13 Ekim 2016 Pazar
İSMAİL SARI
ODUN

Türk Dil Kurumu'nun “Türkçe Sözlük” ünden “Odun” sözcüğüne baktım. Aynen şöyle deniliyor: “: 1)Yakılmak için kesilmiş, parçalanmış ağaç. 2)Anlayışsız ve kaba (kimse). Odun gibi anlayışsız, görgüsüz, kaba.

 

            Benim, bu günkü yazıma başlık olarak seçtiğim “ODUN”, ikinci madde kapsamında anlatılan odun içeriklidir. Toplum içindeki anlayışsız, ölçüsüz, uyumsuz ve kaba-saba insanları anlatmak için bu kelimeyi en uygun kelime olarak seçtiğimi sanıyorum. Toplumun büyük çoğunluğunu ilgilendiren birkaç örnekle hiç planyadan geçmemiş yontulmamış, uyumsuz insanları, okuyucularımın takdirine sunacağım.

 

            Bu gün, Cuma oluşu nedeniyle ilk örneğimi, namaz saflarındaki ODUN'lardan vermek istiyorum.

1)      Camilerdeki halılar, genel olarak saf düzenini sağlayacak çizgilerle hazırlanmış durumda, saf düzeni, cemaatle kılınan namazlarda çok önemlidir. Çünkü o saf düzeni; toplumsal uyum, düzen ve yan yana gelerek yapılacak bir çok işin örneğini veya temelini teşkil eder. Hz. Peygamber, bu saf düzenini çok önemsemiş ve bazen, uyumsuz insanları elinde sopası ile düzene soktuğu,  bazı kaynaklarda dile getirilmiştir.

 

Durum bu iken, namaz saflarında öyle odunlar var ki, halılardaki çizgilerin taaa gerisine durarak bir geri saftaki insanın yerine tecavüz ediyor. Ben, bu durumdan çok rahatsızlık duyduğum için genel olarak benim önüme duran bu odunlardan çokça rastlar. Bazen bunlardan tanıdıklarım da olur. Onları yakınlarına sorarım; komşularına karşı davranışları, komşuluk haklarına riayeti nasıldır. Büyük çoğunlukla aldığım karşılık; zAlim karakterli, haksızlık yapan, komşu haklarına tecavüz eden, kendi haklarına razı olmayan tipler olduğunu öğreniyorum.

 

2)      Araç kullananlardan da öyle odunlar görüyoruz ki, yolda gördüğü arkadaşı ile sohbete ve şakalaşmaya duruyor. Arkasındaki kuyruk olan araçların içindeki insanlardan hastası olan, acele işi olan, hasta olan, öğrenci olup derse yetişecek olanlar olabileceğini hiç dikkate almadığı gibi bir de geriye doğru sırıtıyor. Özellikle tek yönlü daraltılmış yollarda bu tür odunları çok görüyoruz.

 

3)      Meslek dallarında da çok sayıda odunlar var. Önceki gün, oğlumun bacağındaki bir arıza nedeniyle doktora götürdüm. Ortopedi doktoru, tahminlerine dayalı bir teşhisle ameliyat kararı verdi. Ben de dedim ki, “Bir-iki doktora daha gösterdikten sonra, ameliyat işi en son düşüneceğimiz bir durumdur. Bazı operasyonlar sonucu eklemler, oynaklığını kaybedebiliyor ve bir daha düzelme şansı olmuyor.” Doktorun bana verdiği cevap, kocaman bir odunluğun yansımasıdır ve şöyledir: “Benim hakikaten piyasada dolaşan, ayakları eklem yerlerinden hareket etmeyen bir sürü hastalarım var. Biz, o sizin gideceğiniz doktorların öyle hatalı işlemleri sonucu sakatlanan hastalarını düzelttik ki!..” Hiçbir hasta, doktorun ameliyat kararına hemen uymak zorunda değildir. Çok acil durumlar hariç.

 

Ben, daha önce kız kardeşimi götürdüğüm bir doktor da; “Boyun fıtığı var, hemen ameliyat olman gerekir. Eve varıncaya kadar felç olabilirsin, ben bu riski alamam, hemen seni ameliyata alacağım” dediği kardeşimi elinden zorla kurtardım. Bir başka doktorun verdiği ilaçla çok kısa sürede iyileşti ve ne boyun fıtığı kaldı ne de ağrısı. Aradan seneler geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)      İnanç yönünden de çok sayıda odunlar var. Allah'ın bir sürü nimetinden faydalanıyor, fakat O'nu tanımıyor. Allah (c.c) da, odunlar için yakılacak yer (cehennem) hazırladığını haber veriyor. Hocalarımız da bunu haber verince o odunlar kızıyor. Allah odunu ne yapsın, layık olduğu yere dolduracağını ve yakacağını haber veriyor. Bunda kızılacak ne var?

 

Değerli Okuyucularım !

Örnekleri daha çok çoğaltırız. Bunları tabiî ki kimseyi kırmak, tenkit etmek veya küçük görmek için yazmıyoruz. Toplumsal kamburlarımızı düzelterek daha düzenli, huzurlu, anlayışlı, medeni ve karşılıklı olarak herkesin hukukuna saygılı bir toplum yapısı istediğimiz için hatırlatmalarda bulunuyoruz. Odun olmaktan Allah'a sığınırız.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

                                                                                                                           14.10.2016

 

                                                                                                                           İsmail SARIBu Haber 643 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI