15 Kasım 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Merkezi ezan Ünye'ye 150 milyara mal olmuş...
musakiroglu@mynet.com

Ordu İl Müftülüğü'ne vekAleten bakan Veysel Çakı Trabzon'a tayininin çıkmasının ardından giderayak, Ordu'da hangi ilçede merkezi ezan okunuyorsa iptal edip, işi eski uygulamaya döndürdü.

Bu konuyu 11 Kasım tarihli gazetemizde dile getirmiş, “Bu müftü ne yaptığını sanıyor…” diye sormuştum.

Yazım Ünyeliler arasında olsun, cami cemaati arasında olsun, ilgili çevrelerde olsun geniş ilgi ve yankı uyandırdı.

Gördüğüm ve de bana gelen bilgilere bakılırsa hemen herkes İl Müftüsü'nün bu uygulamasına şiddetle tepki gösteriyor, karardan vazgeçilmesini istiyor.

Bir hemşerimiz aynen şöyle bir mesaj atmış, ilgimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim:

“Musa Bey, yazınızı okuyunca bir müftü, bir din görevlisi nasıl olur da böyle bir hatayı yapar diye şaştım kaldım doğrusu.

Ayrıca araştırdım, Diyanet İşleri Başkanlığı da merkezi ezandan vazgeçilmesi yönünde tavsiye kararı almış.

Bir kere ezan en güzel sesle, en güzel makamla okunmalıdır. Peygamberimiz neden ezan okuması için Bilali Habeşi'yi seçti sanıyorsunuz… Sesinin güzelliğinden ve ezanı en duygulu ve en etkili onun okuyacağını bildiğinden dolayı Bilali Habeşi'yi seçti.

Şimdi soruyorum o müftüye ve o müftü gibi düşünenlere: Ezanlar öyle aynı anda her camide birden okunduğu, seslerin birbirine karışarak ne söylendiği anlaşılamadığı zaman mı güzel oluyor, yoksa bütün camilerde ortak okunduğu ve tek bir ezan sesinin yayıldığı zaman mı güzel oluyor?

Eğer peygamberimizin yolundan gidecek, onun tercihinden hareket edecek olursak doğrusu ikincisidir. Yani ezanın merkezi olarak okunması, güzel ve doğru olanıdır.

Gelelim bir başka konuya, gazetenize de haber olarak not gönderdim. Ünye'de merkezi ezan sisteminin kurulması için 150 milyarın üzerinde masraf yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı da merkezi ezandan vazgeçilmesini istediğine göre, bu durumda tüm Türkiye'de merkezi ezan uygulaması kaldırılacak demektir.

Düşünebiliyor musunuz, bütün Türkiye'de merkezi ezan sistemi kurmak için ne kadar para harcandı…

Ünye'yi ölçek kabul edip, bunun Ünye gibi 500 ölçekte kurulduğunu düşünelim, yapılan harcama 8-10 katrilyonu bulur. Hadi rakamı biraz revize edelim, 5 katrilyon, 3 katrilyon diyelim. Ne dersek diyelim. Şunu bilelim ki bu işe çok büyük paralar harcandı.

Hani, Müslümanlıkta israf haramdı. Sizler kürsüye çıktığınızda bize öyle söylemiyor musunuz? Aman israftan kaçının, israf en büyük haramlardan birisidir demiyor musunuz?

Neresinden bakarsanız bakın bu iş yanlış.

Din görevlileri görevlerini aksatıyor, pasifleşiyor diye, nasıl olur da bunca paralar harcanarak yapılan bir doğruyu, ‘Ben istedim, oldu' mantığıyla yok sayıyorsunuz.

İmamına illaki ezan okutmak istiyorsan, görev ver, ezan vakti geldiğinde çıksın minareye hoparlörsüz ezanını yine okusun. İmam illaki vaazı kendisi etmek istiyorsa, merkezi vaazı kapatsın, çıksın vaaz versin. Eğer cemaat ettiği vaazı beğenirse devam etsin.

Ama merkezi ezan mutlaka okunsun. Hatta merkezi sala da verilsin. Her gün belirli saatte merkezi olarak bir sala verilsin, o salanın peşinden ölenlerin ayrı, ayrı ilanı yapılsın. Böylelikle ölenlerin duyulması çok daha geniş sahada olur. Sonuçta cenazenin cemaati artar, sevabı bollaşır.

Yanlış yapmayın, güzel okunan ezana dokunmayın, israftan kaçının…

İmam böyle yaparsa, cemaat ne yapar… Bir düşünün.”

Şimdi ben soruyorum, böyle bir açıklamadan sonra denecek daha ne kaldı?

Ben bu vatandaşımızın yazdıklarının altına imzamı aynen atıyor, verdiği bilgi ve yaptığı uyarılar için kendisine teşekkür ediyorum.

İnşallah, bütün bu yazılanlar birilerinin dikkatini çeker, yanlış uygulamadan vaz geçilir.

Not: Mesajı gönderen vatandaşın adını görevi itibariyle sakıncalı bulduğumdan yazmadım.Bu Haber 2110 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI