4 Mart 2017 Pazar
ARİF TAKICI
Yeşilay Haftası

Türkiye Yeşilay Cemiyeti 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur.

 Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurt işgal edilmiş olduğu halde, milletimizde istiklal ve mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını, içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuş, bilhassa İstanbul'da ileri derecede etkili olmuştu.

Limanlarımıza gelen düşman gemileri, beraberinde getirdiği yığın yığın içkileri indiriyor ve bunları el altından halkımıza ve bilhassa yurdumuzun faal unsuru olan gençlerimize ulaştırıyorlardı.

 Kısa zamanda içki ve uyuşturucu madde alışkanlığı hat safhaya vardığı görülünce, bu vahameti kavrayan vatansever aydınlar, halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için, Merkezi İstanbul'da olmak üzere, Türkiye Yeşilay Cemiyetini kurdular.

Yeşilay Cemiyeti, Şeyhül-İslam Haydari zade İbrahim Efendinin teşvik ve himayesinde, dünyaca ünlü Ord. Prof, Dr. Mazhar Osman Bey ve arkadaşları tarafından kuruldu.

Yeşilay Cemiyeti'nin Kasım 1924 yılında yayın hayatına başlayan ve bu günde aylık olarak neşriyatını aralıksız sürdüren ilmi ve kültürel çizgide hizmet veren dergisi olup, adı Yeşilay'dır.

Yeşilay Cemiyetinin amacı; Ülkemizde ahlaki ve kültürel bir kalkınma atmosferi içerisinde; içki ve uyuşturucu madde-sigara dAhil-tüketimini, Devlet organları ile de iş ve gönül birliği yaparak, en aza indirmektir.

Yeşilay Cemiyeti artık çalışmalarını bütün seneye yaymak suretiyle yürütmektedir.

Yeşilay faaliyetler kapsamında, konferanslar, radyo televizyon programları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler tertipler.

 Okul ve kurumlarda yapılacak çalışmaların doküman, program video, afiş, broşür ihtiyaçlarını karşılar.

Kendi konularında bölgesel çalışmalar yapmak için şubeler temsilcilikler açar.

Bilhassa bu çalışmalarında ülkemizin geleceği demek olan gençlerimizin uyarılması ve korunması konusunu ön planda tutar.

Ve yukarıda zikredilen çalışmaların ağırlığını bu konu teşkil eder.

 Devletimizin Yeşilay Cemiyeti ile işbirliği neticesinde bağımlıkla ilgili mücadelenin önemli bir boyutunu teşkil eden sigara ile ilgili yasal düzenlemeler, gelişmiş ülkelerin çoğunun ilerisindedir.

  Kapalı mekAnlarda sigara içilmesinin yasaklanması uygulaması halkımızın sağduyusu ile birlikte çok başarılı bir şekilde devam etmektedir.

 Toplu taşıma araçları, kahvehaneler ve diğer işyerleri ve kamu kurumlarında uygulanan sigara içme yasağı son derece yaşam konforu sağlamasının yanı sıra,  sigara kaynaklı hastalıklarda da fark edilir derecede gerilemeyiş sağlamıştır.

 Bu arada şu önemli hususu da dikkate değer görüyorum.

  Vatandaşlarımızın tabiki sigara içmeye tevessül etmemesini, sigara içenlerin de bir an evvel bu illetten kurtulmalarını dilerim.

Bu köşemde takriben 20 yıla yakın yazdım değişik konulardaki, ancak daha çok bağımlılık olmak üzere sosyal konulardaki yazılarımla siz değerli okurlarımla buluşuyorum.

  Bana bu fırsatı veren Genel Yayın Yönetmenimiz ve Gazetemiz Sahibi Ali Öztürk ve değerli eşi Hacer hanıma çok teşekkür ediyorum.

   Benimde 20 yıldan bu yana Yeşilay Sağlık Kültür ve Eğitim programı yapmaktan onur duyduğum Oney Flash FM Radyosunun 25. yılını Kalibra World Otel'de kutladık.

   Eskiden program yapanlar ve hAlihazır da program yapanlar ile çok değerli misafirlerin onurlandırdığı muhteşem kutlama mutluluk veren bir tablo idi.

 

  Bu bakımdan Oney Flas FM Radyosu Genel Yayın Yönetmeni değerli kardeşim Hakan Korkmaz'ı Flash Radyoyu olması gereken yüksek standartlara ulaştırdığı için kutluyor, Yeşilay Cemiyetimize, dolayısıyla bana 20 yıla yakın bir zaman diliminde program yapma fırsatı verdiği için, Yeşilay Cemiyeti adına ve şahsen en kalbi duygularımla teşekkür ediyor, nice uzun seneler başarılı  yayın hayatını sürdürmesini diliyorum.Bu Haber 455 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI