23 Temmuz 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Kıbrıs 2

Bir önceki yazımda 15 Temmuz 1974 yılında Yunan cuntası tarafından Kıbrıs'ta darbe yapıldığını, Yunan cuntası ve çapulcularının adadaki Türklere zulüm ve katliam uyguladıklarını ifade ile Ülkemizin bu darbeye karşı ortaya koyduğu reaksiyonu anlatmıştım.

Kadere bakın ki 42 yıl sonra yine bir 15 Temmuz günü Türk cuntası kendi halkının üzerine ateş açıyor, cumhurun Başkanının sarayını, Halkın iradesinin temsil edildiği meclisi ve resmi kurumları bombalıyor… Cumhurbaşkanının kaldığı otele onu öldürmek için baskın yapıyor, halkın üzerine ateş ediyor. İnşallah cezalarını hak ettikleri şekilde görecekler.

Bu kalleş darbe sırası ve sonrasında yaralananlara Allahtan şifa diliyorum, şehitlerimize rahmet diliyorum, yakınlarına sabır ve sağlık diliyorum.

Darbeye katılanları nefretle kınıyor, lanetliyorum.

Şimdi Kıbrıs ile ilgili yazıma devam ediyorum.

15 Temmuz 1974: Yunan cuntası Kıbrıs'ta Makarios'a darbe yapmıştı… Olayların nasıl seyredeceği henüz bilinmiyordu. Güvenlik kurulunda Genelkurmay Başkanı Semih Sancar, biz hazırız, ancak siz hazır mısınız? Dedi.

Deniz kuvvetleri Komutanı Kemal Kayacan söz aldı: Beyler, ben askeri kayıkla dahi olsa adaya çıkarırım… Önemli olan işin bu tarafı değil. Siz siyasi olarak Türkiye'nin haklılığını anlatabilecek ve bizi destekleyebilecek misiniz? Dedi.

Dört saat süren bu tartışmamın sonunda Ecevit, güvenlik kurulunu ikna etmeye çalıştı, önemli ölçüde ikna etti.

Ecevit, Kıbrıs Türklerinin güvenliğini korumamız lazım, Garantör Devlet İngiltere ile görüşüp amaçlarımıza kansız varmaya çalışacağız. İngiltere ile anlaşamazsak, biz müdahale hakkımızı kullanmak için hazırlıklar yapıyoruz, dedi.

Ecevit komutanlara en önemli soruyu sordu: Kaç günde hazırlanabilirsiniz?

Cevap kesindi: Cumartesi sabahı çıkarmayı başlatabiliriz.

16 Temmuz 1974. Makarios sağ olduğunu Baf'taki bir radyodan ilan etti. Makarios bir İngiliz helikopteriyle Malta adasına kaçırılarak cuntanın elinden kurtarıldı.

Adada Yunan cuntası adına darbeyi gerçekleştiren Nikos Samson'u ülkeler meşru Hükûmet olarak kabul etmedi ve tanımadılar. Bu Türkiye için iyi bir başlangıçtı. Bu arada birçok ülke, Yunanistan'ı darbenin sorumlusu tuttu. Amerikan'ın net bir tutumu yoktu, bekle vaziyet al politikası güdüyordu.

Artık adada darbenin nereden geldiği biliniyor, Yunan cuntası kınanıyor. Türkiye'nin reaksiyonu ve ne yapacağı merak ediliyordu.

Cumhurbaşkanı Korutürk'ün tüm parti liderlerini birleşik toplantıya çağırması üzerine, iktidar ve muhalefet partilerinin katılımlarıyla, Cumhurbaşkanı Korutürk'ün Başkanlığında tarihi bir toplantı yapıldı.

Ferruh Bozbeyli, durum kritiktir. Londra ve Zürih anlaşmaları tamamen ortadan kaldırılmıştır, dedi.

Demirel: İhtilaf anında bir Türk-Yunan savaşı çıkabilir. Benim bazı endişelerim var. Yunanlıların istekleri sadece Makarios'u değiştirmek olmayabilir, diyerek müdahaleden ziyade, daha çok diplomatik yolların kullanılmasını doğru bulduğunu vurguluyordu.

Turan Feyzioğlu: askeri müdahaleden çok, diplomatik girişimlerin doğru olacağı düşüncelerine yer verdi.

Nihat Erim: Bu darbenin arkasından Amerika çıkabilir. Amerika'mın Darbeci Samson'a sempati duyduğunu hissediyorum, Hükümetin bu tutumları iyice hesap etmesi gerekir, dedi.

Bozbeyli: Türkiye'nin yıllardan beri, pasif bir diplomasi sonucunda girdiği eziklik havasından kurtarılması gerektiğine değindi.

Bu arada Genelkurmayda mevcut duruma göre bütün planlar değişiyordu.

Akdeniz'de üstünlük bizdeydi. Ancak egede inisiyatif Yunanlılarındı. Egeden, bir yerlerden hücuma uğrayabilirdik. Trakya tarafından pek endişe yoktu. İki tarafta Trakya'yı birliklerle doldurmuştu. Ne gelirse egeden gelebilirdi. Baskın niteliğinde bir harekAt planlandı. Girne'nin batısındaki platin plajından çıkartma yapılmasına, Lefkoşa Girne yolu civarına indirme yapılmasına karar verildi. Denizden birlikler çıkarken, Gönyeli ile Ortaköy arasında paraşütle hava indirme Tugayı, Boğaz mevkiine de helikopterle 39 Komando birliği, aynı anda Türk bölgelerine de ani katliam riskine karşı yiyecek ve cephane indirilecekti.

 Bu Haber 613 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI