25 Ekim 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Yüzyıllardır sigaranın esiriyiz
Aslında sigara Amerika’nın keşfinden önce de biliniyor ve içiliyordu. Ancak dünyaya yayılması Amerika’nın keşfinden sonra hızlandı. 1492 yılında Kolomb’un Amerika’yı keşfedip Avrupa’ya döndüğünde, Kolomb’un mürettebatından olan Radrigo tütün içerken görülmüş ve şeytan tarafından ele geçirildi, iddiasıyla hapse atılmıştır.

1535 yılında Fransa ilk defa tütünle karşılaşmış ve Jean Nicot kısa zamanda tütün içmeyi popüler hale  getirmiştir. Bu yüzden de sigaranın bir maddesine nikotin ismi verilmiştir.1612 yılında Amerika Virjinya'da ilk defa ticari amaçlı tütün ekimine başlanmıştır.1634 yılına gelindiğinde Maryland'de tütün üretimi çalışmaları hız kazanmıştır. Bu dönemde Rus Çarı tütün içimini tüm Rusya'da yasaklamış, yasağa uymayanların ceza olarak burnu kesilmiş, suçun tekrarı halinde ise ölümle cezalandırılmışlardır. Tütün üreticileri olan Virjinya  ve Maryland kolonilerinde bu yıllarda kölelik baş göstermiş, sayıları azalan beyaz uşaklar yerini kölelere bırakmıştır. Öyle ki köle fiyatları tütün fiyatlarına göre belirlenir olmuştur. İngiliz

Doktor John Hill, 1761 yılında tarihte bilinen ilk tütün kanser ilişkisini inceleyen raporunu yayınladı.

Tütünün zararları bilinmesine rağmen, 1800 yıllarının başında tütün çiğneme ve pipo kullanımı hızla yayılmaya başlamıştır. Kırım savaşının başlaması (1854- 1856) nedeniyle  İngiliz ve Fransız askerleri Türk tütünü ile tanışmış ve Avrupa ya taşımıştır. Büyük bir yayılım gösteren tütünün insanlığın baş belası olduğunu kavrayan Almanya, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler sigaranın zararlarını ciddi olarak ele alarak yasaklar getirip, meclislerine kanun tasarıları vermeye başlamışlardır.  Ne yazıkki1914'de birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla tüm bu yasaklar son bulmuştur. Hatta tüm dünyada cephedeki askerlere tütün yollama kampanyaları başlatılmıştır. Keza İkinci Dünya Savaşı'nda cephedeki askerler sigara ile ilgili olan samimiyetlerini deha da artırmışlardır. 1943'lere gelindiğinde dünya yetişkin nüfusunun  yaklaşık %70i sigara içer olmuştur. 

Evet, tüm bu engellemelere ve bilinen gerçeklere rağmen bu illet hız kesmemiş, üstelik daha da ölümcül bir hal almıştır. 1950- 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigara kaynaklı hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybetmiştir.  1975 -  2000 yılları arasında ise bu rakam 50 milyon kişiye ulaşmıştır.  Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmesine rağmen hala esaretten kurtulmamamız ya da kurtulmak için yeteri kadar çaba sarf edilememiş olması gerçekten de çok üzücüdür. Sağlıklı ve dumansız günler diliyor, saygılar sunuyorum.Bu Haber 1735 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI