7 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Meydan trafiği çınar dibinde sıkıştı...
musakiyoğlu@mynet.com

Ünye'de araçla geçiyorken iki yerden çok çekiniyorum. Bunlardan biri Hanboğazı ile İmam Hatip Lisesi arasında kalan Akkuş-Niksar Caddesi'ndeki bölüm… Diğeri de Cumhuriyet Meydanı'nda çınar ağacının dibindeki 5 yol ağzı…

 

Niksar Caddesi'nde sağlı sollu park yapan araçların yarattığı sıkıntıya bu köşemde yazdığım birkaç yazıda dikkat çekmiştim. Ancak, sonuçta pek bir şey değişmedi.

 

Zaman, zaman bu cadde üzerinde trafik görevlilerinin sözlü duyurularına tanık oluyorum. Birkaç kez de ceza yazıldığını gördüm. Ama gör bak ki, bütün bunlar pek bir işe yaramıyor. Aynı tarak, aynı tas… Her şey olduğu gibi… Sıkıntı sürüp gidiyor.

 

Kalıcı çözüm yok mudur? Vardır elbet.

 

Önemli olan kalıcı çözüm için karar vermek, alınan kararın uygulanmasında kararlı olmaktır.

 

Nedir burası için kalıcı çözüm? Tabakhane Deresi boyunca bu yola alternatif yeni yol. Çok mu zor… İşe bir başlansın hele… Eminim yol alınacaktır.

 

Ha, o işin bitmesi uzun mu sürer diyorsunuz? Tamam, o halde cadde üzerindeki sağlı sollu park yapan araçların üzerinden cezayı eksik etme, sürekli kıl. Bak nasıl hizaya geliniyor.

 

Gelelim ikinci noktaya… Meydan düzenlemesiyle birlikte çınarın dibindeki trafik kötü sıkıştı. Bırak sıkışmayı, tabiri caizse arapsaçı olup çıktı.

 

Bakın çınarın dibindeki bu noktaya tam beş tane yolağzı açılıyor.

Birincisi; Askerlik Şubesi yönünden, sahil karayolundan gelen yol ağzı.

İkincisi; Saray Caddesi'nden gelen yol ağzı.

Üçüncüsü; Saray Camisi ile kafe binası arasındaki yol ağzı

Dördüncüsü; Hacıemin Cadesi'nden açılan yol ağzı.

Beşincisi; Hükümet Konağı önünden gelen yol ağzı.

 

Bunlar bu noktaya açılan yol ağızları. Bir de 1. ve 2. hat dolmuş araçları da çınarın dibinde duraklıyor. Onların yarattığı sıkışıklık… Diğer taraftan cami ile kafe arasında bulunan taksi durağı ve bunlardan doğan sıkışıklık…

 

Meydan'da yolun bu noktası adeta huninin daralan ağzına döndü. Şimdilik zar, zor geçit veriyor. Ancak çok kalmaz iyice tıkanır, kazalara, kavgalara yol açar.

 

Bu noktanın zaman kaybetmeden düzenlenmeye ihtiyacı var. Belediye'nin harekete geçmesinin, sorunu erkenden halletmesinin doğabilecek bazı rahatsızlıkların ve tatsızlıkların önünü almak için önem arz ettiğini çok açık ve net olarak gözlemliyoruz.

 

Ne olabilir, buraya hangi çözüm getirilebilir?           

 

Gördüğümüz kadarıyla Belediye binası ile Ziraat Bankası binası arasındaki boşluk Meydan düzenlemesi sırasında öyle atıl bırakıldı kaldı. Bir ara şehir ana girişinin buradan olacağı söylense de, öyle olmadı.

 

Aslında bu ara nokta çift yönlü trafiğe açılmış olsa, Belediye Caddesi'nden sahil yoluna çıkış ile sahil yolundan şehir merkezine girişin bir kısmı buradan sağlanmış olsa, çınarın dibindeki trafik rahatlar, oradaki o dar nokta geri kalan trafiği kaldırmaya yeter de artar diye düşünüyorum.

Ayrıca, buradaki bu yol açıldığı takdirde Hükümet Konağı önünde başlangıçta kapalı tutulan, daha sonra açılan yolun da pek gereği kalmaz, burası eskiden olduğu gibi Meydan'a katılabilir.

 

Akkuş - Niksar Caddesi için kısa vadede park cezası, uzun vadede alternatif yol çalışması…

 

Çınar dibindeki sıkışıklığa ise, Belediye ile Ziraat Bankası arasındaki geçişin düzenlenip devreye sokulması…

 

Bu iki sorunlu bölge ile ilgili benim görüşüm bunlar. Eminim farklı alternatifler, çözüm yolları da bulunabilir. Yeter ki harekete geçilsin, şu tehlikeli iki bölge sorun olmaktan çıkarılsın. 

 Bu Haber 1911 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI