11 Aralık 2008 Pazar
ARİF TAKICI
AH SİGARA !
Ey sigara içenler..! Tüttürmeye devam edin bakalım. Sizin ne yiyip içeceğinize burnumuzu sokmamız abesle iştigaldir elbette .

Ama  olsun, ben yine de sigara keyfinize turp sıkmaya kararlıyım.                                  191 Ülkenin üye olduğu  Dünya Sağlık Teşkilatı  çok önemli bir konu için toplandı.Tek  gündem maddeli toplantının konusu ise ‘SİGARA ‘idi. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın rakamlarına göre  bugün dünyada maalesef  1 milyar 100 milyon kişi sigara içiyor. Neredeyse dünya nüfusunun her 5 kişisinden birisi bu zehirli alışkanlığa yakalanmış vaziyette …                                                                                                                SİGARA  ve tütünün sebep olduğu hastalıklardan dolayı dünyada tahminen her yıl 4 milyon kişi hayatını kaybediyor. Dahası, VHO ‘nun  tahminlerine göre, eğer tedbir alınmaz ve eğilim devam ederse, 2030 yılına doğru, şu kahrolası sigara  ve tütünden dolayı her yıl ölenlerin sayısı 10 milyonu geçecek ! Üstelik bu ölümlerin yüzde 70,i  ABD ve Batı gibi sanayileşmiş toplumlarda değil, gelişmekte olan gariban ülkelerde olacak .                                                                                                                   SİGARA DEYİP GEÇMEYİN !  Konuya kafasını fena halde takmış  sigara  karşıtı bilim adamları, uzmanlar ve gönüllüler, sigara ve tütünün sebep olduğu hastalıklardan ölenlerin sayısının  gelecek 30 yılda AIDS ‘ten, trafik kazalarından, cinayetten,intihardan, doğum ve hamilelikle ilgili ölümlerin toplamından daha fazla olacağını, önemle vurguluyorlar.

Bana ne demeyin.. Yahu  2030 ‘a kadar, kim öle kim kala?.. tarzı dudak bükmelere ve kendinizi kandırmacalara  falan hiç yönelmeyin.. Zira, bir kuruluş tarafından hazırlanan rapora göre; Türkiye ‘de nüfusun yüzde 43 .6'sı  28 milyon küsur insan, bu sigara denen zıkkımı içiyor, Bu meret alışkanlığa yakalanmış, pardon sigara tüttürerek “modernleşmiş!” nüfusumuzun yüzde 75 ‘ini erkekler, yüzde 25'ini ise kadınlar oluşturuyor . 

Anlayacağınız hem erkeklerde, hem de  kadınlarda sigara içme oranı bakımından dünya ortalamasının çok, çok  üstündeyiz. Ne kadar kıvanç duyulacak bir durum!! “Cigara tüttürme şampiyonluğumuz”,hepimize hayırlı olsun.. ayrıca “Cigaracılara hayırlı ölümler” diliyorum.                                                                                        ABD'de  SİGARAYA KARŞI KAMPANYALAR !  Bu gün gelişmiş ülkelerde ve bilhassa ABD'de, sigaraya karşı büyük bir savaş açılmış durumda. 1990‘lı yılların başından itibaren başlayan kampanyalar sonucu, hem sigara içenlerin sayısı yarı yarıya düştü, hem de sigara firmalarını  milyarlarca dolar tazminata mahkum ettirmek isteyenlerin açtığı dava sayılarında muazzam bir patlama oldu. Öyle ki, son 40 yıldır Amerikan kamuoyundan  nikotinin sağlığa zararlı etkisini gizlemeyi başarmış ve hatta tam tersine , sigara içmeyi modernlik olarak topluma yutturmayı becermiş dev sigara firmaları, strateji ve taktiklerini tamamen değiştirdiler . Sanki yıllardır Amerikalılar'ı zehirleyen kendileri değilmiş gibi şimdilerde, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu  gösteren kampanyalara destek oldular. Bu yönde yapılan araştırmalara  katkı yapmaya başladılar. Çok uluslu bu  Amerikan sigara devleri, ABD içinde satışlarını kısarken, pazarlarının yönünü  dünyanın gelişmekte olan ülkelerine çevirdiler. Pazar stratejilerinin ağırlığı gelişmekte olan ülkelere kaydı ve bu ülkelerdeki genç kadınlar “öncelikli müşteri” olarak tanımlandı. KADINLAR modernize edilecek!  Böylelikle bu  gün artık dünyadaki 1 milyar 100 milyon  sigara içicisinin yüzde  12'sini kadınlar oluşturur hale geldi. Yapılan tahminlere göre; önümüzdeki  25 yıl içinde  dünyada sigara içen kadın sayısı  en az üç misli artacak. Bu artışın yüzde 80 ‘inini  ise gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar oluşturacak!  Bundan dolayı ABD ‘de satışlarını kısan ve Amerikalılara “Sigara sağlığa zararlıdır! İçmeyin diyen” sigara karşıtı kampanyalara destek olan bu sigara devleri, gelişmekte olan ülkelerdeki potansiyel müşterilerini ,nasıl ve ne kadar çabuk sigaraya başlatırız' reklam  ve satış kampanyalarına girişmiş durumdalar. Özellikle gariban ülkelerdeki kadınları, sigaraya başlatarak “modernleştirme!” çalışmalarına hız verdiler. Bunda da şimdiden büyük başarı elde etmiş vaziyetteler .Mesela Philips  Morris firmasının ABD pazarındaki karları son 10 yılda sadece yüzde 16 artış gösterirken ,aynı şirketin uluslararası karı  yüzde 256 artmış durumda !

İşte, sonuç bu.. Gelişmekte olan ülkeler bu tabloyu iyi okumalıdırlar! Çünkü, gelişmiş ülkelerin kötü niyetli tavrı çok açık şekilde sırıtmış görülmektedir.

Heey Cigaracılar! Durum işte böyle. Buna rağmen hala bana ne diyorsanız, deyin, paşa gönlünüz bilir!. Saygılarımla.Bu Haber 1836 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI