21 Nisan 2017 Pazar
RECEP ÖZCAN
Yüzlerin Gülümsemesi Mutluluktur

Amaç istektir gayedir. İnsanın doğasında var olan bir içgüdüdür. Bazı insanlarda bu normal seyrinde devam etmektedir. Bazı insanlarda ise hırsa dönüşmektedir. Bazı kimselerde de yok olup gitmiştir. Bu nedenle insanlar için değişik anlamlar ifade etmektedir.

Hayatta bu nedenle “İnsanın bir amacı olmalıdır” sözü çok kullanılan bir söz olmuştur. Bazılarına göre gerçekten mükemmeldir ve doğrudur. Hayatın devamı için, dünyadan zevk almak için veya ahrette isteklere kavuşmak için önemlidir. Bazılarına göre hiçbir anlam ifade etmez. Hayatın anlamı zaten yoktur.

Ben mutlu olmakla amacı ilişkilendirmekteyim. Amacı olmayanın mutlu olamayacağına inanıyorum. Hayatta yaşamı devam ettirirken kendime bir yol çizerim. Bu yol, hedeflediğim amacıma ulaşmak içindir. Bunu hiçbir zaman hırs haline dönüştürmek istemem. Hedefe ulaşmak için hırs yapılırsa başkalarına zarar verilebilir. Başkalarına zarar vermek, insanı ilişkiler acısından iyi olmadığı hepimizce de bilinmektedir. Normal seyri içinde yol alarak mutlu olmaktayım.

Doğumla ölüm arası aslında uzun bir zamandır. Diyeceksiniz ki seksenine gelene söyle bunu. Bak! hayat uzun mu diyecektir. Elbette hayat çok kısadır diyecektir. Bir de küçük çocuklara sorsan seksenlik insan için, ne kadar çok yaşamıştır diyecektir. Bakış acımız bu nedenle önemlidir. Bu uzun zaman dilimini yaşamak için bir amaç olmalıdır diye düşünüyorum. Amaç varsa, işte o an zaman nasılda geçti diyebiliriz. Amaç yoksa çok uzun olur bu ömür bizlere.

Zamanın uzun veya kısa olduğu anlamak için insanın mutluluğu ile orantılıdır. Askerlik yapanlar bilir, askerlik çabuk bitmez. Zamanın geçip geçmediğini cezaevine düşene sormak lazımdır. Veya bir yerinde ağrısı olan bir insana gece sabah olmaz. Söylediğim bu durumlarda mutlu olmamız söz konusu değildir tabi. Birde tersini düşünelim. Hürseniz, istediğinizi istediğiniz zaman yapma imkAnınız varsa zaman ne de çabuk geçer. Sıhhatiniz iyi ise zaman bir hışımla geçmiş gitmiştir.

Amacın mutlulukla ne kadar alakası varsa, zamanı doğru kullanmanın da o derece mutlulukla alakası vardır. Hedefe ulaşmak için, günlük hayatımızda yaptığımız işler veya neyle meşgul olduğumuz önemlidir. Çalışmamız bir hedef içinse zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Yorulduğumuzu, ya iş bittikten sonra veya akşam olunca anlarız. Ne de çabuk geçti zaman deriz değil mi? İşte bu mutluluğun işareti bence!

Günlük hayatında hiçbir işle meşgul olmayan veya boş oturan bir insana akşam olmak bilmez. Sabah işe gidince akşam olsa da eve gitsek diye düşünür. Boş oturanların canının sıkıldığını hiç duymadınız mı? Sizler birkaç gün evden hiç dışarı çıkmadan, evde yatın dense yatmaktan bile canınız sıkılır. İşyerinde bir arkadaşım; o gün hiç vatandaş gelmezse canım sıkılıyor diye bizlere dert yanardı.  Demek ki bir şeyle meşgul olmamakta mutsuzluk getiriyor. İşte meşguliyetle amacın ilişkisi veya meşgul olmakla mutluğun alakası budur.

Özlemek benim için bir mutluluk kaynağıdır. Özlemekle mutluluğun ne alakası var diyebilirsiniz. Özlediğiniz bir şeye ulaşmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Çok sevdiğiniz birinden uzun süre ayrı kaldığınızda, bu uzun sürenin ardından kavuştuğunuzda ki sevinciniz ne kadar değerlidir. O özlemin sonucunda mutluğunuz bin kat artmıştır. İçinizi kaplayan mutluğu tarif edemezsiniz.  Özlemek işte bunu için mutluluktur. Özleme kavuşmak için amaç olmadır. Amaçsız özleme de ulaşılmaz.

Hayatta sürekli aynı şeyler yapıldığında bezilir. İnsanın amacından birisi de isteklerine anında hemen ulaşmaktır. Her şeye anında ulaşılırsa ilk zamanlar zevk verir. Fakat zamanla alışılır zevk vermez hale gelir. Daha doğrusu her şey elimizin altında ise zamanla bizim için kıymetli olmasına rağmen bir şey ifade etmez duruma düşer.

Mutlu olmanın bir nedeni de olmayan bir şeye ulaşmaktır. Aza kanat etmek ve yapılan güzel, iyi niyetle yapılan işlerden memnunluk duymaktır. Eskiden çocukluğumuzda küçücük şeylerle mutlu olurduk. Elle yapılan bir tek oyuncak bile mutluluğumuzu ne kadar çok süslerdi. Yokluğunu hissettiğimiz küçük bir hediye yüzümüzü gülümseyemeye boğardı. Hanıma aldığınız en küçük hediye bile onu o kadar mutlu ederdi ki size bağlılığı dünyalara değerdi.

Günümüze baktığımızda bunların şekli değişti. Çalışmadan, çaba sarf etmeden, bir amaç olmadan mutlu olmaya çalışıyoruz. Sonuç hüsranla sonuçlanıyor. 

 

Bu nedenle diyorum ki, her insanın bir amacı olmalıdır. Bu amaca ulaşmak için iyi bir meşguliyet içinde, amacı hırsa dönüştürmeden çalışılmalıdır. İnsanların hayatında ki mutlulukları her şeye değer. Mutlu etmek bile mutluluktur. Gülümseyen yüzlerin artması bile bir amacın eseridir. Sizleri mutlu edecektir.Bu Haber 611 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.