26 Ağustos 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Büyükşehir Olmanın Nimetleri

  Bugüne kadar her fırsatta, Büyükşehir olmanın büyük bir nimet olduğunu yazarak-söyleyerek geldim. Aynı görüşte devam ettiğimi belirterek bu yazımda bazı örneklerle düşüncelerimi yinelemek istiyorum.

 

  Sayın Ahmet Arpacıoğlu Belediye Başkanı iken “Ünye Köy olmaktan kurtuldu, şehir görünümü kazandı” diye yazıyordum. Aynı partinin (Ak Parti) belediye başkanı olan Sayın Ahmet Çamyar'ın Belediye Başkanlığı döneminde de Ünye örnek şehir olmaya doğru gidiyor. İnşa Allah güzel şeylere tanık olacağız, Bazı örnekler vermek istiyorum:

 

1-              Şehir içindeki yollar, daraltılarak tek yönlü yol haline getirilmiş ve kaldırımlar genişletilmiş. Kaldırımlar, cilAlı parke taşları ile döşenerek “Yayalara” verilen değer, açıkça öne çıkarılmıştır. Bu uygulama, Ak Parti'nin “İnsan öncelikli siyaset” anlayışının açık bir uygulamasıdır.

 

Ancak Belediyeler, esnaf öncelikli de çalışmak zorundadır. Esnafı ikinci, üçüncü sıraya itemez. Belediyelere göre esnaf, daima birinci sırada olmalıdır. Esnaf belediyelere, belediyeler de esnafa dayalı çalışır. Şehir hayatının düzeni ve güzelliği, bu ikisinin iyi dayanışmasına ve sırt sırta vermesine bağlıdır. Ünye Belediyemiz yolları güzelleştirirken, esnafı yeterince düşünmemiş. Nasıl; kaldırımların bordür taşları çok yüksek. Esnaf, işyerine bir mal getirdiği veya çıkaracağı/yükleyeceği zaman yük aracını kısa bir süre iş yerinin önünde beklemeye yeri ve imkAnı yok. Almanlar, bu işi şöyle çözmüşler: Kaldırımı yola doğru hafif meyilli yapmışlar, bordür taşları çok alçak döşenmiş ve yol ile kaldırım arasındaki yükseklik asgariye (en aza) indirilmiştir. Yük boşaltacak veya yükleyecek esnaf, yük aracını kaldırıma kolaylıkla çıkartıyor ve kısa sürede işini hallediyor. Bizim belediye yetkililerimizin şu itirazını duyar gibiyim: “Biz kaldırımları, araçların kolayca çıkabileceği şekilde yapsak, bizim esnafımız kaldırımları hemen oto-park haline dönüştürür.” Bu itiraza karşı ben de derim ki, “Devlet kurumlarının görevi, cezalandırmak değil, denetlemektir. Suç işleyenlerin cezalarını belirleyen bir sürü yasa ve yönetmeliklerimiz var. Almanlar bu işi çok güzel oturtmuş, tıkır tıkır işleyen sistemlerini kurmuşlar. Cezalar çok ağır, hatır-gönül yok. Denetim, saat gibi çalışıyor.

 

2-              Ünye Belediye'mizin (daha doğrusu Büyükşehir Belediyemizin), kapalı çöp konteynırı sistemi de çok güzel. Örnek şehir olma hamlelerinden birisi. Ancak, orada da denetimin yetersiz olduğunu söylemeliyim. Bizim insanımız, kolayına geldiği gibi yaşamayı sever. Doğru olan; kolayına geldiği gibi yaşamak değil, toplumsal kuralların gerektirdiği gibi yaşamaktır. Karşı beri çöpünü savurarak kapalı konteynıra koyma görevini yapmayan insanlarımıza, bir tane konteynır yakınına kamera koyarak örnek bir ceza vermek, toplumsal caydırıcılığı harekete getirir.

 

3-              Bayanlar için özel deniz plajı uygulaması da ayrıcalıklı bir örnek uygulamadır. Yıllardır bir ihtiyaç olması ve özleminin çekilmiş olması nedeniyle düşünüp uygulayanlara sonsuz şükranlarımızı sunarız. Daha ideal olanı da mutlaka geliştirilecektir.

 

Benim bu saydıklarım, halkımızın dikkatini çeken ve şükranlı konuşmalara tanık olduğumuz örneklerdir.

 

Elbet ki bizler, güzel çalışmaların yanında ve takdire değer olanların da takdir edilmesinde üzerimize düşeni, yapmayı vazifemiz biliriz. Belediye çalışmalarını takdirle karşılıyor, daha güzellerinin yapılacağından en küçük kuşkumuzun olmadığını belirtmek istiyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1277 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI