3 Haziran 2016 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Yılın Ahi’si Terzi AHMET MEHEL Amca

Aziz okuyucular, 25.05.2016 Çarşamba günü Ünye de önemli bir program icra edildi. Daha doğrusu Salı gün Ordu'da başlayan AHİLİK KUTLAMALARI na Ünye de devam edildi. Ordu'daki programda Atatürk anıtına çelenk koyma töreninin ardından Esnaf ve SanatkArlar kuruluşlarının temsilcileri Valilik makamını ve Büyük Şehir Belediye Başkanlığını ziyaret ederek Ahilik kutlamalarını başlattılar.

 

Aynı günün akşamı Ünye Büyük Camii de Rahmeti Rahmana kavuşmuş olan eski esnaf ve sanatkArlar için Mevlid ve Kuran okutuldu, dualar edildi. İkinci gün yani 25 Mayıs Çarşamba gün Ünye'mizde Ahilik kutlamalarına devam edildi.  Sabah saat 10.00 da Ünye Cumhuriyet Meydanında Bir kısım esnaflar ve sanatkArlar odaları üyeleri, İl protokolü,(Vali Yardımcısı, Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili, Esnaf ve SanatkArlar Birliği Başkanı,  ODÜ/ Ordu Üniversite Temsilcileri)  Ünye kaymakamı ve protokol üyeleri ile Ünye halkından bir grubun toplanarak OBŞB Mehter takımı eşliğinde Ahi Yürüyüşü ile Ünye deki program başladı. Orta Çarşı ve belediye Caddesinden yapılan yürüyüş esnasında dükkAnların önünde bekleyen esnaflara ve halka hazırlanan karton külahlarda lokum ve şeker dağıtıldı. Yürüyüş Cumhuriyet meydanında sona erdi. Protokol ve halk meydandaki yerlerini aldı. Ordu Büyük Şehir Belediyesinin Mehter Takımı üç marştan oluşan kısa bir konser verdi. Arkasından Ahilik kutlamaları konuşmaları sırasında Ordu Üniversitesinde Doktora yapan bir bayan konuşmacı, Doktora tezi olan AHİLK hakkında güzel bir sunum yaptı.  Protokoldaki yetkililerin konuşmalarından sonra ise Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu OBKT oyuncuları tarafından Ahilikte ŞED KUŞATMA konulu kısa bir gösteri sundular. Arkasından  “AHİLİK VE AHİ EVRAN” konulu kompozisyon yarışmasına katılarak dereceye giren öğrencilere para ödülleri verildi.

 

Nihayet Bizim için ÜNYE için önemli olan, Ordu ilinde YILIN AHİSİ seçilen Ünye'li 66 yıllık Terzi olan ve halen Orta Çarşı da terzilik mesleğini sürdüren Ahmet Mehel (83) amcamızın takdim edilerek sahneye alınmasıydı. Ahmet Mehel amcamızın kısa öz geçmişi okunduktan sonra kendisi Vali Yardımcımız tarafından tebrik edilerek ve eli öpülerek kendisine Ordu ilinin YILIN AHİSİ seçilmesi dolayısıyla plaket ve hediyelerini takdim etti.  Alkışlarla sahneden alınan Ahmet Mehel amcanın tüm aile efradı ve bazı dostları ve gönüldaşları da oradaydı ve kendisi tebrik ederek kucakladılar ve ellerinden öptüler. Programın bitimi sonrasında C. Meydanında katılan halka AHİ PİLAVI ve tatlı dağıtıldı.

 

Bu kutlama merasimi ve ödül töreni Biz Ünye liler için büyük bir gurur vesilesiydi. Ünyeliler olarak sevindik gurur duyduk.  Ordu Büyükşehir Belediyesine, Ordu Üniversitesine ve Ordu Valimize Bu güzel kutlama programı ve organizesinden dolayı Ünye liler ve Kent Gazetemiz adına teşekkürler ediyoruz. Ayrıca geçen hafta düzenlenen Yunus Emre Sempozyumu için de yine Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan ve ekibine de Teşekkür ediyoruz.

 

Yılın AHİSİ seçilen Terzi Ahmet Mehel Amcamızı da tekrar tebrik ederek hayırlı uzun ömürler diliyor ve ellerinden öpüyoruz.

 

Kalın yine sağlıcaklaBu Haber 938 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI