13 Mayıs 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’dan Selamlar

SelAmla başlamak istiyorum sözlerime sayın okuyucularım. Sizlere veda edemeden, ani olarak Almanya yolculuğu çıktı önüme. Kimseye haber veremeden, apar-topar yola çıktığım içim bir süre ayrı kaldım siz değerli okuyucularımdan.

Ve bugün “SELAM” la başlıyorum, uzaklardan yazılarıma. Sevgili Peygamberimiz (a.s): “SelAm, kelAmdan öncedir.” buyuruyor. Bu prensip uyarınca ben de, önceliği selAma vererek bu gün, Müslümanlar için selAmlaşmanın önemini gündeme getirmek istiyorum

Son İlahi Din olan İslAm Dininin Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) buyuruyor ki: “SelAmı aranızda yayınız!” Yüce Rabbımız da Kur'an-ı Kerim'in NisA (Kadınlar) suresinin 86.cı ayetinde şöyle buyuruyor: “Bir selAm ile selAmlandığınız zaman, siz de ondan daha güzeli ile selAmlayınız; veya aynısı ile karşılık veriniz. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır.”

SelAma, daha güzeli ile karşılık nasıl verilir; onu da Peygamberimiz (s.a.v)in bir örnek uygulaması ile anlatmak isterim. Peygamberimiz (a.s), sahabesi ile sohbet ettiği bir meclise bir sahabe daha katılmak için geldiğinde, “selAmun aleyküm” diyor. Peygamberimiz selAmı aldıktan sonra, “on” buyuruyor. Bir süre sonra ikinci bir sahabe geliyor ve “selAmun aleyküm ve rahmetûllah” diyor. Gene Peygamberimiz selAmı aldıktan sonra “yirmi” buyuruyor. Bir süre sonra üçüncü bir sahabe gelerek, “selAmun aleyküm ve rahmetûllahi ve berekAtühü” diyor. Bunun üzerine Peygamberimiz selAmı aldıktan sonra “otuz” buyuruyor. Orada bulunanlardan birisi, bu rakamların ne anlamı olduğunu Peygamberimize soruyor. Ve Peygamberimiz şöyle cevaplıyor bu soruyu: “İlk gelerek tek kelime ile selAm veren on sevap aldı. İkinci gelen kişi iki kelime ile selAm verdiği için yirmi sevap aldı. Üçüncü selAm verende üç kelimelik selAmla otuz sevap aldı.” buyurdu.

 

            Bu uygulamadan anlıyoruz ki, her selAm verenin selAmını, bir kelime ziyadesiyle almak, ondan daha güzel selAm almak olur. SelAmı vermek sünnet (yani Peygamberimizin bir uygulaması), verilen selAmı almak ise farzdır. Onun için, verilen her selAmı mutlaka almak zorundayız. Çünkü farz, Allah'ın emridir.

SelAmlaşmak; Müslümanlar arasında sevgi ve barış sağlayan, mevcut sevgi ve samimiyeti artıran güzel bir vasıtadır. SelAm verenler; sevgi ve iyi niyetini ifadede öncülük ettiği için daha fazla sevap alır. Alacak olanlar da, verilen selAmı daha güzeli karşılarsa, verenlerden daha çok sevap alır. Kısa bir ifade ile söylememiz gerekirse; Müslümanlar, selAmlaşma konusunda yarışmalıdır.

Saygı, sevgi ve selAmlarımla…

 Bu Haber 1268 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI