29 Eylül 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Sağlık Sisteminde İşletilemeyen 182 Numara

Bizim halk tabiri olarak, özellikle yaşlılarımızın kullandığı, bir atasözümüz vardır; “Baba mesleğini yap veya babanın yaptığı işi yap” gibi yeniliklere kapalı, gelişmelere karşı uyumsuzluk telkin eden bir söz. Belki iyi yanları da vardır. Bazı gençlerimiz, babadan kalma sermayesini, bir o işe atlarken bir öbür işe zıplarken bitiriveriyor ve sipsivri ortada kalıveriyor. Ancak, bunları istisnai durumlar faslına atarak yeniliklere açık ve uyumlu olmalıdır.

Sağlık kurum ve kuruluşlarından randevu almak için Devletimiz güzel bir sistem kurarak bir numara tahsisi yapmış. Bulunduğun yerden(ev, işyeri, daire, tarla, arazi, gemi, uçak, otobüs v.s. nerede bulunursan oradan) ; 182 numarayı çeviriyor veya tıklıyorsun, karşına Sağlık Bakanlığı'nın randevu merkezi çıkıyor. TC Kimlik Numaranı veriyorsun, istediğin sağlık kurum veya kuruluşundan, istediğin doktorun da adını vererek randevunu alıyorsun; tam saatinde giderek beklemeden muayeneni oluyorsun. Bana göre çok güzel bir sistem ve hizmet şekli. Ancak, gel-gör ki bizim güzel ülkemizde güzel insanlarımız bu sistemi gereği gibi işletmiyor veya işletemiyor. Niçin işletemiyor? Çünkü takıntısı var. Nedir o takıntı? “Babandan gördüğün işi yap” takıntısı. Babası ne yapıyordu; sabahın köründe gidiyor, hastanenin kapısında kuyruğa giriyor, itişe kakışa beklemekten ayağına su indikten sonra muayene oluyor ve hastalığından tedavi görürken ikinci bir hastalığa daha tutuluyor. Bir süre sonra da onun için kuyruğa girmek zorunda kalıyor… falan… filan…

29 Eylül 2016 günü aynen böylece yaptım ve yaşadım. Çünkü evimden,182 numarayı çevirdim; taaa… Gelecek hafta Çarşamba gününe randevu veriyorlar. Ben de konu-komşudan duydum; biliyorum ki sabah erkenden kuyruğa gidenler, o gün muayenesini olup geliyorlar.

Eşimin de diş muayenesi olması gerekiyordu. Onu da aldım, sabah saat yedide evden çıktık kuyruğa girdik, muayenelerimizi olup geldik. Hem de ayrı ayrı hastalıktan(göz ve ortopedi) çok rahatça muayene oldum. Ne acı ki yarım günüm gitti. HAlbuki ben randevulu gitseydim, en çok yarımşar saatten bir saatim giderdi. Orada beklerken, çektiğim stres sıkıntısından da kurtulurdum.

Değerli Okuyucularım!

Bu randevu sisteminin yerleştirilmesinin birinci derecede sorumlusu, sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetici ve uygulayıcılardır. Randevu almadan muayene hakkı isteyenlerden bir-iki geriye çevrilse ve sıkça uyarılar yapılsa, bizim insanımız bu işe uyum sağlar.

İkinci sorumlu da bizleriz. Yeniliklere ayak diremeyelim. Uyumsuzluk yapanları da uyaralım. Babadan görme adetlerimizin işe yaramayanlarını da atmasını bilelim. Medeniyet kurallarını, DENİYET(kuralsızlık)kuralı haline dönüştürmeyelim.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1202 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI