24 Mart 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Kiralık Ev Var!..

Sosyal devlet olmanın nimetlerini tatma alışkanlığına yönelmiş insanlarımız, her geçen gün biraz daha bilinçlenerek, kendisi için faydalı-zararlı ayrımını biraz daha fazla hassasiyetle yapıyor.

 

Son yıllarda çok dikkatimi çeken bir örnekle halkımızın, sosyal devlet yönetimine ne kadar çok yatkın olduğunu ve sosyal imkAnların nimetlerinden istifade ettikçe de devlete yönelik desteğin arttığını belirtmeğe çalışacağım.

 

Kiralık evlerin zemin katları, balkonsuz katları, bodrumun katları ve insan yaşamına pek elverişli olmayan bölümleri, uzun süre “KİRALIKTIR” duyurularına karşın boş kaldığı ve kiraya tutulmadığı görülmektedir. Biraz daha ileriye giderek, elinde az-buçuk imkAnı olanların “Kaloriferli” evleri tercih ettiklerini görüyoruz. Tabiî ki bunlar çok sevindirici gelişmeler. Bazıları sosyal olarak desteklenmesi gerekenlere (engelliler, hastalar, dul ve yetimler, yaşlılar ve benzerleri) Devletin yardım elini uzatmasını hafife alarak “makarna parası” gibi sözcüklerle, garibana çok görüyorlarsa da, bunlar zihniyet hastalığının nüksetmesinden başka bir anlam ifade etmemektedir. Vatandaş kale de almıyor zaten. Kendisine uzanan “Sosyal Devlet Elini” fazlası ile karşılamak için kendi imkAnlarını ortaya koymaktan çekinmiyor.

 

Almanya'ya ilk defa gittiğim zaman bir işçimizin durumu çok dikkatimi çekmişti ve sormuştum; engelli çocuğu olan bir işçi kardeşimiz, her gün engelli arabasındaki çocuğu ile caminin yanlarına geliyor, çocuğu gezdiriyordu. Yanımdakilere sordum: “Bu arkadaş her gün bu engelli çocuğunu gezdiriyor. Bunun çalışanı var mı, ne yiyip ne içiyor” demiştim de şu karşılığı almıştım, 2001 yılında: “Alman Devleti, hem o engelli çocuğa engelli maaşı veriyor, hem de bakıcısına ücret ödüyor. O arkadaş çalışsa belki o kadar maaş alamazdı.”

 

İşte bu sosyal devlet anlayışı ve uygulamasının bugün ülkeme gelmiş olması son derece sevindirici ve mutlu edicidir.

 

Bodrum katlarda, zemin katlarda ve gayri sıhhi yerlerde oturanlar, bu garibanlardı. Allah, onları bu hayat şartlarından kurtararak insan olduklarını farkettiren Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinden razı olsun.

 

Şimdi anladık mı Türkiye ve Türk düşmanlığının nedenlerini?

 

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 685 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI