18 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vali, her tarafın valisi olacağını söylemiş...
musakiroglu@mynet.com

18 Eylül tarihli gazetedeki bu köşemde, “Yeni valimiz umarız tüm Ordu için hayal kurar...” başlığı altında şunları yazmıştım:

“Bizim bu Ordu'ya atanan valiler, il geneli için değil de her nedense hep Ordu merkez için hayal kurar, proje geliştirir, iş yaparlar.

Bir iki istisna olsa da bilirsiniz istisnalar umumi kaideyi değiştirmezler.

Önceki vali Sayın Ali Kaban bunun çok çarpıcı örneğini teşkil etmişti. Sn. Kaban ikide bir yaptığı açıklamalarında Ordu için hayallerini açıklar dururdu.

Ancak, Vali Kaban'ın bu hayalleri hep Ordu merkezle ilgili, daha çok Ordu Belediyesi ile merkezdeki il genel meclisi üyelerinin yapması, takip etmesi gereken işlerden öte hayaller değildi.

Bir keresinde ben yazdığım köşe yazımda, Vali Kaban'ın bu tür açıklamalarına ve hayallerine dikkat çekmiş, kendisinin bütün Ordu'nun valisi olduğunu, sadece Ordu merkez için değil, Ordu'nun geri kalan 18 ilçesi için de hayal kurması gerektiğini belirtmiştim.

Her şeye rağmen Ordu'daki görevi sırasında Sn. Kaban bildiğini okudu. Tayini çıkıp Ordu'yu terk ederken bile Ordu merkez için geride bıraktığı işlerin bitirilmesini tavsiye etti, öyle gitti.

Aslı ve işin doğrusu valilerimizin Ordu merkez, Ünye ve Fatsa bölgesi olarak üç doğal bölge ve merkez dahil 19 ilçeden oluşan Ordu'nun her tarafına aynı mesafeden bakmaları, böyle yaklaşmalarıdır.

Böyle yapılmaz, sadece il merkezinde yoğunlaşılır da merkeze hizmet verilirse her ne kadar resmen Ordu valisi olunsa da ‘Ordu merkez valisi' olmaktan öteye gidilemez.

Bu bilgiler ve hatırlatmalar çerçevesinde yeni valimiz Sayın Orhan Düzgün'e hoş geldiniz derken, kendisinden bütün Ordu'nun valisi olmasını umuyor, başarılar diliyoruz.”

 

Bu yazımdan sonra, yeni Valimiz Sayın Orhan Düzgün geldi, Ordu'daki görevine başladı.

 

Geçen iki aya yakın süre içinde, kendisinin sadece Ordu merkezin değil de, tüm Ordu'nun valisi olması ile ilgili herhangi bir işaret göremedik. Gerçi henüz erken sayılır. Önümüzdeki günlerde bir değerlendirmede bulunmak daha doğru olur.

Ancak, Vali'mizin güzel bir açıklamasını okudum gazetemizdeki bir haberde. Sevindim, umutlandım.

 

Habere göre; Ak Parti Ünye Teşkilatı Vali'ye hoş geldin ziyareti düzenlemiş. O ziyaret sırasında konuşan Vali Orhan Düzgün, kendisinin sadece Ordu merkezin değil, tüm ilçe ve beldelerle birlikte Ordu'nun her tarafının valisi olduğunu, çalışmalarını da bu kapsamda yapacağını söylemiş.

 

Valimizin bu açıklaması bir niyet ifadesidir. Ancak şimdilik niyetten öteye bir kelam değildir.

 

Asıl olması gereken bu niyetin amelde, uygulamada kendini göstermesidir.

 

Valimizi bu niyetin uygulayıcısı, tüm Ordu'nun Valisi olmak için gayret gösteren bir vali olmasını çok arzu ediyoruz.

 

Kaymakam'ın başı basınla duman…

 

Bizim Ünye Kaymakamı hiçbir şeyden çekmedi basından çektiği kadar!... Basın hiç memnun etmedi kendisini. Hep sevmediği haberleri yaptı.

 

O da bu yüzden sevmedi basını, hep kızdı onlara. Hatta yeri geldi “gazetecilik dersi!...” vermeye kalkıştı basın mensuplarına. Daha da olmadı bağırdı, çağırdı.

 

Ama olmadı, bir türlü akıllanmadı!! bu Ünye basını... Kaymakamın sevmediği haberleri yapmaya devam etti. Kızdırdılar kendisini, hem de çoook…

 

Kaymakam Bey de, baktı ki olmuyor… Basın onun dediği yoldan değil de, sevmediği, istemediği yoldan gidiyor. Kendisinden uzak tutmak istedi Ünye basınını. Gezileri sırasında tahsis edilen basın aracını iptal ettirdi.

 

Kaymakam Bey'in basından, gazetecilerden kurtulup kurtulmadığını bilemem. Ama bildiğim bir şey var, bu bizim Kaymakam Bey kendisini öncelikle basına malzeme olan durumlara düşmekten kurtarmalıdır. Eğer bunu yapar, becerebilirse problem kendiliğinden çözülür. Yoksa zor…

 Bu Haber 1723 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI