26 Kasım 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Ertelemek

Ertelemek fırsatların mezarlığıdır.

   Canlı canlı gömmektir fırsat vaat eden zamanları.

Devlet garantisine sırtını dayayan memurun, bu gün git yarın gel deyişlerden biliriz erteleme garabetini.

 Ötelemenin kardeşi olan erteleme alışkanlığının şahıs ve ülkelere ne denli faturalar çıkardığını gizlemez asla tarih.

     Dersleri öteleyip zayıf alan,  ödemesini zamanında yatırmayıp cezalı ödeyen,  hastalığı ile ilgili tedbirleri öteleyip sağlığı bozulan, istasyon otogar ya da havaalanına zamanında gitmeyerek bedel ödenenlerce bilinirse de öteleme erteleme, ne gariptir ki hafızalarımızdan çabucak silinir milletçe.

   Yeşilay konferanslarımda öğrencilere hep söylüyorum… Derslerinizi program ve hedeflerinizi ertelemeyin diye.

  Ertelemeyi şöyle tarif ediyor uzman klinik psikolog Şebnem Can Kılıçaslan: Erteleme, öncelikli işlerin yerine daha önemsiz işlere odaklanmak olarak tanımlanabilir. Bu işi kronik hale getirdiğinizde olay bir hastalığa dönüşebilir.

 Eğer kronik ertelemeciyseniz, bu performansınızı ve başarınızı olumsuz olarak etkiler.

  Ertelemeyi anlamanız ve onu değiştirmeniz verimliliğinizi artırır.

  Kronik ertelemeyle birlikte hayatınızın birçok alanında sorunlar başlayabilir.

 Ertelemeciler genel olarak daha streslidir, verimlilik kaybı yaşar, sözlerini tutamadıkları için güven kaybı yaşar ve kendilerine güveni azalır.

  Ertelemenin sebepleri nelerdir?

  Ertelemenin sebepleri arasında kendine güven ve saygıda eksiklik, düşük öz yetersizlik, başarısızlıktan kaçınma, görevlerden hoşlanmama, ilgi kaybı, mükemmeliyetçilik ve hep ya da hiç düşüncesi yer alıyor.

   Aslında konu önemine binaen geniş olarak ele alınmalı…   Olayı daha derinlemesine anlamak için uzman görüşüne ihtiyaç var.

 Ama şimdilik bazı saptamalar yapabiliriz… Şöyle:  Bir kere olay Hükümetin binaların dış izolasyonlarının yapılmasının keyfiyet değil milli servetin israfını önlemenin gereğidir tezindeki politikasından daha önemsiz değildir ülkemiz için erteleme alışkanlığı katsayısı fazlalığının ülkeye verdiği zarar!

  Eeee… Sadete gel dendiğinde yapılması gereken şudur: Ebeveynler erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır deyişinin özünü benimseyerek… Çocuklarını yetiştirirken çocukta erteleme alışkanlığı yerleşmemesi için işi zamanında yapma alışkanlığı kazandırmak bakımından öncelikle çocuklarına örnek olarak kendileri her işi zamanında yapma ve verdikleri sözü tutma basireti göstermeleri lazım.

  Sorunları halının altına koyma alışkanlığımızdan en kısa zamanda kurtulmamız lazım.

   Çünkü erteleme alışkanlığı sadece erteleme sergileyen kişiye zarar vermiyor.

 Zira her birimiz bu millet devletin bir parçası olduğumuza göre… Erteleme alışkanlığı önce bireye, sonrada topluma ve devlete zarar veriyor.

 Öyleyse: Ertelemenin olumsuzluğu ve bu alışkanlıktan kurtulmanın yolları ve yapılması gerekenler ile ilgili olarak okullarımızda ve medyada eğitsel farkındalıklar ortaya koymak lazım.

Yoksa biz çok daha… El Alem gidiyor aya, biz gidiyoruz yaya diye ah çekeriz.

 

  Bu Haber 554 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI