5 Ağustos 2016 Pazar
İSMAİL SARI
“İnsanlar İçinden Çıkarılmış Hayırlı Ümmet”

Ümmet kelimesinden gıcık alanlar olsa da bizim anladığımız manada, daha doğru bir ifade ile Kur'an-ı Kerim'in anlatımı ile ÜMMET; Son ilAhi din olan İslAm Dininin çatısı altında toplanmış ve o dinin kardeşlik ruhu ile birbirine bağlanan insanlar topluluğudur. Bu insanların dili, ırkı, milliyeti ve renkleri farklı olabilir. Peygamberi, kitabı, Allah'ı ve kıblesi bir olan bu insanların ortak amaçları, inandıkları dinin kendilerine vaat ettiği hedefe varmaktır. O da nedir; dünya hayatını, İslAm Dininin kurallarına uyarak yaşamak sûretiyle ebedi hayat olan Ahiret hayatının güzelliklerini elde etmektir.

Bu manada ümmet, bizim tarihimizin uzun yıllarının büyük çoğunluğunda MİLLET anlamında kullanıla gelmiştir. Millet kelimesi, içerik olarak ırk birliğini de kapsıyorsa da İslAm tarihinde ırk birliği çok dikkate alınmamıştır. İnanç birliği öne çıkarılmış ve bu anlayış, Osmanlı İmparatorluğu çatısı altında asırlarca, çok farklı ırklardan olan insanların bir millet (ümmet) olarak yaşamasını sağlamıştır. İnançlar zayıfladıkça ırkî özellikler öne çıkarılmak sûretiyle, ümmet anlayışına dayalı millet anlayışından ırk anlayışına dayalı millet anlayışına geçilerek küçük küçük devletçikler meydana gelmiş ve kocaman imparatorluk parçalanmıştır. Ne acı ki, İslAm dünyasını bölük pörçük eden bu İngiliz siyaset anlayışı, Hıristiyan Alemini birleştirmek ve Hıristiyan ümmeti anlayışı çatısı altında büyütmek için olanca gücü ile hAlen çalışmaktadır. ABD ve AB birlikleri bu anlayışın oluşumlarıdır. Son günlerde AB çatısı içindeki İngiliz ayrılması, Almanların Cermen ırkı'nın üstünlüğü anlayışı ile İngilizlerin İngiliz ırkı üstünlüğü anlayışı kavgasının bir sonucudur. Eğer Almanlar, İngilizlere; “Biz, size uyuyoruz; İngiliz sterlini ortak paramız olsun” dese idi, İngilizler birliğin sürükleyici öncüsü olacaktı. Almanlar, teslimiyet göstermediği için çatlak meydana geldi.

Ümmet anlayışı, bütün dinlerde vardır ve olması da gerekli ve zorunludur. Bu nedenle, olayın iç yüzünü bilmediğimiz için düşman olmanın anlamsız olduğuna inanıyorum. Bizler, ırkî özelliklerimizle dini özelliklerimizi birleştirerek ortak kültürümüzü oluşturmuş ve bu özelliğimizle dünya insanlığına örnek olmuşuz, asırlarca. İşte, son darbe kalkışmasına karşı, milletçe gösterdiğimiz örnek tavır, dünya insanlığına parmak ısırtmıştır. Bu tavır, ırkî özelliklerimizle dini özelliklerimizin birleşimi olan milli bir tavırdır. Ve bizim tarihimizde örnekleri pek çoktur.

Yazıma başlık yaptığım; “İnsanlar İçinden Çıkarılmış Hayırlı Ümmet” ifadesi, bir Kur'an ayetidir. Ve ayetin biraz daha geniş şekli şöyledir: “Sizler, insanlar içinden çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz; İyilikleri yayar, kötülüklerden alıkoyarsınız. Ve Bunu da, Allah'a inanmış olarak yaparsınız”

İşte, darbe kalkışmasında, güzel halkımızın yaptığı budur. Şaşkınlara, haddini bildirmiş, yolunu yitirenlere rehberlik etmiştir, yol göstermiştir. Yolunuz açık olsun ey halkımız! Sizler, yol şaşkını olmuş dünya insanlığına da örnek olacak, rehber olacak ve yol göstereceksiniz! Yeter ki, kendinizi iyi tanıyın, kendinize güvenin ve dik durmasını bilin!

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 572 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI