10 Eylül 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Kurban Olmak

Kurban kesmenin öğretisini, verdiği mesajı iyi okuyabiliyor muyuz?

Ez fazla kurban kesmek en faziletli olmak olsaydı, o zaman kasap kardeşlerimiz bu uğurda en fazla sevap alan, en faziletli olan olurlardı.

Kurbandan mana ve hikmetinde, Hazreti İbrahim'in Allah'ın emirlerine olan itaati ve tam teslimiyeti ile çok sevdiği biricik oğlunu Allah'ın emri ve rızasıyla kurban etmeye yeltenmesi, Hazreti İsmail'in ise babasına itaati hürmeti ve Allaha olan teslimiyetinin öğretisi vardır.

Türk Milletinin genlerinde, kodlarında şu üç değer hep en önemlilerden olmuştur:

Nedir bu değerler?

Gelinlik kıza kına yakarız,  kocaya kurban olsun diye.

Askere gönderdiğimiz evladımıza kına yakarız,  vatana kurban olsun diye.

Kurbanlık koyuna kına yakarız,  Allaha kurban olsun diye.

Bunlar öyle iş olsun diye yapılmaz.

Bu değerler,  milletimizin yüce ruhunda kutsal emanet gibi koruduğu ve vakti geldiği zaman en ulvi yüce duygularla gerçekleştirdiği değerlerdir.

Kurban kesmek, senede bir defa da olsa sosyal dayanışmanın, kaynaşmanın, hali vakti iyi olmayanları hatırlamak ve onlarla gönül ve sevgi alışverişini tesis etmenin,  muhabbet bağlarının ve toplumsal barışın inşa edilmesinin vesilesidir?

Milletimiz için kurban kesmek,  sadece akraba ve yakın komşularımızın hatırlanması değil, Dünya'daki yoksul ülkelerin de hatırlanarak oralara kurban eti gönderilip dünya barışının da tesisine hizmet etmeninin gönül köprüsüdür.

Kurban kesmek, Yüce Peygamberimizin, komşusu açken tok yatan bizden değildir hadisi şerifinin verdiği mesajın gereğinin yerine getirildiği hem dini, hem de sosyal bir mükelliyetifin yerine getirilişinin çok açık bir göstergesidir.

Peki, kurban kesmek ve bayramı ne değildir?

Gösteriş, için bir fırsat değildir!

Buzdolaplarının ve o sandıklı soğutucuların içini 8-9 ay yenecek et temini için ağzına kadar et doldurmanın bir zaman dilimi değildir.

Kurban kesmek, kesimden sonra et kavurup etrafa kokusunu yayarak çocuklarıyla yerken, kokunun gittiği yerleri düşünmeyerek onları üzmenin zamanı değildir!

Kurban kesmek, etin en iyi yerlerini kendine ve çocuklarına ayırdıktan sonra beğenmediği yerleri başkalarına verme bencilliğinin uygulanacağı bir kavram değildir!

Kurban kesmek, hayvanı günlerce önce alıp da ona iyi bakamayarak onu bağırttırmanın, hayvana işkence çektirmenin sergilendiği bir şey değildir.

Kurban kesmek, uzmanı varken üç kuruşa acıyıp da beceremedikleri halde kurbanlıklarını kendileri kesenlerin hastanelerin acillerini dolduracakları bir uygulama değildir.

Kurban bayramı ise, evden uzaklaşıp tatil beldelerini doldurmanın zaman dilimi değildir.

Kurban bayramı, aman şimdi sümüklü burunlarıyla elimizi öpüp bahşiş isteyecekler diye çalan zile bakmamanın zamanı değildir.

Kurban bayramı bir et bayramı değildir.

Kurban bayramı, vatana kurban olsun diye eğitildikleri halde okyanus ötesindeki haine kurban olup ülkesini satan ve darbe yapmaya kalkışanların kutlamaya hakkı olan bir bayram da değildir.

Bu vatan, bu bayrak, bu topraklar için  kurban olup  şehit olanları saygıyla anıyor Allah'tan rahmet diliyorum.

Vatan için Gazi olanları saygı ve hürmetle selamlıyor, bayramlarını kutluyorum.

Kurban olmak için Kıbrıs savaşına gidip şehit olamadan gazi olarak dönmüş biri olarak, kurban olayım bu vatanın şehit kanları ile sulanmış her karış toprağına. Bayramınız kutlu olsun.Bu Haber 560 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI