14 Ocak 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Gençler İçin Daha Çok Şeyler Yapmalıyız

Çömlekçiliği konuştuğumuz radyo programımda Setdar Yıldız'ın utla eşlik etmesi ile özlüyorum deyişimi dile getirmiştim.

 Şimdi ben nasıl özlemeyeyim bahçeli evlerin olduğu mahallerimizde bolca ağaçlara tırmandığımız, toprak zeminlerde bilye oynadığımız, mahallenin her tarafında futbol oynayabildiğimiz, velhasıl şimdiki çocukların bilmediği bir sürü oyunları onadığımız o güzel günleri.

    Tamam…. Şimdi her tarafı beton olmuş ve geçmiş Belediye yönetimlerinin imar çalışmalarında sosyal ve yeşil alan bırakmadıkları mahallelerde çocukluk günlerimin çocuklara ferahlık yaratan fiziki şartlarını bulamayız!

  Bunu bende biliyorum.

 Şimdilik Ünye'yi hepten yıkıp sosyal alanları ve bulvarları olan modern bir şehir yapamayız… Ona da eyvallah.

 Ama imkAnlar ölçüsünde mahallelerde gençlere yönelik küçükte olsa oyun sahaları, sosyal donatı ve sosyal projeler yapabiliriz.

 Bu konuda gençlere çok önem verdiklerini bildiğim Ünye ve Ordu Belediye Başkanlarımıza iş düşüyor… Benim düşündüklerimi onlarında düşündüğünden eminim… Bir gün bu dediklerimi yapacaklarından kuşkum yok.

  Geçen gün Arslanlar spor Kulübü Başkanı Cavit Arslan Hoca ile yaptığım sohbette de geniş olarak konuştuğumuz üzere… Gençleri çeşitli aktivitelere yönlendirmek lazım.

Bu konuda birçok tercih ve hobiden bahsedebiliriz ama spor öncelik olmalıdır!

  Çünkü spor aklın, ruhun ve bedenin gıdasıdır.

 Gezen arsalan yatan aslandan iyidir derler.

 Spor ruhu terbiye etmenin, adap ve edep içerisinde davranış sahibi olmanın, aklıselim ve soğukkanlı düşünmenin, nezaket,  sevgi ve saygıyı hAkim kılmanın yegAne kaynağıdır.

  Spor kinleri buzdağı büyüklüğünde de olsa eritir.

  Spor kalıcı dostluklar geliştirilmesine vesile olur.

Spor saflığın ve masumiyetin üretildiği bir kavramdır. Spor diğer tüm yapıcı uğraşların başarıyla taçlanmasının da çimentosudur.

 Spor mesleki başarının ve çalışma hayatının daha üst seviyelere çıkmasına destek olan bir olgudur.

 Bazı anne babalara şaşıyorum… Derslerinden geri kalır diye çocuklarının spora katılmasını istemiyorlar.

Değerli veliler: spor yapmış biri olarak söylüyorum… Hiçbir çocuk spor yapıyor diye derslerinden geri kalmaz veya bu yüzden başarısız olmaz!

 Ben size spor yapmadığı halde başarısız olan binlerce çocuk söylerim… Siz bana spor yaptığı için başarısız olan kaç tane çocuk gösterebilirsiniz?

    Bunun için Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok… İstatistikler spor yapan çocukların başarısının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

  Diğer yandan… Okullardaki birçok spor hocasına da şaşıyorum!

 Kardeşim Devlet okullar için tüm spor dallarını desteklediği halde siz niye tutmuş illa da sadece basket futbol diyerek diğer spor dallarına kapıyı kapatıyorsunuz?

 Böyle yaparak gençlerin diğer spor dallarını tercih etmelerinin, ola ki diğer spor dallarında yükselebilme şanslarını elde edebilmelerinin önünü tıkadığınızı görmüyor muşunuz?

 Velhasıl gençlerimizi spora yönlendirirsek, hem okullarında başarılı olmalarını, hem öz güvenlerini kazanmalarını, hem kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını da sağlamış oluruz vesselam.

  Her çeşit spor için Ünye'mizde köklü spor kulüplerimiz var çok şükür.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar'ın da sporu son derece desteklediğini biliyorum.

 Tabi mahallelerde küçükte olsa imkAnlar ölçüsünde semt spor sahaları olmasını ister gönlüm.

Ancak profesyonel anlamda her çeşit spor için Ünye'mizde köklü spor kulüplerimiz var çok şükür.

 

Çocuklarımızı bu kulüplere yönlendirmek veliler için hayatlarının en önemli kararı olacaktır.Bu Haber 466 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI