5 Mayıs 2017 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya’da Ne Yapıyorum?

Bir öğrencim, Almanya'da ne yaptığımı; bir turistik gezi için mi, yoksa bir görev için mi bulunduğumu soruyor. Benzer şekilde merak edenler olur diye, Bugünkü yazımın konusu olsun dedim.

 

Hem ilAhiyatçı hem de emekli öğretmen oluşumuz nedeniyle, buradaki insanlarımız, benim gibi olanları tercihli olarak davet ediyorlar. Öncelikli görev, okullarında DİN DERSİ alamayan Müslüman (Hıristiyan çocukları okullarında alıyor çünkü) çocuklarına dini konularda ve Türkçe konusunda ders vermek. Ayrıca cAmi görevi de yapıyor, vaaz ve irşAd (dini sohbetler) programları ile buradaki insanlarımızı da eğitme ve öğretme görevi yapıyoruz. Buna ihtiyaç var.

 

Yabancı ülkelerde yaşayan gurbetçilerimizin, aile efradına sahip çıkma ve çocuklarını, benliklerini koruyacak şekilde yetiştirme konusunda çok büyük sıkıntıları var. Çünkü, buralardaki günlük hayat, özellikle yeni yetişmekte olan çocukları ve gençleri asimile etme; yani içinde yaşanılan devletin ve toplumun kültürüne göre yetiştirme amacına yönelik olarak kodlanmıştır. Bizleri çoğu zaman rahatsız eden haberlere konu olan; buralarda milletvekili ve benzeri makam ve mevkiler elde ettiği halde ülkemiz aleyhine icraatlarda bulunan, konuşma yapan ve imza atan bazı Türk asıllı insanların asimile olduğunu üzülerek görüyoruz. Bu durumu bertaraf etmek için, bizim gibi eğiticilere çok ihtiyaç olduğu gerçeğini bilerek buralara koşarak geliyoruz. Bizler, “Adaptasyona (içinde yaşanılan toplumun kurallarını öğrenerek uyum) evet; Asimilasyona (kendi kimliğini kaybederek başka bir milletin kimliğine girme) hayır, diyerek eğittiğimiz çocukların kendi milli ve manevi kimliklerini korumasına yardımcı oluyoruz. Sohbetlerimizle e gurbetçilerimize aynı şekilde hizmet ediyoruz. Yabancı ülkelerde yaşayan insanlarımız için bu zorunluluk her zaman vardır. Sahip çıkamazsak, bizim insanlarımızı bize düşman haline getirerek kullanıyorlar. Dost yarası da çok ağır oluyor ve kapanmıyor. Ne acıdır ki, bunları zaman zaman çok acı dersler alarak yaşıyoruz.

 

TANIŞMA VE TANITMA TOPLANTISI

 

Geçtiğimiz hafta, benim bulunduğum yerin belediyesinin koordine ettiği; “Dini mezhep, grup ve derneklerin, kendilerini tanıtma ve tanışma” amaçlı bir toplantıya davetli olarak katıldık. İslAm'ı temsilen Ditib (Diyanet İşleri Başkanlığı), Milli Görüş temsilcileri ve Federasyon temsilcileri vardı. Hıristiyanlığı temsilen de Katoliş, Efengeleş ve Protestanlık temsilcileri vardı. Her grubun temsilcileri, gruplarının tanıtımını, yaptıkları çalışmaları örnekleri ile özet olarak tanıttılar, anlattılar. Böyle bir toplantıya ben, bir yabancı ülkede ilk defa katıldığım için çok faydalandım ve çok hoşuma gitti. Bu toplantıda şu iki husus dikkatimi çekti (tabidir ki bu tamamen benim kişisel değerlendirmem):

 

1-      Hıristiyanlığı temsil eden ekibin büyük çoğunluğunu bayanlar temsil ediyordu. İslAm'ı temsil eden ekibin tamamı da (sadece bir bayan vardı) erkeklerden oluşuyordu.”Hıristiyanlık herhalde sadece bayanlara kalmış” diyerek arkadaşlara şaka yaptım.

2-      Yahudi ve Hıristiyanların, İlAhi Din olarak kabullenemedikleri İslAm Dini, böyle bir toplantıda kendisini tanıtıyor ve tanınıyordu. Bu, benim için önemli idi. Koordine eden belediye başkanı ve ekibine kişisel olarak teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 565 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI