9 Kasım 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Madde kullanımına başlama...
Sigara daha sert maddelere en önemli geçiş maddesidir. Gençlerde alkolizmin en güçlü belirleyicisi sigaradır.

Sigara bağımlısı gençlerin büyük çoğunluğu alkolik değildir, ama alkolik gençler arasında sigara tiryakisi olmayan yok gibidir.

Uyuşturucu madde kullanımında durum değişmez. Her sigara içen mutlaka uyuşturucu kullanmaz ama birkaç istisna hariç her uyuşturucu kullanan, sigara içer. Bu çok önemli ve altının çizilmesi gereken bir durumdur. Yani sigara, insanı mutlaka bazı yol ayrımlarına götürür. Yoğun alkol kullanımı da gençler arasında silah taşımanın en güçlü belirleyicisidir. Yanında silah taşıyan gençlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda yoğun alkol kullanan gençlerdir. Esrar en sık kullanılan yasa dışı maddedir ve diğer yasa dışı maddelere geçiş maddesidir. Esrar kullanımı motivasyonu azaltıp okul başarısını düşürür, bunun verdiği sıkıntıyı bastırmak için esrar kullanımı artar. Madde kullanımı genellikle sigara ile başlar. Ardından alkol, daha sonra da esrar ya da uçucular (bali, tiner ve benzeri) gelir. Bunlardan daha ağır maddelere geçerler. Esrar ve daha uçucu madde kullanmadan diğerlerine başlama sık görülmez.

Madde kullanımının evreleri: Madde kullanımı ilk olarak denemek için olur. Bunda özenti önemli rol oynar. Daha sonra genç, zevk için bu maddeyi zaman zaman kullanmaya başlar. Bu dönemde maddenin kişiye hiçbir zararı yok gibidir, yalnızca zevk verir. O zamana kadar hakkında çok korkunç şeyler dinlediği bu şeyin aslında hiç de o kadar kötü olmadığını ve bağımlı olmadan kullanılabilindiğini düşünmeye başlar. Düzenli kullanmaya başladıkça tolerans, yani aynı etkiyi elde edememe, bunun sonucunda da madde bulma uğraşısı başlar ve de bulur. Maddeyi zaman zaman zevk için kullanan kişi hayatında bir sıkıntı yaşadığında zaten kolay ulaşabildiği uyuşturucu maddeye sığınır, sıkıntı ve üzüntüsünü azaltmak için düzenli kullanmaya başlar ve buradan bağımlılığa kayar. 

Bu evreden sonra artık kişinin çalışma kapasitesi düşer ve maddeyi kullanmadığı zaman ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini yaşamak için uyuşturucuyu kullanmaya devam eder.

Bağımlılık geliştiğinde artık kişi uyuşturucuyu ‘'normal'' hissedebilmek için almak zorundadır, başlangıçta aldığı zevki alamaz. Bu evreler bir noktada durabilir, ilerlemeyebilir de. Uyuşturucuya yeni başlamış bir genci fark etmek, durum ilerlemeden önlem alabilmek için önemlidir.

Maalesef aileler çoğu zaman çocuklarını gerektiği kadar ve dikkatlice takip etmezler. Sağlıklı bir nesil yetiştirme, toplum açısından önemli ve zor bir  mesuliyettir. İşte bu mesuliyetin idraki içinde olmak her ailenin zorunlu görevidir. Bu bakımdan çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık yaptıklarını iyi takip edelim.Bu Haber 1835 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI