2 Haziran 2016 Pazar
İSMAİL SARI
GURBETÇİLERİMİZDEN SELÂM VAR

Bizim insanlarımız bir farklıdır her yerde ve her zaman. Bu farkı, karşılaştırma fırsatı bulduğunuz başka ülkelerin insanları ile iç içe yaşarken görebiliyorsunuz. Üç-beş Türk-Müslüman bir arada yaşarken hemen bir dernek kuruyor ve hemen bir mescit oluşturuyorlar. Etraf köy ve kasabalarda bulunan Müslümanlar da o mescit de toplanarak kısa sürede bir topluluk oluşturuveriyor. Başka ülkelerden gelen Müslümanlar da bu Türk toplumu mescitlerinde kendilerine yer buluyorlar. Başka ülkelerin insanlarında, bu çabuk organize olma özelliğini göremiyorsunuz

Çabuk elden cemiyet oluşturma özelliklerinin devamı olarak bizim insanlarımız, cemiyetlerinin büyümesi ve ekonomik olarak da güçlenmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. Bunlardan birisi de “KERMES” düzenleme faaliyetleridir. Anadolu kadınının maharetli ellerinin ürünü olan yemek, tatlı ve hamur işi çeşitleri, stantları dolduruyor. Hangisinden tadacağını şaşırıyor insan. Bir kısmını orada yiyor, bir kısmını alıp eve getiriyor, bir kısmına da gözlerimizle bakarak tatmin oluyor.

 

            Cemiyet Başkanımız Sayın Halil Acem Bey ile birlikte Esslingen, Aalen, Schwabisch Gmünd kermeslerine katılıyoruz. Cıvıl cıvıl kaynayan insanlarımızla dolup taşan ve çok sayıda yabancıların da ziyaret ettiği kermesler, cemiyetlerin ihtiyaçlarına göre sene içinde iki-üç defa tekrarlanabiliyor.

Halil Bey'e soruyorum: “Bu cemiyetlerin gelir kaynakları içinde kermeslerin bir ağırlığı var mıdır, sizler de kermes yapacak mısınız!” Sayın ACEM, şunları söylüyor:

“Bir yabancı ülkede yaşıyoruz. Buralarda cemiyetlerin önemi çok fazla. İnsanlarımızı asimile olmaktan korumak için çaba harcıyoruz ve topluma entegre olmalarına da yardımcı oluyoruz. Kendi varlığımızı ve benliğimizi korumak için buna mecburuz. Bu konuda cemiyetlerin sorumluluk ve yükleri çok ağırıdır.

Her faaliyetin bir maddi bedeli vardır. Bu maddi bedellerin karşılanması için akar sağlayan kaynaklardan biri de “KERMES” gelirleridir. O nedenle bizler de cemiyet olarak 27-28 Mayıs günleri kermes yapmak için hazırlık yapıyoruz. Bizim bu kermes programlarından başka, bir de kendimizi yabancılara tanıtmak için eki ayı başlarında (4 Ekim gibi) “AÇIK KAPI” günlerimiz vardır ki bizler için çok önemlidir. Yabancıları davet ederiz. İkramda bulunuruz. Aynen kermes stantlarındaki gibi Anadolu'muzun yemek kültürünün zengin çeşitlerini onlara ikram ederken diğer kültürlerimizden de parçalar sunarak yabancılara kendimizi bir bütün halinde tanıtmak için çaba harcarız.”  

Halil Bey'e teşekkür ediyoruz. Ve sayın okuyucularım, belki sizler Anadolu'nun her tarafında sürekli kermes programları uygulanıyor. Bu kadar çok önemsediğimiz şeyler değil, diyebilirsiniz.

 

            Ancak;

            Yabancı bir ülkede, kültürümüzün bir parçasının bizim insanlarımız tarafından takdim edilmesi çok anlamlı ve önemlidir. Gurbetçilerimizin selAmlarıyla.

 

            Saygı, sevgi ve selAmlarımla…

 

                                                                                                                      24.05.2016

                                                                                                                      İsmail SARI

 Bu Haber 1274 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI