2 Kasım 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Sevgisizliğin sonuçları
Sevgiden mahrum kalan insanlar hayata iyimser bakamazlar. Sevgisizlik insanlarda ümitsizlik, huzursuzluk, endişe, öfke, nefret, kin ve düşmanlık gibi olumsuz duyguların uyanmasına sebep olur.

Olumsuz duygularla hareket edenler uzlaşmaz, geçimsiz ve kavgacı olurlar.  Bu insanların iş ve aile hayatı huzursuz olur. Böyle hayatı yaşayanlar, çare olarak zararlı alışkanlılara itibar eder ve bağımlı olurlar. Alkolizm, uyuşturucu  ve kumar bağımlılıkları kişilerin meslek ve aile hayatının sonu olur. Bu bağımlılıklar çalışma hayatına son verir, boşanma, bunalım, intihar, ölüm ve cinayet gibi sebeplerle de aileleri yıkar.

Yıkılan ailelere ait çocuklar sevgiden mahrum kalırlar. Bunların bir kısmı anne ve baba sevgisinden uzak kaldıkları için ruhen sağlıklı olmazlar. Sevgisiz kalan çocukların tiner ve bali bağımlısı ve sokak çocukları olarak ortaya çıkmaları, aileleri ve toplumu yeni problemle karşı karşıya bırakmaktadır.

Ahlaksızlık ve suç fiillerinin yaygın hale gelmesinin temelinde sevgisizlik vardır. Olumsuz duygular, bazı insanların ahlaksız ve suç fiillerini işlemelerine neden olur. Çevresinde ahlaksızlık ve suç fiillerini görenler özellikle çocuklar ve gençler bundan etkilenerek, bu fiillerini taklit ederler. Böylece ahlaksızlık ve suç fiilleri toplumda yaygın hale gelir.

Sevgisizliğin getirdiği sonuçlardan biri de fuhuş ve eşcinselliktir. Fuhuş öncelikle aile hayatını yıktığı için toplumu içten çökertmektedir. Yıkılan aileler topluma mutsuz insanların yanı sıra, sokak çocukları ve suç işlemeye yönlendirilen fertler getirmektedir. Fuhuş ve eşcinselliğin beraberinde getirdiği bir başla felaket de AIDS afetidir. Çağımızın vebası olarak bilinen AIDS felaketinin sebebi cinsel ahlaksızlık, yani fuhuş ve eşcinselliktir. Bunun da sebebi sevgisizliktir. Suç fiillerinin en korkunç şekli olan anarşi ve terörün her aşamasında sevgisizlik ve ilgisizlik yatar.  Bebekler dahil her yaştaki masum insanların katledilmesi, insanların geçimlerini temin eden iş yerlerinin ve milli servetin tahrip edilmesi, bu eylemlerin düşmanlık, kin, nefret ve intikam durgularından kaynaklandığını göstermektedir ki, bunun da temel nedeni sevgisizliktir. 

Birçok şehirde olduğu gibi Ünye' de kasıtlı olarak otomobiller çizilmektedir. Düşünebiliyor musunuz, park ettiğiniz otomobilinizin yanına döndüğünüzde bir de bakıyorsunuz ki otomobiliniz birçok yerinden çizilmiş. Tabi fevriniz dönüyor, dünyanız kararıyor. Ardından soluğu Sanayi Sitesi'nde alıyorsunuz! Çizik pasta ile kaybolursa nispeten rahatlıyorsunuz. Ya kaybolmaz ise, o zaman sinir katsayınız artıyor.

İşte bu ve benzeri sorunları besleyen sebeplerin başında ilgi ve sevgi eksikliği gelmektedir. Sorumsuzluğun ve ilgisizliğin ne derece endişe verici boyut da olduğunu anlamak için uzağa gitmeye gerek yok. Okul sınıf ve aile birliği toplantılarına bakın, toplantıların %'75 eksikle yapıldığını görürsünüz! Sonra o veli, çocuğu öğretmeni tarafından sigara içerken yakalanıp öğretmenine olan kızgınlığını öğretmeninin arabasını çizerek çıkartmaya kalkıştığın da, benim oğlum yapmaz böyle bir şey diyebiliyor!  Eh be kardeşim, kaç defa okula gelip çocuğunun durumunu sordun mu?  Çocuğun sigaradan başka maddelere transfer olmuş haberin var mı? Ah pardon, hiç vaktin olmadığı için okul toplantılarına katılamıyordun ve çocuğunun durumunu soramıyordun değil mi!!? Yazık ediyorsun çok yazık…Bu Haber 2196 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI