1 Ekim 2016 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Kayseri’de Ashab-ı Suffe Derneği Yurdu ve Mehmet Yaşar PAKÖZ Hoca

      03 Eylül 2016 Cumartesi günü Kayseri'de bulunan eniştemiz M.Yaşar Paköz hocamızın yeğeninin düğününe davetliydik. Cuma günü Ünye den hareket ettik Çorum Yozgat üzerinden akşamüzeri Kayseri ye vardık. Bu arada Cuma namazını Yozgat ta kıldık.

    Kayseri bir milyonun üzerinde bir büyük şehir. Oldukça gelişmiş büyümüş, çalışkan ve üretken insanları ile meşhur bir sanayi şehrimiz. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin önemli tarihi eserlerinin de bulunduğu bir şehrimiz. Akrabalık bağlarımız dolayısıyla düğün,  bayram ve çeşitli sebeplerle birkaç defa ziyaret ettiğimiz bir kentimiz. Dört gün kaldığımız Kayseri'de Cumartesi gün Safa Vakfı Eğt. Kurumları Yurdu'nun düğün salonunda sade bir törenle düğünümüzü yaptık. Ertesi gün Erciyes Dağı/Tepesi'ni ve Develi kazasını da ziyaret ettik.  Safa Vakfı Yurtları iki dev binalardan oluşmuş,  yıllardır Kayseri ili ve civar il ve ilçelerindeki binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmış, yedirmiş, içirmiş, yatırmış, eğitmiş sıcak bir yuva gibi. Hayır, sever Kayseri'liler tarafından yaptırılmış bağımsız bölge vakıf yurtlarından sadece biri.

    Mehmet Yaşar Paköz Hocamız'a gelince; Aslen Kahraman Maraş'lı Meşhur hocalardan Mehmed Efendinin oğlu.  İlk ve orta eğitimini memleketinde, daha sonra yüksek tahsilini de İstanbul Üniversitesi'nde yaptıktan sonra Gaziantep'te İmam Hatip Lisesinde Meslek dersleri öğretmenliği ve İdarecilik yaparken Ünye'ye İmam Hatip Okulunu kurmak üzere kurucu müdür olarak tayin olmuş ve 16 yıl Ünye İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü'nü ve meslek dersleri öğretmenliğini yapmıştı, Biri kız üçü erkek çocuklarını ÜNYE İmam Hatip Lisesinde, sınıf ve okul birincileri olarak okutmuş bir öğretmen. Erkek çocuklarından biri Ahmet Selim bilgisayar mühendisi olarak Riyad'da, ikinci oğlu Ömer Faruk Elektronik mühendisi olarak TRT Diyanet Radyoda görev yaparken küçük oğlu (32) Muhammed Ziya Paköz ise İTÜ Şehir ve Bölge Planlama mezunu olarak İstanbul da doktorasını tamamlamış Kayseri Abdullah GÜL Üniversitesi'nde Akademisyen olarak görev yapmakta (ayrıca İslami şehircilik projesinde çalışma ve araştırmalar yapmak üzere) İlahiyat Fakültesine devam etmektedir.)

    Mehmet Yaşar Paköz hoca Ünye de görev yaptığı esnada Ünye eşraflarından, Ünye İmam Hatip okulu Yaptırma Derneği Bşk. Yrd.  İlim Yayma Vakfı Ünye Şubesi Bşk. ve Milli Selamet Partisi kurucu İlçe Başkanı Merhum Cemal Öz'ün kızı Zekiye Öz ile evlenmiş. Ünye İmam Hatip Lisesinde 16 yıl Samsun İHL de de 4 yıl Görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sora aldığı teklif üzerine Kayseri Muradiye Fen Lisesi Müdürlüğü'nde ve SEM Dershanelerinde Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. Daha sonra kendisi gibi emekli birkaç ilahiyatçı öğretmenle birlikte özel yurt vakıf gibi müesseselerde Arapça ve İslami dersler vermiş son olarak aynı arkadaşları ile ASHAB'I SUFFA derneğini ve öğrenci evi/yurdunu kurmuşlar.

     Düğün merasimi dolayısıyla bulunduğumuz Kayseri de bu Ashab-ı Suffe Derneği ve yurdunu ziyaret ettik ve üç gece bu yurtta biz ve diğer erkek misafirler olarak kaldık. Çünkü düğün evleri bizden önce gelenler ve çoğu hanımlar tarafından işgal edilmişti. Yurtta ayni zamanda bazı erkek öğrenciler de vardı.

Yurt ve dernek binası yan yana iki binadan müteşekkildi. Her iki bina da hayırsever birkaç işadamları tarafından satın alınarak bu derneğe tahsis edilmiş/bağışlanmış ve tefriş edilmişti.   Bu dernek yurdunda kalan öğrenciler; İHL. Ve bazı diğer lise öğrencileri ile çoğu İlahiyatçı yüksekokul öğrencileri. Bu yıl Kayseri İlahiyat fakültesinde 280 öğrenci ile yapılan Arapça muafiyet sınavını kazanan öğrencilerden ilk 8 inin dördü ve birinci olanı da bu Ashab-ı Suffe Derneği yurdu öğrencilerinden diğer 4 ü de Arap öğrenciler. Yani bu yurtta barınmanın yanında öğrencilere M. Yaşar Paköz hoca ve arkadaşları tarafından özellikle Arapça ve diğer İslami bilgiler dersleri de takviye olarak veriliyor.  Öğrencilerin başarılı olmaları için gerekli ilgi,  yardım ve destekte veriliyor.  Bu durum girdikleri sınavlarda aldıkları başarılardan da belli oluyor. Lafı fazla uzatmaya gerek yok.

     1996 yılında emekli olarak Kayseri'ye yerleşen,  dört yıl da özel okul ve dershane müdürlüğü yaptıktan sonra kendini fahri olarak özel dernek, vakıf ve yurtlarda öğrenci yetiştirmeye adayan Mehmet Yaşar Paköz hocamızın (kıymetli muhterem eniştemizin ) kısa hayat hikAyesi böyle.  Ayrıca kendisinin, eşinin ve çocuklarının da çeşitli dernek vakıf ve bazı STK'larda zaman zaman ve halen fahri olarak  görevler yapıyor olmaları, ailece toplumun ahlaklı bilgili ve İslami hassasiyetlere sahip  insanlar yetiştirme gayreti içinde olmaları da Paköz hocamıza destek mahiyetinde bir durum arz etmekte.   Hasılı kelam bu kısa Kayseri ziyaretimizden bu anekdotlarla döndük memleketimiz Ünye' ye.

  Kalın yine sağlık ve mutlulukla.

 

 Bu Haber 1195 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI