlattığı bir toplantı düzenledi.

Büyükşehir Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu'nun sunumunu baştan sona                    pür dikkat ve zevkle dinledim.

Sn. Çöpoğlu yapılan yolları, su çalışmalarını anlattı öncelikle... Zaten Büyükşehir'in yol, su ve organize sanayi ile ilgili çalışmalarını şahsen yakından izliyor, takdir ediyorum.

Ama Büyükşehir'in Ünye'de limanla ilgili Ünye Port projesi... Çöple ilgili gelinen noktada kökten çözüm... Ünye'nin çok önemli değerlerinden Çınarsuyu ile ilgili ulusal Yunus Emre Gençlik Kampı Projesi... Teleferik Projesi... Çamlık Projesi... Büyük Cami kenarındaki belediye işyerleri ve parkla ilgili dönüşüm projesi duyan, dinleyen her Ünyelide bu projelerin bir an önce hayata geçmesi heyecan ve beklentisi yarattı.

Peki bu projeler ne zaman hayata geçer?

Mustafa Çöpoğlu sunumunun başında; "İki yıl önce göreve geldiğimizde Ordu'nun öncelikli sorunlarını araştırdık. Su ve yolun her şeyin önünde olduğunu gördük. İki yıl su ve yola ağırlık verdik, epey mesafe aldık. Çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Bununla birlikte farklı alanlarda yapacağımız yatırımların projelerini yapıyoruz. Biten projeleri ihale edip çalışmalarını başlatıyoruz." dedi.

Sn. Çöpoğlu'nun bu açıklamasından çıkardığım; Ünye'de çöp projesi çalışmalarında bir hayli yol alınmış.  Çınarsuyu projesinde sona gelinmiş, yakında ihalesi yapılıyor.

Çamlık ve Büyükcami civarı dönüşüm projesi avam proje aşamasında. Proje üzerinde görüş ve öneriler alınıyor. Son şekli verildiğinde ihalesi yapılacak.

Ünye Port'a gelince; bu proje büyük, ulusal çapta bir proje. Ordu'da yapılması gereken her şey yapılmış. Bundan sonrası Ankara'da yapılacak çalışmalarla sürdürülecek.

Büyükşehir'in Ünye ile ilgili projelerinin safhaları böyle...

Ne zaman hayata geçecekleri konusunda konuşmak için henüz erken sayılır.

Bir konuda endişe duydum

Çamlık ve Büyükcami civarı dönüşüm projesi anlatılırken bende; buralarda ne kadar ticari alan yaratılırsa o kadar getirisi olur, anlayışından hareket edildiği... Bu nedenle yapılan binaların enine, boyuna büyük binalar olarak yapılacağı endişesi doğdu.

Bu endişemi Sn. Çöpoğlu ile paylaştım. Bu endişeye yol açabilecek projeye asla evet demeyeceklerini dile getirdi, rahatladım.

Yazımın başında; artık şehirde yapılacak tüm işlerde, binalarda asıl bakış noktasının kent estetiğine katkı yapmak olduğu... Ve uzun vadede tarihe mal olacak yatırımlar olması gerektiği kanaatimi yazımın başında paylaştım ya... Bu kanaatim Ordu Büyükşehir'in  projeleri için de geçerli.

Kültür Yolu Ünye'nin aynası olacak...

Kent estetiği demişken; Ünye Belediyesi'nin başlattığı Kültür Yolu Projesi kent estetiği, kentin güzelleştirilmesi ile ilgili çok anlamlı bir çalışma.

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ın Kültür Yolu Projesi konusundaki gayretini ve duyarlılığını yakından izliyor, takdir ediyorum.

Çok iddialıyım; bu proje tam anlamıyla bitsin Ünye'nin aynası olacak.

Buradan bir önerimi dile getirmek istiyorum; Yalı'daki Yüzüncü Yıl'ın bulunduğu alanda tarihi Galabuzu'nu tekrar kuralım.

Bildiğim kadarıyla mülkiyeti Ünye Belediyesi'ne ait olan Galabuzu tarihi alanı gerçekleştiğinde Ünye hem bir tarihi alanını daha geleceğe taşıyacak... Hem de bu tarihi alanda butik otel, restoran, çay bahçesiyle yerli-yabancı turiste hizmet imkanı doğacak.

Ünye Okçuluk Kulubü'nü tanıyalım  

 Bu ara bir fırsat doğdu Bedensel Engelli kardeşlerimiz tarafından Kapalı Spor Salonu altında kurulan Okçuluk Kulübünü ziyaret ettim.

Ama gördüm ki ziyaret etmekte ve okçuluk sporunun ne anlama geldiğini tanımakta geç kalmışım.

Ünye Okçuluk Kulübü ziyaret edilmeye, tanınmaya. Okçulukla ilgili bilgi edinmeye... Daha da ötesi, okçuluk sporu yapmaya hazır, herkesi bekliyor.

Dolayısıyla Ünye'ye böyle bir sporu kazandıran Kulüp Başkanı Nihat Yerlikaya olmak üzere ekip arkadaşlarını en içten duygularımla tebrik ediyorum.

MHP'de ne değiştirilmek isteniyor?

MHP siyasette milliyetçi duruşun sarsılmaz kalesi olarak yer aldı. Ve bunu yarım asra yakındır böyle sürdürüyor.

Ancak 1 Kasım seçim sonuçlarının yarattığı hayal kırıklığı; bundan böyle kaybeden değil iktidar olan MHP çalışmasına yol açtı parti içinde.

Adına "Değişimciler" denen bu grubu yakından izliyorum.

Neyi değiştirmek istiyorlar? MHP'nin ideolojisini mi, yoksa tepesindeki yöneticileri mi?

MHP'nin tepe yöneticilerine göre Değişimciler; MHP'nin ideolojisini değiştirmek istiyor.

Değişimciler ise; ideolojiyi değil üst yönetimi değiştirmek istediklerini söylüyorlar.

Görevden alınan MHP Ünye İlçe Başkanı Faruk Korkmaz'ın 28 Nisan'daki basın toplantısına katıldıktan sonra Büyükcami yanındaki parkta oturan bir grubun çay davetine katıldım.

Tabi sohbet başladı; MHP'nin toplantısından geldiğimi söylediğimde içlerinden birisi; "Adamlar iktidar yüzü göremeden bölünecekler." dedi

Orada 8 kişi vardı, dedim ki; "Sizin hiç biriniz MHP'ye oy vermemiştir, değil mi?"

Devam ettim; "Peki oy verdiğiniz partiye değil de bir başka partiye oy verseydiniz hangi partiye oy verirdiniz?" Tek tek sordum. Hepsi MHP dediler.

O an anladım ki insanlar MHP'ye oy verebiliyor. İdeoloji oy vermemeleri için sebep değil.

İyi de MHP niye bu oyları alamıyor?

Değişimciler iddialı; "MHP'nin başına biz geçeceğiz. Bu oyları alacağız ve iktidar olacağız." diyorlarBu Haber 2076 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI