28 Ekim 2016 Pazar
İSMAİL SARI
Hafızlık İcazet Merasimi ve Kapalı Spor Salonu !..

Elimde, Ünye İlçe Müftülüğümüzün bir davetiyesi var. 02 Kasım 2016 Çarşamba günü saat: 10:00 da Ünye Kapalı Spor Salonunda yapılacak olan Hafızlık İcazet merasimi için, hafızlık ve hafızlara sempatisi olanların, bu güzel törende salonda yerlerini almaları için davet ediliyor.

 

Hafızlık, Allah tarafından gönderilen son ilAhi Din ve bu dinin kitabı olan son ilAhi vahiy ürünü büyük Kitap Kur'an-ı Kerim'in tamamının ezberlenmesi ile elde edilen büyük manevi Rütbenin adıdır. Bu rütbe, kısmet işidir ve Allah vergisidir. Ben, çok arzu ettiğim halde hafız olamadım. İçimde bir ukte olarak kaldı. Bu nedenle hafızlara sürekli imrenmişimdir. Hele özellikle kız çocuklarının hafız olması, her hafızlık merasiminde beni ağlatmıştır. Yani ben olamadım da bu çocuklar hafız olmuşlar diye duygulanırım.

 

Atalarımız ne demişler; “Altının kıymetini sarraf bilir”. Ben, ilahiyatçı bir eğitimci olarak hafızlık bana çok lAzım ve ihtiyaç olduğu halde bu zenginliğin sahibi olamamanın noksanlığını ve acısını hayatım boyu hissetmişimdir. Bu nedenle, hafız yetiştiren hoca arkadaşlarla konuşurken onlara şu içten dileklerimi, konuşma aralarında yansıtmışımdır: “Bir hafızı yetiştirmek kadar, onu hayatında takip ederek hafızlığını kullanabileceği (İmam-Hatip Liseleri ve devamında ilAhiyat fakültelerine) yönlendirmenin de önemini kavramak zorunda olduğumuz” gerçeğidir.

 

Ünye Müftülüğümüzün yıllarca hafız yetiştirme konusundaki hassasiyeti, bölge halkımızca malumdur (bilinen bir gerçektir). Müftülüğümüzü tebrik ediyorum. Ve halkımızı mutlaka o kocaman salonu tıklım tıklım doldurmağa ben de davet ediyorum.

 

Yazımın başlığına spor salonunu da almamın nedeni, o salon acaba dolacak mı diye düşündüğüm içindir. Ancak, ben Ünye'de birkaç defa bu merasime katıldım. İştirakin çok yoğun olduğunu biliyorum. Buna rağmen, salonumuzun büyüklüğünü dikkate alarak o müthiş kalabalığı düşününce çok seviniyor ve bu sevinç içinde aklıma bir “Acaba !..” geliyor; diyorum ki, “Acaba salonu dolduramaz mıyız?” diyerek endişe duyduğum oluyor. Halbuki endişeye mahal yok. Ünye halkı, hafızlık merasimi gibi çok kutsal bir tören için çok rahatlıkla spor salonunu doldurur.

 

Haydi dostlar !.. El birliği ve gönül coşkusu ile salonumuzu doldurmağa !.. Diyerek saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                                              Bu Haber 621 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI