16 Ekim 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Kandaki alkol miktarı ve hastaların davranışları
Kandaki alkol miktarı 0,5 ten yukarı çıkınca zehirli alkol karışımları etkisini göstermektedir. O zamana kadar çekingen olan kimse o durumda sosyal yönden birden aktif, hatta saldırgan olmaya başlamaktadır

Böylece evdeki karı koca kavgalarının %35'i, çocuk tecavüzlerinin %55'i, bıçaklanarak hastanelerde biten çatışmaların %88'i ve cinayetlerin yaklaşık olarak %65'i bu tür sarhoşluklar esnasında işlenmektedir.

Normalde mazbut insan olanların dahi, sarhoşken içlerindeki bastırılmış duygular alkolün etkisiyle serbest kalarak tüm bu işlemlere ve kavgalara kolayca katılmakta ve cinayete varabilen olaylara sebep olabilmektedirler.

Alkol almış kimselerde, utanma, çekinme ve iyiyi ile kötüyü muhakeme etme duyguları körleşmektedir. Sarhoşlar onun için en küçük olaylarda terbiye dışına çıkmakta ve kolayca saldırgan olmaktadırlar. Bilim adamları bu duruma bir nevi ‘sosyal miyapi' demektedir. Bu sosyal miyapi sözcüğü olayları görememe, muhakeme edememe manasına gelmektedir.

Tüm bunların yanında utanma, çekinme duyguları da kolayca yok olmaktadır. Bunun da sonucu olarak sarhoşlar tüm olumsuz hareketleri yapabilmektedir.  Sonra da birçoğu bu yaptıkları yanlışları hatırlamamaktadır.

Zaten genel olarak bilinin bir gerçek vardır ki sarhoş insanların hafızaları zayıftır. Birçok hadise ile ilgili olarak insanlar, ‘sarhoşken yaptım, kendimde değildim, hatırlamıyorum' demektedirler. Bu durumlarda, sarhoşluk adeta bir mazeret olarak ortaya konulur.

Hatta, adli makamlar tarafından bile sarhoşluk mazereti mahkemelerde adeta hafifletici sebep olarak mütalaa edilmektedir. Bu durum ise kesinlikle hatalıdır, çünkü bunun tam olarak tespiti ve şuursuzluk nispetinin saptanması mümkün olmamaktadır. Onun da ötesinde bu durumlarda şuuraltı ve derinlerde olan hınçlar ve gizli kinler de kolayca açığa çıkabilmektedir. Bu durumu, özellikle bazı istihbaratçılar insanların iç dünyasındaki olan sırları öğrenmek için sıklıkla kullanmaktadır. O durumdaki insanlar içlerindeki sırları kolaylıkla açıklamaktadırlar.

Trafik kazalarının büyük bir kısmı sarhoşken olmaktadır. Hatta tüm bu kazalardan sonra bazı sarhoşlar yaralandıklarını bile anlamamaktadırlar. Çünkü alkol uyuşukluğu arttıkça, onların ağrılarını da bir nevi uyuşturmaktadır. Onun için onlar bazen yaralandıklarının bile farkında olmamaktadırlar.

  Bu Haber 1491 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI