11 Temmuz 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’da Ramazan Bayramı

Bu Senenin  Ramazan Bayramını Almanya'da geçirdim. Çok da iyi oldu. Çünkü, bu ülkede yaşamakta olan çok sayıda insanımızın gurbet ildeki hüzünlü-buruk olarak yaşıyorlar bayram sevincini aynı ölçülerde paylaşmak benim için bir ayrıcalık oldu.

-Niçin hüzünlü ve buruk olarak yaşıyorlar bayram sevincini buradaki insanlar ? Bu, önemli bir soru ve çok yönlü değerlendirilmesi gereken bir sorun , çünkü:

   1)Ülkemizde 9 günlük Ramazan Bayramı tatili yaşanırken , burada insanlarımız bir gün izni zoraki alıyor veya bazı işyerleri hiç izin vermiyor, Bu da insanlarımızın psikolojisini  bozuyor,

   2) Okullar açık olduğu için, yeni yetişmekte olan nesil, bayramlardan tamamen mahrum oluyor, Bu nedenle ailelilerin ailelerin, çoluk-çocuk bir arada bayram zevki tatma şansı yok.

   3) Bazı insanlarımız, bayramı, Türkiye'de geçirmek için yollara düşüyor. Ancak, ailenin yarısı Almanya'da kaldığı için bayram neşesini birlikte yaşayamamanın burukluğu  yüzlere ve ruhlara yansıdı.

 4)Dini Bayramlar duyguların zirveye çıktığı ortak olarak kaynaşmanın en güzel günleri olması nedeniyle bizim toplum yapımızda son derece etkilidir.

 İşte bu nedenlerle, gurbet bayramları hüzünlü ve buruk olarak yaşanıyor. Ancak yapacak çok fazla bir şeyde yok. Yabancı bir ülkede yaşamanın sıkıntıları bunlar. Bunları niçin yazıyorum ? Güzel ülkemizde çoluk-çocuğu ile birlikte bayram yapma zenginliğinin içinde yaşayanlar, bu zenginliğini ve şükrünü iyi bilmelidir.

Değerli Okuyucularım !

Bu gurbet hayatım süresince en neyi özlediğimi ve aradığımı sizlerle paylaşayım mı ? Hiç düşünemeyeceğiniz ve tahmin edemeyeceğiniz bir şey söyleyeceğim. ÜNYE'nin ACISUYU. Belki çok hafife alacaksınız ve beni ayıplayacaksınız ama olayın düşündüğünüz kadar basit ve hafif değil, olduğunu ancak benim gibi yaşarsanız anlayabilirsiniz.

Bunu yazmamın sebebi öyle değerlerimiz var ki kıymetini gereği gibi takdir edemediğimizi belirtmektir.

Saygı, Sevgi ve Selamlarımla Bu Haber 541 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI