21 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'de yükseköğretim "tıkaç"lardan kurtuldu
musakiroglu@mynet.com

Biz gerek gazete haberlerimizde, gerekse ben bu köşemde yaptığım yorumlarda Ünye'deki yüksek öğretimin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmiş, gelinen noktadaki tıkanıklıklara işaret üstüne işaret etmiştik.

 

Ünye'de 16 yıl önce İktisadi İdari Bilimler Fakültesi kurularak başlayan yükseköğretim, bu okulda yaşanan bina sorunu ile öylesine tıkanmış, öylesine sıkı bir tıkaçla karşı karşıya kalmıştı ki… Artık bir adım yol alınamıyor, yaşananlar insanın nefesini daraltıyordu.

 

Çünkü okul binasının sahibi durumundaki Tarım Kredi Kooperatifi, kirası ödenmediği gerekçesiyle mahkemeden aldığı tahliye kararına dayanarak buradaki 1000'in üzerindeki öğrenciyi sokağa atacak duruma gelmişti.

 

Aslında mevcut bu kira borcu, fakültenin şu anda bağlı olduğu Ordu Üniversitesi'nin borcu değil, daha önce bağlı olduğu Trabzon KTÜ ile Samsun OMÜ'nün borcu. Ancak, mahkeme borçlunun kim olduğuna değil, borcun ödenmesi işine bakmış anlaşılan.

 

Biz bu duruma yıllar öncesinden hep dikkat çektik. Fakültenin yaşadığı bina sıkıntısının aşılması zor noktalara doğru sürüklendiğini belirttik. Böyle devam ettiği takdirde fakültenin Ünye'den alınıp Ordu'daki merkez kampusa götürülebileceğini vurguladık..

 

Bu yüzden ne yapıp, ne edip işin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını defalarca çizdik.

Son olarak ta, fakültede bu yılın eğitim-öğretim açılışı töreninde konuşan ODÜ Rektörü Sayın Haluk Kefelioğlu, “Kiralık binayla nereye kadar?” diye sormuş, işin hassasiyetini dile getirmişti.

 

Sayın Rektör Kefelioğlu, Ordu Üniversitesi'nin Kurucu Rektörlüğü'nü yapıyor. Pek bir şeyi olmayan yeni bir üniversitenin kuruluşunun zorluğunu eni iyi kendileri biliyor, kendileri yaşıyor. Bize sadece tahmin etmek düşer. Sayın Kefelioğlu, işte bu zorluklar, sıkıntılar ve zaman darlıkları içinde Ünye'deki fakültemizin yer sorununu halletmek için büyük bir gayret içindeydi.

 

Sayın Rektör, Ankara'da Ünye'nin hamisi durumundaki Sayın İdris Naim Şahin'in de büyük destek ve yardımlarıyla fakülte binasının kamulaştırılması ve üniversiteye devri için 2010 Yılı Bütçesi'ne 2 trilyon lira ödenek koydurmayı başardı.

 

Bütçede programa alınan ve ödenek ayrılan hiçbir iş geriye kalmaz. Sadece sıkı sıkıya takibe ihtiyacı vardır.

 

Artık o pis tıkaç, tıkandığı yerden çıkarıldı, böylelikle yılların derin sorununun önü nihayet açıldı.

 

Ünye yükseköğretimindeki ikinci tıkaç ise, yapılacak 500 öğrencilik yükseköğretim yurdunun yer sorunuydu. Bu işin parası pulu hazır, sadece yer aranıyordu. Biz bu konuda da çok haber yaptık, yorumlar yazdık.

 

Rektör Kefelioğlu da bu konuya hep dikkat çekti. Bu ara yine uyardı, yurt binası için yer bulunmasının Ünye için öneminden bahsetti.

 

Fakülte binasının yer sorunu ile ilgili güzel haberi duyduğum gün bir işim için Ünye Sanayi Sitesi'ne gitmiştim. Burada Sanayi Sitesi Başkanı ve İl genel Meclisi Üyemiz Sayın Ali Özkan'ı ziyaret ettim.

 

Ali Başkan'ın bu yurt yeri konusunda hassas olduğunu, işin takipçisi olduğunu biliyordum. Kendisine yurt konusunda gelinen son noktayı sorduğumda, TOKİ konutlarının arkasındaki 17 dönümlük bir yerin bu iş için kararlaştırıldığını, ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu'nun bu yeri almak üzere harekete geçtiğini söyledi.

 

Ali Başkan'ın belirttiğine göre, Ünye'nin siyasi büyüğü ve değerli hamisi Sayın İdris Naim burada da devreye girmiş. Yurt için belirlenen yeri Kredi Yurtlar Kurumu'na bir an önce satın aldırmaya çalışıyormuş.

 

Enteresandır, aynı gün ikinci güzel haberi duyuyordum.

 

Görüldüğü kadarıyla Ünye Yükseköğretiminin önündeki iki önemli tıkaç, tıkadıkları yerlerden çıkartıldı. Böylelikle Ünye için hayati derecede önemli olan yükseköğretim, ileriye doğru yoluna devam etme şansı yakaladı. Ve işin öneminin farkında olan herkes şöyle derin bir nefes aldı.

 

Başta Sayın İdris Naim Şahin olmak üzere, ODÜ Rektörü Sayın Haluk Kefelioğlu'na, ve emeği geçen herkese çok daha kötü durumlara sürüklenmeden, olayın önünü açtıkları için çok teşekkür ediyoruz.

 

Tabi şunu da yazmadan geçemiyoruz. Durmak yok, devam… Çünkü bu işler bir dakika olsun gözden kaçırmaya gelmez. Sürekli ilgilenmek ve izlenmek ister.  

 Bu Haber 2389 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI