22 Kasım 2009 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol bağımlılığı
Genellikle alkolün uyuşturucu kadar tehlikeli olduğu düşünülmez. Onun için alkole birçok kişi tarafından, oldukça mülayim gözle bakılmaktadır.

Ancak unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki, o da alkolün modern toplumun en önemli problemlerinden biri olduğudur. Alkol alışkanlığı uyuşturucu alışkanlığı kadar zararlıdır. Bunun da ötesinde, alkolün önü açıktır. Alkol serbestçe satılabilmektedir Uyuşturucu gibi yasak değildir. Onun için alkolden korunmak daha zordur. Bunun yanında gençlik de buna daha kolay alışmaktadır. Alkol bağımlılığı, aslında güçlü bir depreme tabii olmuş bir insanın harabiyatı gibidir

BU DURUMDAKİ İNSANLAR, adeta sağlık temelleri sarsılmış, tüm organları aşınmış ve hayatiyetleri büyük çapta yitirilmiş duruma gelmiştir. Kısaca bu insanlar deprem görmüş binalara benzemektedir… Bu binaların tavanı ve kiremitleri yerinden oynamış ve zemini çatlamış bir duruma benzetilmektedir.

Normal olarak, hasar görmüş bir binanın yıkılması ve yerine sağlam bir binanın yapılması gerekmektedir. Ancak insanlarda bu tür bir uygulamanın yapılması  mümkün değildir. Onun için insanlarda zarar gören tüm organların ve vücuttaki merkez ve sistemlerin  bir nevi onarılması gerekir. Tabii ki organların tümü canlı hücrelerden oluştukları için, çok dikkatli ve uzmanlıkla, bu onarımın gerçekleşmesi gerekir. Bu sebeple tedavinin sabırlı ve ilgili bir şekilde uygulanması şarttır.  Çünkü zarar görmüş hücreleri tekrar normal hayata döndürmek ve çalışmalarını temin etmek kolay bir iş değildir. Bu sebeple alkolikler ne kadar erken tedavilerine başlarlarsa o kadar daha az sarsılmış bünyelerle uğraşmak  ve başarılı olmak mümkün olacaktır. Geç kalınan durumlarda ise tedavi ve onarımlar nerdeyse ümitsiz olmaktadır. 

İLK ALKOL ALIMLARI: Alkol ilk alındığında vücuda ters etki yapmaktadır. Hatta insanlara ters geldiği için, ondan hoşlanmazlar ve onu reddetmek isterler. Ancak aynı insanlar, etrafın baskısıyla ve kendi iç dürtüsü ve merakıyla kendini içmeye zorlamakta ve böylece alkole alışmaktadır. Alkolün etkisi başladıktan sonra ise içmeler kolayca devam etmekte, hatta artık vücutta bir nevi gizli istek gelişmektedir. Böylece bu içme istekleri gittikçe artmakta ve tam bağımlılık oluşuncaya kadar devam etmektedir.

Daha ilk içimlerden hemen  sonra alkole duyulan bağımlılık onu daha fazla içmeye zorlamaktadır. Her kadeh içişinde ise kontrol daha da azalmakta ve sonunda  kendisini tamamen alkolün insafına bırakmaktadır. Artık o kişi eski kişiliğini kaybetmiş ve alkol dünyasının mensubu olmuştur. Kendisini manen ve maddeten  alkolün kucağına bırakmıştır. Sonunda alkol insanları kendine esir etmekte, kendine bağımlı kılmaktadır. Bu sebeple insanlığın bu sinsi düşmanının özelliklerini ortaya koymaya ve onun insanlara yaptığı zararları açıklayan bu  tür yazıları dikkate almaya zaruret vardır.Bu Haber 1676 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI