2 Temmuz 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Bayram Deyince

Ülkemde bayram deyince hepimizi bir sevinç kaplar. Coşkuyla hazırlıklar yapılır, sevinçle hazırlanılır bayramlara.  

Her ne kadar ah eski bayramlar denilse de…  Yeniye sitemden değil, eski bayramlardaki hatıraların ruhlarda kutsal emanet gibi saklanan sevgi kalıntılarına olan vefanın kutsanışının kalplerdeki teyidindendir özlem ile yeni heyecanın el sıkışması. 

Bayram deyince kimi çocuklar için yeni çorap kiminde ucu yırtık çorap, kiminde yeni elbise kiminde yamalı ya da hediye edilen 2'ci el elbise, kiminde önce ana baba eli öpmek, kiminde ana baba savaşta öldüğü için sadece dua ile onları anmaktır bayram.  

Bayram deyince kimi çocuklar için komşuları ziyaret etmek Lüle parka gitmek, kimi çocuklar için ise savaşta ayakları koptuğu için hiçbirine gidememektir bayram. 

Bayram deyince kimi çocuklarca şehrin sokaklarında yeni elbisesiyle serkerek mutluca yürümek koşmak, kimi çocuklarca ise kurşun ve bomba korkusuyla dışarıya bile çıkamamaktır bayram.  

Bayram deyince kimi çocuklarca güzel meşrubatlar içmek,  kimi çocuklar için ise sağlıklı bir su bile bulamamaktır Bayram.  

Bayram deyince kimileri için ilahi ya da müzik dinlemek, kimileri için ise otomatik tüfek ve top sesleri dinlemektir bayram.  

Bayram deyince kimileri için çeşitli yiyecekle donanmış kuş sütünün eksik olduğu sofralardan artanların çöpe döküldüğü, kimileri için ise çöplerden yiyecek toplandığı zamandır bayram.  

Bayram deyince küresel şirketlerin ve güçlü Devletlerin dünyayı savaş alanına çevirmesi ve sömürmesi, Birleşmiş Milletler ve petrol ağalarının ise buna dur diyememesi yüzünden çekilen acılar ile geçirilen bir zaman dilimidir bayram.  

 

Evet, Bayram deyince, komşusu açken tok yatan bizden değildir hadis şerifinin hatırlanması gereken günlerdir bayram.  

Selam vermenin ve müsamaha etmenin bolca yaşanması gereken günlerdir bayram.  

Allaha şükürler olsun ki, ülkemde kaynaşmanın, birlik beraberlik içinde yaşamanın vesilesi olarak değerlendirilen güzel günlerdir bayram.  

Allah'ım, bu mübarek günlerde,  üç aylarda bile ülkemiz üzerinde oyun oynayıp düzenimizi bozmaya çalışanların, kan akıtanların oyunlarını boz, onları ıslah et, ıslah olmuyorlarsa kahret yarabbi.  

 

Bu ne insafsızlıktır?  Bunları yapanlar insan da Müslüman da olamaz!  İslamiyet'ten önce cahiliye devri denilen dönemde bile üç aylarda hiçbir canlı öldürülmezdi.   

 

Basiretsiz bir Dernek gibi hiçbir şeye çare bulamayan Birleşmiş Milletler Teşkilatının hiç değilse bayram günlerinde Dünya'daki savaş olan yerlerde, diktatörler tarafından kan dökülen yerlerde, Dünya'da oyun kuranların insanları birbirine kırdırdığı yerlerde, insanların bir lokma ekmek ve su bulmakta zorlandıkları yerlerde ki (birçoğu İslam ülkesi),  hiç değilse bayram günlerinin huzurlu geçmesini sağlayacak bir çalışma yapmasını ve tabi bunu başarmasını bekleriz.  

Bunu da yapamazsa Birleşmiş Milletler neden var? Biz bu kuruma boşuna niye aidat ödüyoruz ki?  

 

Ünye'mizde dini bayramlar halkın, sivil ve resmi kurumların, siyasi Parti Temsilcilerinin katılımları ile örnek bir organizasyonla fevkalade güzel kaynaşma dayanışma ruhu içerisinde kutlanmaktadır. 

Bu güzel geleneğin ebediyen sürmesini dilerim. 

Ah eski bayramlar yakınmasını tekrar etmeyeceğim… Ancak bayramlarda komşular ve akrabalar ile bayramlaşma hususunda çocuklarımıza örnek olmak, onların bu bayramlaşmalara katılmalarını sağlamak ebeveyn olarak bizlerin görevidir. 

Çünkü bu güzellikler bizleri birbirimiz yakınlaştıran, sevgi, kaynaşma ve huzuru tesis eden önemli kavram ve zamanlardır.  

Bu duygu ve düşünceler içerisinde mübarek bayramınızı kutlar, saadetler dilerim.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu Haber 588 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI