18 Şubat 2017 Pazar
ARİF TAKICI
İyi Şeyler Olacak

Organize sanayinin yatırım planına alınması güzel.

Liman ile ilgili olarak geniş konseptli, bölgeye hitap edecek ve Ünye ekonomisine çok yüksek katma değer sağlayacak ölçekte proje düşünülmesi çok güzel.

Üniversite kampüs yerleşkesinin Jüri'deki havaalanı sahasında konuşlandırılmasına karar verilmesi çok güzel.

Akçay'daki vahşi çöp depolama sahasındaki devasa çöp birikiminin aşamalı olarak Ceviz dere mevkiindeki çöp ayrıştırma mevkiine nakli ve ıslahı ile mevcut çöp dökülen yerin daha sonra ağaçlandırılarak bölgeye sosyal alan kazandırılmasının planlanmış olması çok güzel.

Çamlıkta yıkılan motel yerinde yerden çok yüksek olmayacak ve ağaçlar kesilmeden yapılacak olan sosyal tesis ve çamlığın bütününe matuf olarak yakında projenin uygulanacağı ile ilgili karar güzel.

Ünye Belediyesinin pazar yeri mevkiini çok yakında yıkarak, eski itfaiye yeri ile birlikte orada çok geniş konseptli kültür sarayı başlatacak olması güzel.

Yine Ünye belediyesinin Pazar esnafı için minibüs garajında çok mükemmel bir şekilde satış reyonları yapmış olması güzel.

Ünye Belediye sinin, Belediye sinemasının yerine yaptırdığı çok yönlü AVM ile Ünye'ye farklı bir alışveriş merkezi ve sosyal alan kazandırması güzel.

Yine buna paralel olarak rüzgArlı sokağın açılarak hem kale dere mahallesi güzergAhına doğru hava spekülasyonu sağlanması, hem de şehir trafiğinin rahatlatılması güzel.

Yani yapılmış ve yapılacak olanları saymayayım en iyisi… Çünkü hem büyük şehir, hem de Ünye Belediyesi yaptıkların ı ve yapacaklarını bültenlerinde kamuyu-oyuyla paylaşıyorlar zaten

Ben geçen gün Büyük şehir Belediye başkanımız Sayın Enver Yılmaz ve Ahmet Çamyar'ın ticaret odasında muhtarlarla buluşmasından bahsetmek istiyorum.

O buluşmada başta OSB olmak üzere her Ünyeli ve Orduluyu heyecanlandıracak birçok büyük projeden bahsedildi.

Konuşmada Sayın Enver yılmaz, bu projeleri takip etmek lazım. Birlik beraberlik içerisinde Ankara'ya gitmek asılmak lazım malinde olayın takibinde ekip halinde birlikte çalışmanın önemine  dikkat çekti.. Ha… Bende yıllardır bunu söylüyorum işte! Bizim eksiğimiz… Çok konuşuyoruz, ama bir araya gelip gücümüzü ortaya koyamıyoruz.

Sayın yılmaz çok doğru bir yere neşter vurdu.  Doğru söze ne denir?

O zaman yapılacak olan şudur: Ya başta Ünye belediye başkanı Çamyar ve AKP İlçe Başkanı Arif Ergün olmak üzere hizmetlerin takibinde lokomotif olacak ve diğer inisiyatif gruplarını da yanlarına alarak Ankara bazında güçlü bir lobi oluşturacaklar.

Ya da Enver Yılmaz makinist olacak, yanına Ahmet Çamyar'ıda alarak ve hizmet lokomotifine İl ve İlçe İlçe başkanlarını da gerekirse bindirerek bu güçle Ankara bazındaki hizmetlerin Ünye'ye aktarılması ve hayatla buluşturulması noktasında b u enerjik dinamik gücü gerektikçe kullanacaklar.

Ticaret odasındaki toplantıda tespit ettiğim bir husus: Muhtarlar ile Belediye yönetimleri arasında bir koordinasyon eksikliği var. Bunun hangi taraftan kaynaklandığını tartışmıyorum… Ama bu var!

 Burada muhtarların bazen belediyelerin her hangi bir faaliyeti ile ilgili bilgi eksikliğini gidermek için çabasız kaldığı anlaşılıyor. Mesela sahil köy muhtarının vahşi çöp toplama yeri, ceviz dere muhtarının da çöp ayrıştırma yeri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları anlaşıldı.

Olay şudur… Ya Herhangi bir bölgede Belediyelerin çalışması olurken muhtar gidecek, ne yapıyorsunuz kardeşim siz burada, bana bir anlatın hele diyecek.

Ya da belediyeler her hangi bir muhtarlık alanında çalışma yapacağı zaman muhtarı çağırarak bilgilendirecek.

Anlaşılıyor ki, ikisi de olmamış.

Şu uygulamanın gerçekleştirilmesi mükemmel bir koordinasyon sağlayacaktır:

Büyük Şehir ya da İlçe Belediye Başkanı icraat yapılan ya da yapılacak olan bir bölgeye mi gidecek…

O bölgenin Muhtarı aranıp inceleme gazisine Muhtarında katılması sağlansın.

Belediyeden bir birim amiri bir faaliyet alanına mı gidecek… Muhtara da haber versin, çalışma alanını beraber incelesinler.

Böylece hem muhtar onura olur, çalışmalardan bilgisi olur, yapılan çalışmaları savunur, çalışmalarla ilgili seçmenine de bilgi verecek fikri olur. Belediye Başkanları içinde bu önemli derecede pozitif bir denklem olur. Zor bir iş mi?Bu Haber 480 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI