4 Ekim 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Olaylar
Philips Morris sigara şirketi, ligt sigara aldatması yüzünden kanserden ölen bir tiryakinin eşine 150 milyon dolar tazminat ödemiş.

Çünkü; mahkeme ''light'' sigaraların sağlığa daha az  zararlı olduğu görüşünü yanlış ve yanıltıcı buldu… Philips Morris'sin avukatı  ABD hükümetinin Dünya devi  yedi büyük sigara şirketine karşı açtığı 280 milyon dolarlık dava sırasında ‘'Üzerinde light da yazsa zararsız sigara diye bir şey yoktur, biz tehlikeli bir ürün satıyoruz” demiş. Yani, kazın alıştıra alıştıra yolunduğunu söylemiş.

ABD' de 13 yaşında bir çocuk “Gittiğimde rahatsız oluyorum ‘' diyerek, ayrı yaşadığı annesinin kendisi evde yokken bile ev ve otomobilinde sigara içmesini mahkeme kararı ile yasaklattı. Ankara' daki ilk Meclis binamız  Philips Morris'in  katkısıyla restore edildi. Tabi reklam tabelası ilelebet orada durmak kaydıyla.  Nev York'taki 452 daireli bir apartmanda sigara içmek  yasaklanmış.

Yapılan bir açıklamada, ereksiyon  bozukluğundan tedavi gören hastalara Viagra verildiği belirtilerek, sigara içmeyenlerin tamamının böylelikle sağlığına kavuştuğu, ancak içenlerin % 91'inde ise bu ilaç işe yaramadığı kaydedildi.

*Türkiye'deki 25 milyon tiryaki yılda en az yirmi milyar dolar kadar parayı sigarayla havaya üflüyorlar. Bu ‘Sağlık Bakanlığının'' bütçesinin  dört katı eder. Denizlerimize en büyük zararı sigara tiryakileri veriyor. Bugüne kadar denizdeki toplam atıkların % 21,5'i izmarit, %6,7 ise sigara paketi olduğu tespit edildi.

*Son bir istatistiğe göre Türkiye'de nüfusun %44'i sigara içiyor ve bu ülkemize sigara içme oranında dünya birinciliği getiriyor.

*ABD'nin Michigen eyaletinde faaliyet gösteren Weyco, şirkette sigara içtiği tespit edilen tüm çalışanlarını işten kovmuş.  

*Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Sarıbeşik köyünde İhtiyar Meclisi köydeki tüm kapalı alanlarda, tabii ki öncelikle kahvelerde sigara içilmesini yasaklamış. Buna dense dense koca bir ‘bravo' denir.

*Efendim sahte sigara yapmaya başlamışlar. Hem de bu sahte sigara çok daha tehlike imiş. İçinde böcekler varmış. Acaba diyorum, şöyle yüzlerce kişi sigaradan bir akşam aniden ölürse, sigara sektörü bir darbe yer mi? İnsanlar bir süre korkar mı (Hani bir süre korkar oldu ya)

*İtalya'nın Milano kentinde yapılan bir deney sonucu sigara dumanının egzoz gazlarından 10 kat daha fazla insan sağlığına zararlı madde içerdiği tespit edilmiş. İsveç'te yapılan başka bir araştırmada ise sigara içilen bir odanın havasında, içilmeyen bir odaya nazaran 120 kat daha fazla zehirli madde bulunduğu tespit edilmiş.

*Devlet opera ve balesinin tekrar sahnelediği Karmen operasının bir sahnesinde çocuklar dahil, herkese sigara içirtiliyormuş. Zaten söylenen şarkıda meğer ‘sigaranın dumanı' anlatılırmış, Eserin yüz yıldır böyle oynaması bu yanlışlığın devamını ve yasaların çiğnenmesini gerektirir mi? ‘Hatalı' olanlar zaman içinde değişir.

*İstanbul halkı vapurların açık alanlarında da sigara yasağı istiyormuş ne güzel değil mi?

Erzincan'da faaliyet gösteren bir inşaat şirketinin sahibe Ali Yıldırım sigarayı bırakan işçilerine ayda 50 milyon zam veriyormuşâ€¦

 Bu Haber 1939 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI