6 Ağustos 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Kıbrıs 4

19 Temmuz Cuma. Yuannides, Yunan cuntasının en kuvvetli adamı,  Atina'da Amerikan'ın özel temsilcisi Sisco ile görüştü.

Sisco Yuannides'i yatıştırmaya ve bir orta yol bulup Kıbrıs'ta ya da iki ülke arasında bir savaş çıkmasını önlemeye çalışıyordu.

Yuannides ise Türkiye'nin adaya bir çıkartma yapmasına hiç ihtimal vermiyordu.

Sisco'nun onca çabasına rağmen tutumunda hiç esneme olmadı.

Ecevit'in Sisco ile gönderdiği teklifleri okuyunca da kızdı ve şöyle dedi: Birde Atina'yı isteselerdi bari, o kadar kendilerine güveniyorlarsa çıkartma yapsınlar, dedi ve böyle bir durumda da mutlaka savaş çıkacağını ve Yunanistan'ın Türkiye'ye saldıracağını söyledi. Yuannides Türkiye'nin müdahale yapacağına hiç ihtimal vermiyordu.

Ancak bazı Yunan subayları Yuannides'e karşı çıkıyorlardı… Örneğin, Yunan güney Ordularının komutanı Davos, bir Yunan Türk savaşının felaketle sonuçlanabileceğini ve ülkenin böyle bir maceraya atılamayacağını dile getiriyordu. Onlar tartışadursun, Türk savaş gemileri  Akdeniz'de  rotası Kıbrıs'a dönük ilerliyorlardı. Yuanides'i  bu aldanışa CIA'nın Atina'daki adamı  Peter Koromilas'ın ittiği sonradan ortaya çıktı.

Bu arada Kıbrıs'ta darbeyi gerçekleştiren Samson'da bir basın toplantısı yapmış,  yıktığı Makaris'un kanlı bir katil olduğunu söylüyor,  kurguladığı cümlelerle darbenin meşru olduğunu anlatmaya çalışıyordu.

Doğru, Makarios bir zalimdi ama Samson kat be kat katildi!

Türk Genelkurmayı bir aldatmaca yaptı. Çıkartmanın Magosa tarafından yapılacağı zannedilsin diye, Magosa tarafına birkaç şilep gönderdi, Böylece bu aldatmayla Rumların dikkatini Magosa tarafına çekip o tarafa yığınak yapmaya yönlendirilmeleri amaçlandı. Oysa çıkartma Girne tarafından yapılacaktı.

Dış işlerinden Kıbrıs'a giden gizli mesajda şu bilgiler vardı: Şafakla birlikte Türk ordusu Kıbrıs'a çıkartma yapacaktır. HarekAt ile birlikte Bayrak radyosu durumu Türk toplumuna bildirsin ve devamlı TRT dinlenilerek halk gelişmelerden haberdar edilsin.

19 Temmuz akşam saatleri… Artık geri dönülmez bir yola girilmişti.  Savaş gemileri Kıbrıs'a doğru ilerliyordu… Hava kuvvetlerinin bombardımanı saat 05.00 de, havadan indirme ve denizden çıkartma da 06,30 da başlayacaktı.

Benimde içinde olduğum Kayseri hava indirme Tugayı paraşütçü komandoları, Kayseri askeri havaalanında tüm teçhizatlı olarak sabah hareket etmek üzere hazır bekliyordu.

20 Temmuz sabah saat 05.05 civarında kalkan ilk jet uçağımızla savaş düğmesine basılmış oldu.

Diğer ilginç bir durum ise, Yunan cuntasının önemli bir kısmı, Türkiye'nin hala blöf yaptığını düşünüyor, savaşı göze alacağına ihtimal vermiyordu.

19 Temmuz, saat sabah 06.10. Başbakan Bülent Ecevit, Kıbrıs'a çıkartma başladığını radyo konuşmasıyla dünyaya şu sözlerle duyurdu: Türk silahlı kuvvetlerinin Kıbrıs'a indirme ve çıkarma harekAtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin.

Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz.

Öyle umarım ki, kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz.

Biz aslında savaş için değil, barış için yalnız Türklere değil, Rumlara da barışı getirmek için Ada'ya gidiyoruz.

Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık.

Ecevit'in açıklamaları bu şekilde devam ediyor, Türkiye'de ve Kıbrıs'ta halk bu bilgilerle büyük bir heyecan içerisinde olayları takip ediyordu.

 Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk ordusu ülkenin menfaatleri ve istikbali için savaşa giriyordu.

 

Bu tarihi karara Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümeti karar vermişti. Bu karar Türkiye için tarihi bir dönemeçti. Kaynakça, 30 sıcak günBu Haber 594 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI