7 Mayıs 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Çocukta Sağlıklı Gelişim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her çocuk çok girişken olacak, çocuğun çok sayıda arkadaşı olacak diye bir şey yoktur. 

Bazı çocuklar diğerlerine göre yapısal olarak daha girişken veya daha içe dönük olabilir. 

Çocuktan beklentilerinizin gerçekçi olması gerekmektedir. Çocuğu belli bir karakter özelliği kazanması için zorlamak, çocuğun kendini geliştirmesi yönünde tüm motivasyonu düşürecek,  olumsuz deneyimler yaşadığın da kendine güveni daha da azalacaktır. 

Yeni bir ortama girdiğinde çocuğu hemen kaynaşması için acele ettirmek onun kaygısın ı daha da artıracaktır.  Bunun yerine çevresini gözlemlemesine, izin vermeli, hala çekiniyorsa harekete geçmesi için çocuk yüreklendirilebilmelidir. 

Çocukların sosyal beceri kazanması için ailece bol bol sosyal ortamlara girmesi,  saygı ve nezaket kurallarının öğretilmesi,  çocuğun arkadaşlarının eve davet edilmesi, yaratıcılıklarını kullanarak oynadıkları oyunlara izin verilmesi, ev arkadaşlarıyla buluşacağı programlar oluşturulması çocuk için faydalı olacaktır. Ayrıca spora yönlendirmek, resim, müzik, tiyatro gibi ilgi duyduğu alanlarda kendini geliştirmesini sağlayacak kurslara göndermek de yarar sağlayacaktır. 

Arkadaş ortamında saldırgan tavırlar sergileyen, oyuncaklarını paylaşmayan, kendinden daha küçük ya da daha büyük çocuklarla oynamayı tercih eden çocukların ebeveynlerinin eğitimle ilgili hatalar yaptıkları sıklıkla tespit edilmektedir. Küçük yaşlardan itibaren çocuğa paylaşmanın öneminin anlatılması ve karşı tarafa zarar verici davranışların ortadan kaldırılmasına yönelik eğitim verilmesi önemlidir. 

 Çekingen çocuklar genellikle kendine güvende sorun yaşarlar.  Arkadaşlarının kendisi hakkında ne düşüneceği ya da beceriksiz görüneceğine dair endişe duyarlar.  Bu nedenle bu çocukların yetenekli olduğu alanların ortaya çıkarılması, olumlu davranışlarına dikkat çekilmesi kendilerini göstermeleri için daha cesur davranmalarını sağlayacaktır. Bu durumda okulda öğretmenleriyle görüşülmeli, çocuğun yaşadığı zorluklar hakkında bilgi edilinmelidir.  

 AKRAN BASKISI:  Akran baskısı kişinin, yaşıtları tarafından kendilerine benzer şekilde davranması için zorlanmasıdır.  Bu kavram, kişinin arkadaşları tarafından kabul edilme, onaylanma gereksiminden ortaya çıkar.  Kişi, grup tarafından dışlanmamak, onay almak, grubun bir parçası olmak ya da alay edilmemek için akran baskısına boyun eğer.  

Ergenlikte arkadaşlığın önemli bir yeri vardır. Ergenin olumlu arkadaş ilişkileri geliştirmeyişi veya arkadaşlarıyla kurduğu çatışmalı ilişkiler daha sonra yaşayacağı problemlerin belirtileri olabilmektedir.  

 

Olumsuz arkadaş grupları da ergenin davranışlarının yönünü belirleyen unsurlardan birisidir. 

  

AKRAN BASKI İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALARDA:    

> Erkeklerin kızlara göre akran baskısını daha yoğun yaşadıkları. 

> Otoriter anne- baba tutumuna maruz kalan ergenlerin akran baskısına daha duyarlı oldukları. 

> Öğrencilerin, akran baskısı arttıkça okul başarılarının düştüğü.  

> Ergenlerin arkadaşları tarafından alay edilme korkusu ve bundan dolayı yaşanacak utanç duygusundan hareketle baskıya maruz kaldıkları. 

> Akran baskısı altındaki çocukların yüksek seviyede depresyon ve de ailevi karmaşalar yaşadıkları ve akranları tarafından sevilmediği ve endişeli hissetme eğiliminde oldukları. 

> Akran baskısı kontrol altına alındığında benlik saygısında artış olduğu. 

> Erken ergenlik dönemindeki akran baskısının uzun dönem sonuçları incelendiğinde arkadaşlara uymanın gencin gelecekteki davranışları için olumsuz etkileri olabileceği. 

> Heyecan arama faktörlerinin, ergenlerin risk alma davranışları üzerinde yüksek düzeyde etkili olduğu. 

> Alkol ya da madde kullananların, erkeklerin, büyük yaş grubundakilerin ve üst sosyo- ekonomik okul düzeyindekilerin daha çok akran baskısı yaşadıkları, ergenlerin akran baskısı aldığı düzeyleri arttıkça, kontrol odaklarının daha dış odaklı olduğu bulunmuştur.  Tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. 

Not: Yeşilay arşivimden yararlandım. 

 

   Bu Haber 613 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI