16 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Mülki İdare'nin başı kampanyalara ilgisiz kalamaz...
musakiroğlu@mynet.com

1999 yılıydı. O yıllarda ticaretle uğraşıyordum, bir gece geç vakitte saat 23 sıralarında işyeri büroma o günkü Ünye Kaymakamı Ümmet Kandemir ve iki Ünyespor yöneticisi düştü.

 

Selam, sabah sonrası konu sadede geldi.

 

Gecenin o yarı saatinde Ünyespor için destek aramaya, yardım toplamaya çıkmışlar.

 

Kendilerine latifede bulundum, takıldım, “Gündüzler çuvala girdi de böyle gece yarısı mı yollara düştünüz, hayrola…” dedim

 

Ümmet Bey'in verdiği cevabı hiç unutamam. Aynen şöyle dedi:

 

“Bana millet adına kaymakamlık görevini layık gören devletimiz, benden zaman ve mekan mefhumu gözetmeksizin hiçbir görevden kaçmama sözü aldı. Ben sözümün arkasındayım, o yüzden bu saatte de olsa burada görevimin başındayım.”

 

Ümmet Bey'in bu sözünü yeri geldiğinde dile getirir, örnek veririm.

 

Yine yeri geldiği için bu yazımda tekrar dile getirdim.

 

Niye, bakın?

 

Son zamanlarda Ünye'de baştan sona halkın katılımına yönelik iki büyük bağış kampanyası düzenlendi.

 

Bunlardan birincisi; Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı ile Gazetemiz Ünye Kent'in birlikte düzenlediği, cezaevindeki mahkûmlar için kitap bağışı kampanyasıydı.

 

Kampanya, maddi yönünden daha çok taşıdığı anlam itibariyle çok önem arz ediyordu. Dört duvar arasındaki kader kurbanlarına ışık saçmak, onları geleceğe hazırlamak, tahliye olduklarında toplum içine cehaletlerini yenmiş bilinçli bireyler olarak dönmesini sağlamak için kitap, kütüphane çok önemliydi.

 

Nitekim kampanya başarıya ulaştı, 2 binin üzerinde kitap toplandı. Ünye'de başta Belediye Başkanı olmak üzere çok sayıdaki birim amiri bizzat kampanyaya katıldı, destek verdi. Vatandaşlar yakın ilgi gösterdi, bağışta bulundu.

 

Bir tek Mülki İdare'nin başı, yani Ünye Kaymakamlığı bu kampanyaya yakın durmadı, destek olmadı, destek verilmesi için çağrıda bulunmadı.

Nedendir, niye yapmamıştır, cevabını en iyi Kaymakamımız Sayın Dr. Osman Günaydın verebilir.

 

Bu ara Ünye'de ikinci bir kampanya daha başladı. Bu iki kampanya, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde Ünyeli olup, dışarıda okuyan başarılı, maddi imkAnı yetersiz üniversite öğrencilerine “Burs” kampanyası ile bir ekmeğe bile muhtaç yoksul vatandaşlar için “Askıda Ekmek” kampanyasıdır.

 

Her iki kampanyanın da, yaşanan kriz nedeniyle tahammül sınırları iyice daralan, muhtaç durumdaki insanlarımız için önemi tartışılamaz.

 

Nitekim bu ikinci kampanya da, birincisinde olduğu gibi daha işin başında insanlarımız tarafından son derece olumlu bulunmuş, takdir görmüştür. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, birçok kurumumuzun amiri bizzat kampanya standına gelmiş, destek vermiş, toplumu desteğe çağırmışlardır.

 

Hatta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bile dar zamanına rağmen kampanya standına gelerek, destek vermiştir.

 

Ancak, Mülki İdaremizin başından yine bir ses yoktur. Edindiğim bilgilere göre, Mülki İdare'mizin başı Kaymakamımız Sayın Dr. Osman Günaydın'a kampanya ile ilgili bilgi aktarılmış, destekleri istenmiştir.

 

Sayın Kaymakam'dan beklenen destek bu zamana kadar gelmemiştir. Kaldı ki kampanya için kurulan stant Kaymakamlık makamına çok yakındır, makam masasının yanı başındaki pencerenin önündedir.

 

Gerçi kampanya henüz sürmektedir. Kaymakamımızın hAla, gelip destek vermeye zamanı vardır. Ancak süren kampanyaya güç verilmesi, destek istenmesi için topluma işin sonunda değil, daha başında çağrıda bulunmak gerekir.

 

 Mülki İdare bulunduğu yerin başıdır. Ünye'de devletin tepesini Ünye Kaymakamı temsil eder. Dolayısıyla böylesi millet adına yapılan, millet menfaati için düzenlenen kampanyalar için herhangi bir işareti, hareketi, sözü, ziyareti, desteği sadece bir gönül işi değil, eski Ünye Kaymakamlarından Ümmet Bey'in ifade ettiği gibi bir devlet görevidir.

 

ÜTSO'nun başlattığı ve hala süren kampanyanın taşıdığı anlamdan dolayı başta Başkan Hasan Şimşek olmak üzere tüm yönetici arkadaşlarını kutluyor, Kaymakamımız Sayın Dr. Osman Günaydın'ının da destekte bulunmasını bekliyoruz. 

 Bu Haber 1717 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI