17 Mart 2017 Pazar
İSMAİL SARI
CHP, akıl tutulmasına mı uğradı?

Partiler, demokrasilerin olmazsa olmazlarıdır. İktidarların karşısında muhalefet olmazsa, yönetim şekli demokrasi olmaktan çıkar; başka şekiller alır. Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi (Adalet ve Kalkınma Partisi), 2002 seçimleri öncesi kamuoyu yoklamalarına göre, tek başına iktidar olmanın ötesinde, Meclise kendisinden başka parti giremeyecek görüntüsü veriyordu. Basın mensupları, Erdoğan'a sordular: “Meclise sizden başka parti giremez ve muhalefetiniz olmazsa ne yaparsınız?”

 

            Çeşitli isimler takılarak, olmadık yakıştırmalar söylenerek yıpratılmağa çalışılan dünya Lideri Recep Tayyip Erdoğan, hiç irkilmeden ve lAfı öteye-beriye eğip-bükmeden şu tarihi cevabı vermişti: “Hemen, derhal seçime giderim. Çünkü demokrasiler, muhalefetsiz olmaz.” Büyük çoğunluğu almıştı ama, muhalefetsiz de kalmamıştı.

 

Bizdeki muhalefet anlayışı; “Birinin ak dediğine öbürünün kara demesi” anlayışına göre yürütülüyor. Halbuki muhalefet; yürütmenin hatalarını, yanlışlarını, kusurlarını açığa çıkartarak alternatif düşünceler, öneriler ve tekliflerle demokratik gidişin bir tarafına omuz vermektir. Demokrasiye inanan ülkelerde yapılan da budur. Ülkemizdeki demokrasinin, buna çok ihtiyacı vardır. Ama, heyhaaat!.. Nerede?..

 

            Bu ölçülerde, CHP'nin “Anayasa” konusundaki tutumu, içler acısı. MHP Lideri Sayın Bahçeli, doğru olan muhalefeti yapmıştır. Kendi doğrularını ortya koymuş, iki farklı partinin uzlaşı sağladığı bir “Anayasa” metni ortaya çıkmıştır. Bugün bu Anayasa'nın kamuoyuna sunulmasının hazırlıkları yapılmaktadır. Keşke Sayın Kılıçdaroğlu ve partisi de bu çalışmanın içinde olabilseydi. Hiç katkı sunmadan ve kamuyu ikna edecek argümanlar da ortaya koymadan sadece “Hayırcı” cephede yer almayı yeğlediler. “Rejim elden gidiyor, Cumhuriyet yıkılıyor, demokrasi yok ediliyor; Tek adam sistemi, diktatörlük geliyor…” gibi geçerliliği olmayan sloganlarla bu halk ikna olmuyor. En cahil diye düşündüğümüz insanlar bile kendi yönünü tayin etmede kılavuz istemiyor. “Sürü mantığı” ile kitleleri yönlendirme devri, çok çok gerilerde kalmıştır.

 

            Geçtiğimiz Çarşamba günü (15.03.2017), köyden kalkıp haftaya (pazara) gelmiş olan dayıma “hAl-hatır” sorarken lAf dönüp dolaşıp seçime gelince; İlkokul tahsili bile olmayan, okuyup yazma bilmeyen dayım; “Avrupalılar hep ayağa kalktılar, hayır kavgası veriyorlar. Onlara ne oluyor hoca? Onlara neymiş bizim EVET-HAYIRIMIZDAN. Ben anlıyorum ki yapılan iş doğrudur. Kimseye bir şey sormağa ihtiyacımız yok.” deyince, ben sadece gülümsedim.

 

            Yani;

 

            Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin siyaset arenasındaki önemli ayaklarından birisi olan CHP, “Hayır Cephesi” yerine, yarın bu Anayasa ile yönetilecek olan toplumumuzda, bir blok'un temsilcisi olarak oy isterken rahat konuşabilmek için katkı sunan cephede yer alması çok daha güzel olurdu. Dünyanın belli başlı ülkeleri bugün, başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Ve hiç birisinin cumhuriyetinden, demokrasisinden bir noksanlığı yoktur.

 

 

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 441 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI