10 Şubat 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Büyükşehir Olmanın İlk Darbesini Yedim

Ordu'nun Büyükşehir olmasının çok büyük yararlar sağlayacağını savunanlardan birisiyim. Halen de aynı düşüncemi sürdürüyorum. Çünkü Büyükşehir demek, büyük para demektir. Büyük para demek; gelişim demek, büyümek demek, geniş imkAn demek mutluluk demek, huzur demektir. Daha da çok şeyler sayabiliriz. Bu saydıklarım artık, teoriden pratiğe geçmiş durumdadır. Yani Büyükşehir Belediyesinin yaygın hizmetleri artık halka ulaşmıştır. Başka bir söyleyişle halk; parayı, hizmeti, geliştirme faaliyetlerini, refah belirtilerini gözü ile görür hale gelmiştir. Daha da görecektir. Şunu da belirteyim ki, görmek istemeyenlere, her şey için münkir (inkArcı) olanlara karşı yapılacak fazla bir şey de yoktur.

 

  Ancak;

 

  Yazımın başlığı ile, buraya yazdıklarım birbiri ile tutarsız. Şimdi, onu izah edeceğim.

 

  Bizler Millet olarak, bir çok işimizde olduğu gibi, elimize geçen nimetleri yerken yüzümüze gözümüze bulaştırma beceriksizliğimiz burada da kendisini göstermektedir. Zaman, reklAm zamanı, iyi tanıtımın zamanı. Tanıtım için her türlü iletişim, araç-gereç ve imkAnlar varken bunları kullanmakta yetersiz kalınarak vatandaşı mağdur etmenin sonuçları; elbet ki bir sürü itirazlara, küskünlüklere ve daha çok mağduriyetlere neden olacaktır.

 

  Ünye Belediye'mizden gönderilmiş bir mektup geldi elime. Mektup benim elime geçinceye kadar, içersindeki yazıda, bana verilen süre dolmuş, süre aşımından kaynaklanan ceza, faiz bir tarafa birde icra takibi başlatılmış. Yazının konusu, 2012 yılından itibaren tahakkuk ettirilmiş, şahsıma ait emlAk vergisi. Belediyenin ilgili servisine gittim borcumu ödedim ve icra takibini iptal ettirdim.

 

  Benim şahsıma ait bir kat evim vardı. İçerisinde oturulan bir mesken için devlet, emeklilerden emlAk vergisi almıyordu. Evimin üzerinde bir karkas kat ilAvem vardı ama mesken halinde olmadığı için emlAk değerinde sayılmıyordu. Köyde de bir evim var; fakat ne kaydı ne de emlAk değeri vardı. Büyükşehir olduktan sonra tabiidir ki, belediye sınırları içine dahil olunca belediyelerimiz tespit yapmış ve emlAk değeri koymuş. Bunların hiç birine itirazım yok. Bunlar, yasaların gereği olarak yapılan şeyler. Rahat yaşamayı istiyorsak, bedelini de ödeyeceğiz. Benim bir şeye itirazım var ki, o da şudur:

 

  Bunların vatandaşa duyurulması yetersizdir. Ben, her gün Ünye'deyim. Gazeteleri okurum, günlük haberleri takip ederim. Benim haberdar olamadığım için icralık duruma düştüğüm bir konuda, vatandaşın durumu acaba ne haldedir, diye düşünüyorum. Bu kaygı ile, başımdan geçen bir konuyu köşeme taşıdım ki, vatandaşın haberi olsun. Köylerde evi, arazisi ve mal varlığı olanların, 2017 yılı içinde yani bahar aylarında EMLAK BEYANNAMESİ verme zorunluluğu olduğunu da buradan duyurmuş olayım.

 

  Değerli Dostlar !

 

  Bu güzel halkımız, bizlere her zaman lAzım. Küstürmeyelim, darıltmayalım, yıpratmayalım. Bunlar, bizim insanlarımız. Sevdiğini tam sever, hilesi olmaz. Küserse de bir kırılır ki, bir daha gönlünü alamayız. Her kopan ipin, kopma yerinde dAima bir DÜĞÜM bulunduğunu asla unutmayalım.

 

 

  Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 523 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI