31 Aralık 2016 Pazar
ARİF TAKICI
Ne Amerika Ama

Geçen gün av malzemesi satan bir iş yerinde işyeri sahibinin müşteriye dolar üzerinden fiyat verdiğine şahit olduğumda çıkıştım… Neden TL üzerinden fiyat vermiyorsun? Dedim.

 Böyle  abi ‘' dedi ‘' işyeri sahibi. Yoksa işlerimi yürütemem.

  Cumhurbaşkanımız Türk Lirası ile alışveriş etme uyarısında son derece haklı.

  Bunu anlamak için ekonomist olmaya hacet yok.

  Amerika karşılıksız dolar basıyor, bunu dünyaya pompalıyor.

  Siz kendi paranızı bırakıp itibarsızlaştırarak birikiminizi ya da harcamalarınızı dolarla yaparsanız, Amerika'ya faizsiz kredi kullandırmış kadar oluyorsunuz. 

  Siz bir İngiltere ya da Fransa'da Dolar ile alışveriş yapabilir misiniz?

  Cumhurbaşkanının dolar konusundaki hamlesinden sonra Başta Rusya Ve Çin olmak üzere birçok ülke ile yerli para birimi ile ticaret yapılması yönünde hAkim düşünce öne çıktı.

  Büyük yoğunluklu olmasa bile önümüzdeki günlerde bu düşünce istikametinde yerli para ile ticaretin geliştirilmesinin ilk adımlarının atılacağının emareleri var.

Amerika ‘da liderlik yok:

Başkanlar seçilirler, tercih edilirlerse bir dönem daha seçilirler o kadar.

 Çok etkili kararlar alamaz, ülke politikalarını tek başlarına belirleyemezler.

 Ülkeyi idare eden Amerika derin devletidir.

Amerika derin devletinin ya da derin devleti de idare eden Siyonizm'in politikasına ters düşen kararlarda ısrarcı olan Amerika başkanı Kenedi gibi suikastla öldürülür.

Siyonizm'in beyni İngiltere, vücudu Amerika'dır.

Amerika liderliği olmadığı, ancak derin devletin kodlarında ülkenin kuruluş kodlarından kalma menfaat temelli uzun vadeli, 50-100 yıllık politikalar olduğu bilinir.

 Fakat görünen o ki Amerika yönetimi orta ve kısa vadeli planlarında çok yanlışlar yapıyor.

Örnek vermek gerekirse, Vietnam yenilgisi, Küba domuz körfezi çıkartması fiyaskosu, Libya müdahalesi,  Irak ve Suriye politikası ardında belirsizlik, gözyaşı ve kaoslar bırakan politikalardı.

 Obama Yönetimi Suriye'de becerisizlikler sergileyerek Rusya'ya alan açtı.

  Şu anda Rusya Suriye politikasında Amerika'dan daha etkin rol oynamaktadır.

   Türkiye küresel oyun kurucuların sahnede olduğu Orta doğu ve daha önemlisi Suriye'de her şeye rağmen hem masada sözü dinlenen, hem de sahada etkin olan bir ülke konumunda.

   Neden her şeye rağmen dedim?

  Düşünün: 

   Dış aklın piyonu olan hainlerin saldırısıyla iç savaşa sürüklenmeye çalışılan ülkemiz o hainliği Cumhurbaşkanının liderliği ve milletin kahramanlığı ile bertaraf etmiş, hemen toparlanıp hainleri hukuk kuralları içerisinde devletin içerisinden önemli ölçüde temizlemişâ€¦ Hala bir taraftan Feto belası ve ona destek verenlerle, iç ve dış hainlerle, terörist gruplarla uğraşırken… Diğer taraftan Suriye topraklarında operasyon yapabiliyor.

Diğer taraftan Rusya ve İran ile anlaşarak Halep'te sivillerin tahliyesinin sağlanmasını gerçekleştirerek Tüm dünyanın hayranlığını kazanan bir diploması başarısına imza atıyor.

   Daha da önemlisi Erdoğan ve Putin'in yoğun çabaları ile Şam rejimi ve 7 silahlı grup dün akşamdan geçerli olmak üzere tüm Suriye'yi kapsayan ateş kes ilan etti

Siyaset yapmayalım… Bu başarıdır be kardeşim.

Bu ülkemin başarısıdır.

 

 Ama Cumhurbaşkanının bu başarının önderi olduğunu görmemek için kör olmak lazım.Bu Haber 485 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI