2 Kasım 2009 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Şair Ahmet
-Geçmişe bir bakış-

Şirin ÜNYE Gazetesi'nin değerli okuyucuları:

Bugün size, Başkentte yaşayan ve iş icabı Ankara'ya gelen hemşerilerimizin, dükkanında toplandığı ve kentimizin sorunlarına çözüm getirmeyi kendisine ilke edinen Sivil Toplum Kuruluşları ve bürokrat kesimin ürettiği değişik fikirlerin, geliştirilip değerlendirilerek, devletin ilgili birimlerine aktarılması için nasıl bir yol izlenmesi konusunda teklif ve önerilerde bulunan değerli hemşerilerimizle ve iş yerinde toplanan bürokratlarımızla istişareler yapan ve bu girişimleri genelde olumlu tahakkuk eden ve şu anda aramızda bulunmayan, rahmetli Ahmet Muhlis Gazioğlu'ndan söz edeceğim.

Gönlü Ünye'ye ve Ünyelilere hizmet etmek aşkıyla dolu bu değerli hemşerimiz 1940'lı yılların içerisinde Ankara'ya gelip yerleşmiş ve Atatürk Bulvara No. 4'de dükkan açarak burada ticaret yapamaya başlamıştır.

O tarihilerde, her ne sebeple olursa olsun Ünye'den Ankara'ya gelenler, ŞAİR AHMET diye tanınan, Ahmet Muhlis GAZİOĞLU'nun yanına uğrarmış.

Ahmet Bey, uzun seneler Ankara'da çalıştığı ve burada bulunan bürokratlarımızla devamlı temas halinde olduğu için, ziyaretçileri hiç eksik değilmiş.

1944-1947 yılları arasında Ankara Kapalı Ceza Evi'nde ambar memuru olarak çalışan ve yaşlı Ünyelilerin Foto Ahmet olarak tanıdığı, babam Ahmet Hüseyin Şen ve o tarihlerde, sözünü ettiğim cezaevinin Başsavcısı olan ve sonraki yıllarda CHP'den Ordu Milletvekili seçilerek TBMM'ne katılan Zeki Kumrulu da, babamla birlikte Gazioğlu'nun dükkanına giderler, oraya gelen hemşeri ve bürokratlarla bol bol sohbet eder, memleketin ve ilçelerinin meselelerini görüşürlerken özlemlerini de giderirlermiş.

Rahmetli pederimin bize anlattığına göre, dükkan o tarihte Ankara' faaliyet gösteren bir Ünye bürosu gibi işlermiş. Çok geniş çevresi olan ve dükkanına gelen Ordu  ve Ünyeli bürokratlara kendisine intikal ettirilen konulara aktaran Gazioğlu, meselelerin çözümünü gördükçe de büyük mutluluk duyarmış. Bu mutluluğu hem kendisi yaşar, hem de sorunlarına çözüm bulmak için Ankara'ya gelen hemşerilerimiz yaşar ve evlerine sevinç içerisinde dönerlermiş.

Rahmetli Ahmet Muhlis Gazioğlu, sosyal yönü çok fazla gelişen bir hemşerimiz olmakla beraber, aynı zamanda güzel şiirler yazan güçlü bir ozanmış da. Çevresindeki Ünyeliler bu özelliğinden dolayı O'na hep Şair Ahmet diye hitap ederlermiş.

Sayın Gazioğlu'nun dükkanında Ünye'nin her meselesini görüşüldüğünü yazmıştım. İşte bu düşüncemi teyit eden bir kanıt.

Kütüphanemde mevcut 3 Nisan 1965 tarihli 262 sayılı ‘'Şirin ÜNYE Akkuş Sesi'' Gazetesi'nin birinci sayfasından aldığım şu haber, bunu ne güzel doğruluyor. Bu satırları okuyuşunuza sunuyorum.

Milletvekillerimiz Rafet Aksoy: “Ben Ünye'me modern bir kütüphane yaptırmak için maddi ve manevi yardıma hazırım” dedi.

“Genç, çalışkan Kaymakamımız Feyzi Yetkiner'in Ankara temasları müspet sonuçlar veriyor. Eski Çalışma Bakanlığı müsteşarlarımızdan, Edebiyat Fakültesi mezunu 70 yaşındaki  ‘AP.' Milletvekillerimizden Rafet Aksoy, Ozan Ahmet Muhlis Gazioğlu ile bir sohbetinde ilçenin kaçınılmaz ihtiyacı olan kütüphane mevzuuna temas edilmiş ve Aksoy: ‘Ben Ünye'me modern bir kütüphane yaptırmak için maddi ve manevi yardıma hazırım' dedi.

 

Aksoy, kütüphanesinde bulunan kitaplarını da Ünye Kütüphanesi'ne verecektir. Ancak her zaman olduğu gibi yine işin tahakkuku Belediye Başkanlığına düşmektedir. Zira bu mübrem ihtiyacımızın halledilmesi bir arsanın verilmesiyle mümkün olacaktır.

Davet: Genç Kaymakam, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerini sizi bu kültür yuvasının tahakkuku için vazifeye davet ediyoruz.

Kültür yuvasının tahakkuku için bir karar verirsiniz. Genç nesil sizlerin yardımına sabırsızlıkla beklemektedir.''

Ruhu şad olsun. Gazetemizin kurucusu ve o tarihteki sahibi Hayri Altuntaş, bu haberi ne güzel tespit edip gazetesinde yayınlamış.

Kanımca bu satırlar, Ünye elit tabakasının Ankara'da Ahmet'in dükkanında toplanıp, kentin sorunlarının nasıl görüşülüp çözüme bağlanması gerektiğine güzel bir kanıt.

 Sonraki yıllarda Ünye'de müstakil binası olan İlçe Kütüphanesi kuruldu. Çok eski yıllarda kentte var olduğunu kitaplardan öğrendiğimiz kütüphaneyi aratmayacak tarzda bir kütüphanemiz var şimdilerde. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Efendim: Bu makaleyi yazmak ve rahmetli hemşerimiz Ahmet Muhlis Gazioğlu'nu hatırlamak nereden aklıma geldi, şimdi size onu anlatacağım.

13 EKİM 2006 tarihinde Ankara'da vefat eden DDY 2nci İşletme Evrak Dosya Arşiv şefliği'nden Emekli ve Ankara Demirspor Kulübü'nde yıllarca futbol oynayan, Ankara‘da ki birçok futbol takımında da Antrönörlük ve İdarecilik yapan Türkiye'nin önde gelen futbol adamlarından, örnek ve mümtaz insan eniştem Feyzullah Gürvardar'ın cenazesini 15 EKİM 2006 tarihinde Ankara/Cebeci  Asri Mezarlıkta ki aile kabristanında ebedi istirahatgahına tevdi ettik.

Cenazeye, gerek spor camiasından ve gerekse aile çevresinden çok kalabalık bir katılım oldu. Defin işi bitmek üzere iken, şu anda Ankara'da avukatlık yapan teyzezadem Sulhiye Erdoğan (Ergeç): Yüksel ağbi bir dakika gelir misin? Diye seslendi.

Hemen davete icabet ettim ve yanına gittim. Ünye'ye olan aşırı ilgimi ve tecessüsümü çok iyi bilen yiyenim, eniştemizin mezarının bir iki metre ötesindeki kabri işaret ederek, “Bak burada kim yatıyor?” dedi.

Baş ayak taşını okuyunca, hayretten dona kaldım. Mezar Ünye'nin tanınmış simalarından, yukarıda kente ve kent sakinlerine olan aşırı ilgisinden söz ettiğim Şair Ahmet'e ait değil mi?

Eniştem ve diğer meftalarla birlikte, aziz ruhumun şad olması dileğiyle, değerli hemşerilerimizin de gömütü başında fatihalar okudum. Ve tüm cemaat oradan ayrıldık. Ama aklım hep Asri Mezarlıkta kaldı. 

Bir zamanlar, güzel Ünye'mize bu kadar yararlı olan Ahmet Muhlis Gazioğlu'nun tesadüf eseri kabrini görmek beni çok hem de pek çok etkiledi. Kabrin tam ortasında kocaman bir ağaç var. Duvarlar Ankara taşından örülmüş. Kimliği ise, mermer bir kaide üzerine yazılmış ve baş kısmına yerleştirilmiş. Bu levhada aynen şöyle yazıyor ‘'Ünyeli Şair Ahmet Muhlis Gazioğlu Ruhuna Fatiha.  Doğumu:1911 – ÖLÜMÜ 1966 Ada 531 Parsel: 205”

Ahirete intikalinin üzerinden 43 yıl geçen bu değerli ozanımızın kabri, doğa koşulları karşısında pek direnç gösterememiş ve mezarın kenar duvarlarını oluşturan taşların bazı kısımlarının kırılmış olduğunu gözlemledim.

Sonraki günlerde, tekrar Asri Mezarlığına gittim. Hem eniştem Feyzullah Gürvardar'ın ziyaretinde bulundum hem de bir zamanlar Ünyelilerin Ankara'da adeta danışmanı durumunda olan, tabiri caizse o tarihlerde dükkanını Ünye'nin sorunlarına çözüm aranan bir büro haline getiren, kısaca kendisini fahri olarak Ünye ve Ünyeli ‘ye hizmete adayan bu değerli Ozanımız Ahmet Muhlis Gazioğlu, namı diğer Şair Ahmet ağabeyimizin manevi huzurunda saygı ile eğildim. Aziz ruhunu şad olması dileğiyle kabri başında Fatihalar okudum.

Mekanı Cennet olsun…

Işık içinde yatsın…          Bu Haber 2445 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kütüphane Tarih : 19 Kasım 2009 / Pazar Üye Adı :hakan kadıoğlu
Öncelikle yukarıda adı geçen ünye aşığı şairimize ve onun gibi ünyemize hizmetle ebediyete intikal etmiş tüm merhumlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. ne yazıkki 1965 yılında yaşanan kütüphane sorunu yıl 2009 olmasına rağmen hala gündemde.Evet 2010 yılına girerken hala bir kütüphane binamızın olmaması ünyemizin en acı sorunlarından biridir. Bu gün belediye zabıta binasının 4. katına tıkıştırılmış bir kütüphane kime nasıl ne öğretecek nasıl hizmet verecek kocaman bir soru işareti taşımaktadır. düşünün ilkokul sıralarındaki bir çocuğumuz kendi başına şehir merkezinde kütüphane binasını nasıl bulacak? 4. kata nasıl çıkacak? ve 4. kata tıkıştırılmış bir kütüphanede ne arayıp ne bulacak. İçimden diyorum keşke şair ahmet ölmeseydi baksanıza ondan ve onun o küçük dükkanından sonra ünyemizin sorunlarının konuşulup çözümleneceği bir yer kalmamış. Tüm hemşehrilerime selamlar ve saygılar...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI