21 Nisan 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Niçin Kutlu Doğum

 

            Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) in doğum seni-i devriyesi için kullanılan bir ifade olan “Kutlu Doğum” çok önemli bir insanın doğumu için kullanılmaktadır. Bir insanın önemi ve büyüklüğü, insanlığa yaptığı hizmetle ölçülür. Hz. Muhammed (a.s), insanlığa ne hizmet yapmış ki, çok önemli ve büyük insan olarak anılmaktadır.

 

            Kısaca özetleyeyim:

 

Son İlAhi Dinin Peygamberi olan Hz. Muhammed (s.a.v), öncelikle kendisini kabul edenlere, sonra da bütün insanlığa şu prensipleri duyurmak, öğretmek ve uygulatmak için görevlendirilmiştir.

 

1-      Bütün evrenin tek yaratıcısı, terbiye edicisi ve yöneticisi vardır; Bu, tanınmalıdır.

2-      O mutlak Yaratıcı, insanı çok basit bir maddeden yaratmış; ancak, bütün yaratıkların en üstünü olma özelliklerini de o insana vermiştir.

3-      O, öyle bir yaratıcı (sistem, düzen kurucu) ki, üstün yarattığı insana, çok bolca ikramda bulunmuştur.

4-      O ikramda bulunduğu (cömertçe verdiği) nimetlerin başında “Kalemli ilim” öğrenmek gelir. (Kalemli ilim, bilimsel bilimdir. Kitabi bilgidir. Deneysel bilimlerdir. Modern bilimlerdir).

5-      Bütün öğreticilerin başı, Allah'tır. O Allah, insanın bilmediklerini ona öğretendir.

 

Bu beş prensibi genişlettikçe kitaplar dolusu bilgiler çıkar. Çıkmıştır da… Allah'ın koyduğu düzenin sırlarını, gene O'nun öğrettikleri ile çözen insanoğlu, bugünkü bilimsel dünyayı kurmuştur. Örnek: Maddenin en küçük parçası olan “ATOM” u insan mı var etmiştir? Atomun yapısı bir sistemdir. Onu çözen insanoğlu, bugün nerelere varmıştır. “GEN İLİMİ” nin sırrı çözüldükçe, insanoğlu daha nerelere varacaktır. Yaratılmış olanlardaki sistemler, çok önemli bir terbiye (düzene koyma) sistemi ile birbirine bağlı olup bilimsel bilimlerdeki “sebep-sonuç” ilişkilerini doğurmaktadır. Yani evrende, gayr-i nizami (düzensiz) hiç bir şey yoktur. Bugünün modern bilimlerinin kurucusu, İslAm bilginleridir. Haçlı seferlerine gelen Batılıların, yenik düşüp kaçarken yakıp-yıktıkları Bağdat kütüphanelerinden, gemiler dolusu kitap kaçırdıklarını bir tarihi gerçek olarak biliyoruz. Tarihi İslAm eserlerinden sadece bir nüsha olup, onun da batı kütüphanelerinde bulunduğunu unutmayalım.

 

            İşte bu nedenlerle Hz. Muhammed (s.a.v), büyük insandır, kutlu doğumu insanlığa duyurulmalıdır.

 

            Kutlu Doğum Programları

 

            19 Nisan 2017 Çarşamba akşamı saat: 20:00 de Halil Efendi Sosyal Tesisleri salonunda, Ünye Müftülüğümüzün düzenlediği, bir “Kutlu Doğum” programı vardı. Güzel bir programdı. Ünye Kaymakam'ımız sayın Hüseyin Ümit Güney Bey'in iyi bir hatip olduğunun orda farkına vardım. Kısa olan selAmlama konuşmasında şunları söyledi:

 

            “İmanın esası; sadakAttir, güvendir. Küfür; bütün eserleri ile kizb (yalan)dir, güvensizliktir. Müseyleme (yalancı peygamber) yi esfel-i safilin (en alçak durumu)e götüren kizbdir, güvensizliktir.

            Bugünün Müslümanlarında gördüğüm şu üç şeyi hazmedemiyorum, yaralanıyorum:

1-      Dilenen Müslümanların perişan halini,

2-      Temizlik imandandır, prensibine karşın çok kirli, paslı olan Müslümanları,

3-      Yalancılık, riyakArlık, güvensizlik, münafıklık gibi kötü sıfatların Müslümanlarda görülüyor olmasına dayanamıyorum.

 

Müslüman, illA dili ile yalan söylemesi gerekmiyor. Vücut dili ile, yalancı ve güvensiz olduğunu belli ediyor.” diyerek çok güzel bir özetleme yaptı, hatip Kaymakamımız.

 

 

 

 

            Asıl Konuşmacı olan Prof. Dr. Ali Erbaş

 

            Hemşehrimiz olan Prof. Dr. Ali Erbaş da, bir buçuk saatlik konuşmasında; önce peygamberlerin sıfatlarını kısaca anlattıktan sonra “Güven Toplumunun oluşması için gerekli olan ortak özellikler” konusunda İslAm Bilginlerinin ittifak ettiği şu maddeleri özetledi:

 

1-      Güven toplumunun oluşması için toplumun ittifak ettiği ortak bir DİN olmalıdır.

2-      Egemen bir DEVLET olmalıdır. 13 sene Mekke'de çile çeken Peygamberimiz, Medine'de hemen egemen devletini kurmuştur. 52 maddelik Medine sözleşmesi, insanlığın derli-toplu ilk Anayasasıdır.

3-      Kuşatıcı bir ADALET sistemi kurulmuş olmalıdır. Toplumun bütün bireylerini ve ihtiyaçlarını kapsayan adalet sistemi oluşturulmalıdır.

4-      Kuşatıcı Emniyet sistemi kurulmuş olmalıdır. Toplum güvenliği ve bireylerin topluma güveni tam olmalıdır.

5-      Değerli bir ekonomik sistem kurulmuş olmalıdır. Güçlü ekonomi, güçlü devlet demektir. Mazlumların sığınağı olan güçlü bir devlet şarttır.

6-      Geleceğinden emin, iyi bir NESİL yetiştirilmelidir. Ülkenin, milletin, devletin geleceği, güvenli bir nesile emanettir.

 

Bu güzel konuşmasından sonra program sonuçlandı.

 

            Sevgi, saygı ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 413 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI