29 Temmuz 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Merhaba Ünye’mizin Acısuyu

İnsan, içinde bulunduğu veya elinde bulundurduğu değerin kıymetini, o değerden mahrum kalıncaya kadar fark edemiyor. Hani atalarımız demiş ya; “Balık, suyun kıymetini sudan çıkınca anlarmış”.

Üç aylık Almanya yaşamımda en çok aradığım nimet, Ünye'mizin ACISUYU oldu. Acısuyu bilmeyenler vardır. Ünye'nin şehir içinde belirli yerlerde bulunan çeşmelerden akan suyun adı Acısu'dur. İlk defa içenler, acımtırak bir tat alırlar. Alıştıktan sonra bu acılık fark edilmez olur. Camilerin önlerinde bulunan şadırvanlar veya abdest alınan çeşmelerden akan sular acısu değildir, karıştırılmamalıdır. Acısuya alışan insanlar, diğer suları beğenmez olurlar. Tıpkı benim gibi. Ancak, acısu da içilecek sudur. Öyle herhangi bir su değildir. Ünye'mize gelip de acısu içmeden gidenlere acırım. Hatta kaplara doldurup da çoluk-çocuğuna HEDİYE olarak götürmeyene de daha çok acırım. Ünye halkının büyük çoğunluğu, olayın farkında değildir. Çünkü bizler, tanıtım ve değerlerimize sahip çıkma konusunda pek yetersiz kalıyoruz. Bu alışkanlığımızı (daha doğrusu beceriksizliğimizi) bir türlü atamadık. Eğer bizler Ünye'mizi gereği gibi tanıtabilsek, bugün Ünye'de özellikle yaz aylarında iğne atsan yere düşmez olurdu.

Daha önce gittiğim Almanya'da, su parası ödemediğim, yani kaldığım cemiyetlerin hazır suyunu içtiğim için pek farkına varmamıştım. Bu sefer sürekli olarak içme suyu satın aldığım için, daha doğrusu bu sefer eşimle beraber gittiğim ve bir ev masrafı gördüğüm için olayın farkına vardım; Almanya'da en pahalı gıda maddesi, bana göre içme suyudur. Çünkü ben içme suyuna para vermeğe alışık olmadığım için bana pek pahalı geldi. Ünye'nin acısuyunu çeşmelerden bedavaya su kaplarımızı doldurup evde kana kana içmeğe alışık olduğumuz için suya para vermesi bana çok zor geldi.

Sayın okuyucularımın, “ortalığın toz-duman olduğu, herkesin FETÖ'den, parazitlerden, darbelerden ve darbecilerden bahsettiği bu günlerde İsmail Hoca'nın derdi ACISU olması da neyin nesi” der gibi olduğunu fark ediyorum. Doğru düşündüklerini de kabul ediyorum. Ama, okuyucularım dikkat ettilerse, benim derdim DEĞERLERİMİZİ vakitli fark etmenin gereğini belirtmektir.

Sayın Cumhurbaşkanı aylardan beri “Paralel Terör”den bahsederken, kulak verilmedi, hafife alındı ve bazan da dalgaya alındı. Darbe ve büyük felAketi gözlerle gören herkes, Cumhurbaşkanı'nın etrafında kenetlemenin tek çıkar yol olduğunun farkına vardı. Öyle ki, “Canını cebine koyarak darbecilere karşı dik duran ve halkına da dik durmayı öğreten” Sayın Cumhurbaşkanının daveti ile Beştepe Külliyesinde toplanan muhalefet liderleri de işin ciddiyetini daha henüz fark ettiler. Bundan sonrası çok daha farklı olacaktır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1222 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI