6 Kasım 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hangi meslek hem çok sevilir, hem de zor ve kahırlıdır?
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz Pazar akşamı gazetemizin 1. yaş gününü kutladık. Kutlama sırasında yaptığım konuşmada gazeteciliği tarif ederken “İçten gelen büyük bir sevgi ve heyecan eşliğinde çok büyük zorluk ve kahırlarla yapılan meslek hangisidir?” diye sorulur, sonrasında da bu mesleğin gazetecilik olduğu belirtilir, demiştim.

Zor bir meslektir bizim bu meslek. Çünkü bu meslekte ne İsa'ya yaranılır, ne de Musa'ya… 

Toplumda değil her grup, her birey tek başına bir düşüncedir… Bir taraftır… Tek başına bir dünyadır.

Hangi gazeteci, her biri tek başına birer dünya olan bu insanlar arasında denge kurabilir… Kimseyi kırmaz, gücendirmez, herkesle barışık nasıl yaşayabilir… Mümkün müdür böyle bir şey?

Bugün yaptığın bir haberle sana sempatiyle bakan birisi, yarın kendisi hakkında çıkan başka bir haberle birden düşman kesiliverir, selamı-sabahı keser.

Bu öyle az yaşanan, münferit bir olay falan da değildir… Bu meslekte baştan sona böyle olaylarla boğuşur durursun.

Ama istersen böyle olmaz, “Var olan var, yok olana yok” demez, her nabza göre şerbet verir, durumu idare edebilirsin de. Böyle yapanlar az değildir bu meslekte. Bütün dünyada medya bu tür örneklerle dolup taşar. Ama gel gör ki, bu meslek böyle, her nabza şerbet verilerek yapıldığında gazetecilik olmaktan çıkar.

Biz 2002'de Şirin ÜNYE Gazetesi ile haftalık çıktığımız yolda, bir yıldan bu yana bir de günlük ÜNYE Kent Gazetesi ile devam ediyoruz.

Yarını mı soruyorsunuz… Az kaldı, biraz daha bekleyin. Çok sürmez, size bir sürpriz daha yapabiliriz.

Tek bir düsturumuz, tek bir şiarımız var bu mesleği icra ederken. “Var olana var, yok olana yok” demek.

Bu ölçülerimize saygı duyan, bu ölçülerimizle birlikte bize destek veren, bizimle birlikte olan herkes can dostumuzdur. Tersi davrananlara ise, düşmanımız falan demiyoruz, onları yarın dostumuz olacaklar arasında görüyoruz. Çünkü gün gelecek, bize onlar da hak verecek, bizimle dost olacaklar. Bunun en güzel görüntüsü, 2002'den bu yana gerçek dostlarımızın sayısındaki artıştır.

Ama biz kesinlikle, hizmet için gelen parayı makam aracı tahsisinde kullananlarla aynı kulvarda olamayız. Devletin gönderdiği yeni makam aracı yoldayken, köylüye hizmet için harcanması gereken milyarlarca lira parayı lüks makam aracı almaya harcayanlarla senli benli olamayız.

Bu bir örnek… Bu örnekler maalesef çok ve halka alabildiğine zarar veriyor. ÜNYE Kent Gazetesi bunları yazmaya, deşifre etmeye, halka şikayet etmeye devam edecektir.

Birinci yılımız boyunca ne yaptık, nasıl yayın yaptıysak, bundan sonraki yıllarımızda da şaşmayacak, aynı çizgi, aynı doğrultu da yolumuza devam edeceğiz.

Bu vesileyle geçen Pazar günü doldurduğumuz birinci yaşımız münasebetiyle gazetemizi kutlayan, daha nice seneler dileyen bütün dostlarımızla çok daha yeni yaş günlerimizde birlikte olmayı arzusu içindeyiz.

Herkese teşekkür ediyor, bir süredir gazetemizde araştırma yazıları yayınlanan Sayın Ahmet Derya Varilci'nin gazetemizdeki köşe yazarlığını kutluyor, eline-kalemine sağlıklar diliyorum.  Bu Haber 1628 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI