18 Ekim 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Yürüyüş ve sağlık
Eski senelere kıyasla yürüyüş sporuna daha önem verildiğini görmek, toplum sağlığının korunmasına yönelik iyi bir göstergedir.

Sigarayı bırakmak isteyen birçok kişi, bana kilo aldıklarını ve bundan da memnun olmadıklarını söylüyorlar! Ben bu kardeşlerime spor yapmalarını, en kolay ve sermaye istemeyen yürüyüş sporunu yapmalarını öneriyorum. Gerçekten yürümenin koşmaya göre pek çok üstünlükleri bulunmaktadır. Tabi gençlerin sağlık muayenelerini yaptırmaları koşuluyla koşma ya da diğer sporları yapmaları faydalıdır. Ancak, her hangi bir sistemik (kalp damar, solunum vs,) hastalığı olanların ve yaşlıların ağır sporları yapmaları uygun değildir. Ama bunlar rahatça yürüyüş yapabilirler. Yürüyüş sporu sürekli yapılırsa, koşu ve diğer ağır sporların kazandırdığı faydaları sağlar. Üstelik hiçbir tehlikesi de yoktur. Yürüyüş vücudun adale yapısını güçlendirir, kilo attırır, kalp damar ve solunum sistemlerini sağlığa kavuşturur.

Yürürken tepeden tırnağa bütün vücut idman yapmış olur. Bel kasları kuvvetlenir, hareket etme kolaylaşır ve vücut esnekleşir, kemikler sağlamlaşır, eklem aşınması gecikir, sinir gerginlikleri ve sırt ağrıları hafifler.

Düzenli bir yürüyüş kalbin kaslarını kuvvetlendirir, çalışma yükünü azaltır ve süresini uzatır. Bu bakımdan yürümek, özellikle kalp ve damar hastalıklarına yakalananlar için çok faydalıdır. Çünkü yürüyenlerin bütün vücut hücreleri, havanın oksijeninden daha çok istifade eder. Koşu sırasında ise, beden kapasitesi aniden yükseldiğinden, kas ve eklemler ile dolaşım sistemi zarar görebilmektedir.

Yürüyenlerin kanlarındaki plakalar birbirine yapışarak kümeler oluşturmaz. Böylece damarlar tıkanmaz, kanın akışı kolaylaşır ve kalp krizleri önlenmiş olur.

Yine yürümek, yüksek tansiyonu aşağı çekerek kontrol altına alınmasını sağlar. Hafif veya orta derecede hipertansiyonu olanların kan basınçları, yürümeye başladıktan birkaç hafta sonra normale düşmektedir. Bu sporu yapan yüksek tansiyonlulardan yüzde ‘%25'inde ise, bir iyileşme olmakta ve sentetik ilaçları kullanmasına lüzum kalmamaktadır. Aslında alınan bütün sentetik ilaçların yan tesirlere ve vücutta uyuşmazlıklara yol açtığı bilinmektedir.

Vücutta  zararlı yağları eritmek için de koşmak şart değildir. Yürüyerek kilo atmak mümkündür. Koşma sırasında önemli miktarda sıvı kaybedildiğinden, mühim elektrolitlerde azalma meydana gelir. Zira terleme ile birlikte vücuttan potasyum  ve magnezyum da atılmaktadır. Bu da bazı mahzurlara yol açar.

Yürüyenlerin beyninde ağrıları yok eden adrenalin miktarı artmakta bu sayede kişilerin düşünme yetenekleri gelişmektedir. Yürümenin en büyük üstünlüğü ise basitliğidir. Herhangi bir oyun sahası veya alet bulmak tükeninceye kadar zorlanmak gerekmez.

Gerçekten yapılan yürüyüşün vücudumuza sayısız faydası vardır. Bir yere giderken, elden geldiğince taşıta binmeyelim ve yürüyelim. Asansör yerine merdivenleri kullanalım. Yoruluncaya kadar yürümeyi tercih edelim.

Bana gelince, ben bir judocuyum sporumu da yapıyorum. Sağlıklı günler dileğiyle. Saygılarımla. Bu Haber 1608 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI